100 YILLIK GURUR VE ŞEREF

100 YILLIK GURUR VE ŞEREF

İkinci İnönü Zaferi’nin 100. yıl dönümü dolayısıyla muharebelerin geçtiği Bilecik’in Bozüyük ilçesinde tören yapıldı.

İnönü muharebelerinin yaşandığı Bozüyük ilçesindeki Metristepe Anıtı’nda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, saygı atışı yapıldı.

Akpınar köyünde yer alan şehitlikte devam eden törenler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında az sayıda yetkilinin katılımı ve sosyal mesafe gözetilerek gerçekleştirildi.

Vali Bilal Şentürk, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, Metristepe’nin 100 yıl önce bir milletin silkinişine, bir devletin varoluş mücadelesine şahitlik eden bir hikaye olduğunu ifade etti.

Vali Şentürk, ”Evlatlarımıza gururla göstereceğimiz bir mazi. Her şeyinden vazgeçip vatanını savunmaya gelen mübarek ecdadımız. Bugün öyle bir savaştan bahsediyoruz ki, namludaki son mermi, topa sürülen son gülle, alınacak nihai karar ve neticeden oluşan bir zafer. Düşmanın bize hezimet yaşatacağı umuduyla üstümüze ölüm kusmasına rağmen, şanlı Mehmetçiğimizin Ankara’ya kadar ki bozkır ovayı savunacağı son cepheye sımsıkı sarılması. Özetle bütün mesele bu. Bizi en güçsüz anımızda vurmaya çalışan düşmana karşı birlik olup en güçlü darbeyi indirdiğimiz tarih bugün. Tarihin öyle bir kilit noktası haline gelmiş bir memleketteyiz.” dedi.

VALİ ŞENTÜRK: “VATAN SİZE MİNNETTARDIR”

”Milletimizin savunma psikolojisinden taarruza yöneldiği, devletimizin moralinin bir günde değişerek umut ışıklarının belirdiği bu önemli gün bizim var olma mücadelemizin dönüm noktası” diyen Vali Şentürk, şöyle konuştu:

”Batı orduları komutanı İsmet İnönü Paşanın Ankara’ya gönderdiği ”Bozüyük yanıyor. Düşman binlerce ölüleriyle doldurduğu savaş meydanını silahlarımıza terk etmiştir.” telgrafının mecliste okunuşunu canlandırın sevgili arkadaşlar. Morali yükselmiş bir meclis, hürriyet ateşini yakmış bir ordu ve umudunu kaybetmiş, pes etmiş bir düşman. Artık burayı kendine yurt edinemeyeceğini kabullenmek zorunda kalan komutanlar. İşte bu yüzden İnönü bizim için kıymetli, işte bu yüzden evlatlarımızı buraya getirmeliyiz. İşte bu yüzden her yıl buraya gelip o günü tekrar hissetmeliyiz. Bu manevi hava, milli bilinç ve şuuru kaybettiğimiz her gün tarihte bize düşmanlık eden kim varsa tekrar cesaret edecek, birliğimize beraberliğimize yine kast edecek. Boynumuza esaret zincirinin vurulmasını istemiyorsak, her sabah 18 Marta uyanacak, 1 Nisanla çalışacak, 15 Temmuzla dinlenecek, 30 Ağustosla uyuyacağız. Unutmayacağız, gaflet uykusuna dalmayacağız. Unuttuğumuz her gün biraz daha yok olacağız. Ebedi aleme intikal etmiş komutanlarımız, bize bu mübarek havayı solumaya fırsat sağlayan mübarek dedelerimiz, vatan size minnettardır, bizler sizden razıyız, Allah’ta sizden razı olsun, sizleri Peygamber efendimize komşu kılsın.”

Kendilerine önemli görevler düştüğünü vurgulayan Vali Şentürk, ”Bugün bizlere düşen görev, şühedamızın bize emanetlerine sahip çıkmak, çocuklarımızı vatan millet sevgisiyle ve hayırlı evlatlar olacak şekilde yetiştirmek, memleketimizi tüm dünyaya parmak ısırtacak derecede yüceltmek, çok çalışmak ve Al bayrağımızın hakkını vermektir. Bu vesile ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Batı Cephesi Komutanı İsmet İnönü olmak üzere Aziz şehitlerimizi, gazilerimizi minnet ve rahmetle anıyorum. Ruhları şad olsun.” diye konuştu.

Bozüyüklü Şehit Aileleri ve Gaziler Dayanışma Derneği adına Gazi Hüseyin Sarıkaya, “Türk Milleti, tarihin her safhasında önemli imtihanlardan geçmiş ve büyük millet olma gereği geçmeye de devam edecektir. Bu imtihanlardan birisi de varlık ve yokluk mücadelesinde Anadolu’nun düşman işgalinden temizlenmesi sürecinde önemli zaferlerden birisi olan ikinci İnönü zaferidir. İkinci İnönü zaferi, kurtuluş yolunda umutları canlandırıp milletimize moral ve verirken nihai zafere ulaşmanın da yolunu açmıştır. ‘Geçmişini bilmeyenlerin geleceği olmaz’ özdeyişinin ışığında bize düşen görev, yaşanan fedakârlıkları yeni nesillere aktararak bu ruhun ve şuurun yaşamasını sağlamaktır. Dün Çanakkale’de ve İnönü’de düşmana nasıl geçit vermediysek bugün de 15 Temmuz’da olduğu gibi, Afrinde, El-Babda ve Kandilde Devletimizin bekası için aynı kararlılık ve duygularla aynı mücadeleyi yürütmek mecburiyetindeyiz. Bozüyük Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği olarak üzerimize düşen görevi yapmayı bir borç biliyoruz.” dedi.

BAŞKAN BAKKALCIOĞLU: ”KUTLAMANIN SEVİNCİ VE GURURUNU YAŞIYORUZ”

Resim önizlemesi

Ardından Bozüyük Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu yaptığı konuşmasında, “İnönü zaferleri kurtuluş mücadelesinin düzenli ordu ile kazanılmış ilk savaşlarıdır. Günün önemi buradadır. Ve; Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun ilk ışığıdır, günün anlamı da buradadır. Vatanın makus talihi yenilmiş, Türkiye Cumhuriyetinin temeli, İnönü zaferleri ile atılmıştır. Bu temelin harcı Şehit kanı ile karılmıştır. Bu devletin temelinde insan vardır, halk vardır, işte günün değeri de buradadır. Türk ulusunun kurtuluş mücadelesi sanki bir öykü, bir destan gibidir. Ama, eğer; insana çocukları, gelecek nesillerimiz sorarsa Atatürk’ü 1 Nisanlarının ne demek olduğunu, hele bugünkü gibi (PKK , PYD , YPG, DEAŞ , FETÖ) terör odakları yıkmaya çalışıyorsa bu devleti ve vatanı ve; insan beyninden vurulmuşcasına hissediyorsa durumun kötülüğünü bu öykü, bu destan bütün gerçekliği ile çarpar, titretir insanı sıcak sıcak. Ve; Atatürk’ün gelecek nesillere söylevi, kelime kelime çınlar kulaklarında insanın. Sanki geleceği görmektedir yüce önder gençliğe seslenirken. Ama; yüce önder burada yatan yüzlerce şehidimiz huzurunda, Türk gençliği ve nesilleri olarak söz verir and içeriz ki:  Atalarımızın kanları pahasına kazanılan bu toprakları ve bize emanet ettiğin bölünmez ve bütün laik Türkiye Cumhuriyetini kanımızın son damlasına kadar koruyacağız.

Demokrasimizi senin ilkelerini ve devrimlerini savunacağız sonuna dek. Ülkemizi parçalamak için kim ne yaparsa yapsın, kim gaflete düşerse düşsün, içinde bulunduğumuz imkân ve şerait ne olursa olsun, bir an bile düşünmeksizin görevdeyiz. Ve senin söylediğin gibi; laik Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır!” dedi.

Programın devamında Türk Silahlı Kuvvetleri adına Mühimmat Teğmen Buğrahan Köse muharebenin askeri yönüyle ilgili bir konuşma yaparak zaferin sebep ve sonuçlarıyla ilgili bilgiler verdi. Teğmen Köse konuşmasında, “İkinci İnönü zaferi ordumuza moral, Meclisimize itibar, milletimize ise güç ve heyecan kazandırmış; düşmana korku salmıştır.

İstiklal mücadelemizin başarısında dönüm noktalarından biri olan ikinci İnönü Zaferinin 100. yıl dönümünü, bu zaferin kazanıldığı topraklarda kutlamanın sevinci ve gururunu yaşıyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, başta Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk,   Garp Cephesi Kumandanı İsmet İnönü, kahraman silah arkadaşlarımız ve zaferle dolu şanlı tarihimizde vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı uğruna, canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, ”İstiklal Bayrağı”nı Vali Şentürk’e teslim etmesiyle devam eden tören, Bozüyük Müftüsü Mustafa Topal’nın dua ettirmesi, Vali Şentürk’ün, Milletvekili Yaşar Tüzün’ün, Bozüyük Kaymakamı Hasan Yaman’ın ve Belediye Başkanı Mehmet Talat Bakkalcıoğlu’nun şehit mezarlarına karanfil bırakılması Şehitlik Defteri’nin imzalanmasıyla sona erdi.

Törenlere, Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Muzaffer Sandal, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, gazi ve şehit aileleri ile askeri erkan katıldı.

Resim önizlemesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam