• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
150 YILLIK ÇUKURÖREN BİBERİNE FESTİVAL MÜJDESİ

150 YILLIK ÇUKURÖREN BİBERİNE FESTİVAL MÜJDESİ

Bilecik merkeze bağlı Çukurören köyünün sakinleri, 150 yıldır ürettikleri acı kırmızı biberi genellikle balkonlarında kurutup İstanbul başta olmak üzere birçok kente gönderiyor.

Bilecik merkeze bağlı Çukurören köyünde 150 yıldır üretilen acı kırmızı biberler, köylülerin kendi yöntemleriyle kurutmasının ardından ipe dizili şekilde ya da pul biber olarak yaklaşık 70 şehre gönderiliyor.

Çukurören köyüne girildiği zaman neredeyse her evin özellikle balkonu ile çatısı, bacası, duvar ve bahçelerinde kurutulmak üzere asılı kırmızı biberler göze çarpıyor.

Kış aylarında çatılardan sarkan buz saçaklarını andıran biberlerin oluşturduğu görüntüler dolayısıyla şirin köy, son yıllarda fotoğraf tutkunlarının da uğrak mekanı haline geliyor.

Bir açık hava görseli olabilir

Yetkililerden alınan bilgiye göre tadını tüm Türkiye’nin bildiği biberin daha da tanıtılması için düğmeye basıldı. İlgili kurumların proje ortaklığıyla Çukurören biberine geleneksel festival yapılması düşünülüyor. Bölgede aynı zamanda yöresel ürünlerin satıldığı ve bir çok kişinin uğrak yeri olabilecek projeler gözden geçiriliyor.

MÜDÜR BİRCAN’DAN ZİYARET 

Köyü ziyaret eden Kültür ve Turizm Müdürü Serkan Bircan da sosyal medyasından şu paylaşımda bulundu, ”150 yılı aşkın ata tohumundan üretilen; köylü teyzeciklerimizin nakış nakış, ilmek ilmek gerdanlık kolye gibi dizdikleri el emeği göz nuru; Türkiye’nin en organik acısı Çukurören Biberi, Çukurören köyünün sokaklarını süslemeye başladı. Bu güzel ve eşsiz güzellikteki açık hava müzesini gezmeye ve yeni hasat ürünleri yerinden almak adına sizleri köyümüze davet ediyoruz. Bu arada yakın bir zamanda sürpriz olabilir.”

Bir açık hava ve tuğla duvar görseli olabilirBir yiyecek ve iç mekan görseli olabilir

Bir yiyecek görseli olabilir

Bir 1 kişi ve yiyecek görseli olabilirBir yiyecek görseli olabilir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam