19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ BİLECİK’TE KUTLANDI

19 EKİM MUHTARLAR GÜNÜ BİLECİK’TE KUTLANDI

 

Yerel yönetimlerin yapı taşı olan ve halkla devlet arasındaki diyaloğun ilk basamağı kabul edilen muhtarlara armağan 19 Ekim Muhtarlar Günü Bilecik’te de kutlandı.

Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına çelenk sunulmasıyla başlayan program İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından Muhtarlar Deneği Başkanı İlhami Çınar’ın konuşmasıyla devam etti.

Muhtarlar Derneği Başkanı İlhami Çınar yaptığı konuşmada; “İki asra yakın geçmişi olan muhtarlığın toplumsal yaşantımızda ve yerel yönetimlerdeki önemi şüphesiz ki çok büyük. Bizler de muhtarlar olarak böylesine köklü bir kuruluşun mensubu olduğumuz ve insanlara yardım ettiğimiz için çok mutluyuz. Hep birlikte devletimizin, belediyemizin güzel hizmetlerini insanlarla buluşturmaya devam edeceğiz.” İfadelerini kullandı.

Buradaki programın ardından muhtarlar Bilecik Valisi Tahir Büyükakın ve Bilecik Belediye Başkanı Nihat Can’ı ziyaret ederek verilen yemeğe katıldı.

VALİ BÜYÜKAKIN: ”BİZİM GÖREN GÖZÜMÜZ, DUYAN KULAĞIMIZ VE TUTAN ELİMİZ OLUN”

Vali Tahir Büyükakın, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla köy ve mahalle muhtarlarıyla bir araya geldi.

Cumhuriyet Meydanındaki törende, Muhtarlar Derneği Başkanı İlhami Çınar ve beraberindeki muhtarlar, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasının ardından Çınar ve beraberindekiler, Vali Büyükakın’ı ziyaret etti.

Vali Büyükakın, İl Özel İdaresi Toplantı Salonunda, Vali Yardımcısı Mehmet Taşdöğen, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Halis Nalbant, Mahalli İdareler Müdürü Hakkı Elmas ile merkez ve ilçe köy ve mahalle muhtarlarını kabulünde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yapılan toplantılarda,muhtarların taleplerini dinlemelerini ve yakın çalışmaları konusunda talimatlarının bulunduğunu anımsattı.

Muhtarların. köylerinde ve mahallelerinde yaşananları yakından görme imkanına sahip olduklarını ifade eden Vali Büyükakın, şöyle konuştu:

”Vatandaşın direk problemini dinleme anlamında muhtarlarımız önemli. Muhtarlar aracılığıyla sahadan daha doğru bilgi alabileceğime inanıyorum. Ankara’da yaptığımız toplantılarda Sayın Cumhurbaşkanımızın 81 ilin valisine her seferinde söylediği talimatı; ‘Bir ilde birinin hakkı yeniyorsa, bir garip aç kalıyorsa’ bunun vebali sizindir. Eğer bunu yapmazsanız hakkımı helal etmiyorum size’ dedi. Bu konulardan nasıl haberimiz olacak, sizlerin sayesinde olacak. Bende size diyorum aynısını.Sizlerin bizlere destek vermesi son derece önemli. Muhtarlar, bulunduğu bölgede devlet adına güç kullanan kişilerdir. Siz bizim yönetim teşkilatımızın bir birimisiniz. Yönetimin genel manada daha hızlı ve etkili çalışması,  daha verimli, vatandaşa hızla hizmeti götürebilmesi, doğru yere hizmetin gidebilmesi ve o hizmet önceliklerinin doğru sıralanması için sizlerden gelen bilgiler son derece önemli. Sizler destek verdiğinizde yönetim teşkilatımız çok daha güçlü olacak.Bizim gören gözümüz, duyan kulağımız ve tutan elimiz olun.

”Vali Büyükakın, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığında Milletvekili Selim Yağcı, Belediye Başkanı Nihat can, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Uysal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal ile muhtarların katıldığı etkinlikte ise, muhtarlık müessesesinin demokrasimizin ve yönetim sistemimizin ayrılmaz bir parçası olduğunu söyledi.

Muhtarların, isabetli karar almalarında büyük katkı sağladığını belirten Vali Büyükakın, sözlerine şöyle devam etti:

”Sahada bizzat vatandaşla iç içe olan, vatandaşın derdini gören muhtarlarımız. Muhtarlarımız, yeri geldiğinde doğru karar verme açısından yeri geldiğinde kolluk kuvvetlerimizin anında müdahale etmesi açısından yeri geldiğinde bir garibin kırık kanadının sarılmasında bize destek olan kişilerdir. Bizlere vermiş olduğunuz desteklerden dolayı muhtarlarımıza teşekkür ediyorum. Bundan sonra da birlikte çalışmaya devam ederiz. Çünkü bu ülke hepimizin. Çünkü hepimiz aynı gemide seyahat ediyoruz. Bilecik kaderinin bahar mevsimini yaşıyor. Bu birliktelik kentin geleceğe çok daha güzel bir şekilde gelişmesi açısından son derece önemli. 3. OSB’nin kurulması çalışmalarında önemli bir safhayı daha geride bıraktık. Kurulma çalışmalarını tamamlayacağız ardından sahadaki kamulaştırma ve alt yapı çalışmalarına başlayıp, şirketlerin şehrimize davet edilmesi sürecini başlatacağız. Yenipazar ilçesinde hayvancılıkla ile ilgili OSB, Gölpazarı ilçesinde gıda OSB kurmak için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bilecik’in güzel bir turizm şehri olabilmesi için ekoturizm çalışmalarını titizlikle yürütüyoruz. Ortak akıl çalışmaları da tamamlanma aşamasında. Şu anda tamamlanmak üzere ve tamamlanan çalışmalar var. Eğer birlikteliğimizi bozmazsak, bu kentin önümüzdeki 10 yıl içerisinde Türkiye’de en hızlı büyüyen üç kentten biri olma yolunda hiçbir engel yoktur. Buna yeter ki inanın, yeter ki buna güç verin. Güç verecek en güçlü unsurlardan birinin de muhtarlar olduğunu bir kez daha ifade ediyorum.”

Milletvekili Yağcı da köylerde ve mahallelerde muhtarlık görevini yerine getirmenin önemli olduğunu ifade ederek, ”Bilecik’e gerekli hizmetleri getirme çabası ve gayreti içerisindeyiz. Köylerdeki ve mahallelerdeki sorunların çözümü noktasında el ele gönül gönüle çalışmaya devam ediyoruz. 3. OSB atılan imzalarla kurulmasına karar verildi.” dedi.

Konuşmaların ardından 20 yılın üzerinde muhtarlık yapan merkez Beşiktaş Mahalle Muhtarı Saffetin Arı’ya plaket verilirken, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfına yapılan desteklerden dolayı Bilecik Muhtarlar Derneğine ”Gümüş madalya beratı” verildi.

BELEDİYE BAŞKANI NİHAT CAN MUHTARLARI AĞIRLADI

Belediye Başkanı Nihat Can, 19 Ekim Muhtarlar Günü etkinlikleri kapsamında Muhtarlar Derneği Başkanı İlhami Çınar ve beraberindeki muhtarlardan oluşan heyeti ağırladı.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade eden Belediye Başkanı Nihat Can, Dernek Başkanı İlhamı Çınar ve beraberindeki muhtarlara teşekkür etti.

Bilecik Belediyesi’nin yeni çalışmaları ve projeleri hakkında muhtarlara bilgi veren Belediye Başkanı Nihat Can, muhtarlarımızla el ele vererek, Bilecik için güzel çalışmalar gerçekleştirmeye devam ettiklerini kaydetti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam