• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
23. DÖNEMDE 408 POLİS ADAYI MEZUN OLDU

23. DÖNEMDE 408 POLİS ADAYI MEZUN OLDU

Bilecik Polis Meslek Eğitim Merkezi (POMEM) 23. dönem mezuniyet töreninde 408 polis adayı yemin ederek, diplomalarını aldı.

Tören, Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile başladı.

Vali Bilal Şentürk, POMEM’de düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Şuan da arkamdaki 408 genç polis adayımız. Bilecik gibi kuruluşun ve kurtuluşun merkezi olan tarihi anlamı çok özel olan bir il de meslek eğitim merkezimiz de mezun olarak ülkemizin belli yerlerine kura çekip gidecekler zaten şuan da 408 kardeşimiz 65 farklı ilden buraya geldiler yani memleketten geldiler memlekete gideceklerini dile getirdi.

“Şahadet gibi özel mertebedir herkese nasip olmayacak mertebedir”

Bu ülkenin dirliği ve bütünlüğü adına milletimizin esenliği adına  canlarını ortaya koyarak ki onun bedeli şehadettir ifade eden Vali Şentürk, şu ifadelere yer verdi: “Şahadet gibi özel mertebedir herkese nasip olmayacak mertebedir. Canla şevkle iştihatla insan hak ve hukukuna rivayet ederek anayasamız ve kanunlarımızın çizdiği çerçeve içersin de adaletle ve yeri geldiğin de empati kurarak mağdurların yerine kendini koyarak ama hukukun belirlediği çizgide suç işlemiş ve işlemeye meyil eden kanunen belirlenmiş yetkilerini etkin bir şekil de kullanma anlayışıyla inşallah hizmet edecekler. Böyle onurlu görevleri tercih ettikleri ve bugün de göreve atanacak notaya geldikleri için onları tebrik ediyorum siz değerli annelere teşekkür ediyoruz. Bu memleket bizim arkadaşlar görev dağılımı yapıyoruz. Benim bir görevim var protokol de oturan arkadaşlarımızın ayrı görevleri var şimdi burada oturan arkadaşlarımızın da çok önemli görevleri var sizlerin de vatandaş olarak belirli görevleri var. El birliğiyle bu memleketi bu devleti daha iyi yerlere taşımak en huzurlu en güvenilir ülkeler arasın da yer alarak iyi bir gelecek inşa etmek üzere daha çok çalışacağız.

“Değerli gençlerimiz sırtımı onlara döndüm çünkü onlara güveniyorum”

Sevgili gençler başta ifade ettiğim gibi canınızı ortaya koyarak milletimiz için devletimiz için hayati önem taşıyan görevi ifade edeceksiniz. Güvenlik hizmeti vereceksiniz,  emniyet asayişi sağlayacaksınız. Milletin huzurunu bozmayı deneyenlere karşı cesaretinizle duruşunuzla caydırıcı mazlumların da hiç çekinmeden sırtını yaslayabileceği güvenebileceği birer kamu görevlisi polis teşkilatının da şerefli birer metali olarak uzun yıllar görev yapacaksınız inşallah. Bu görevlerinizi ifade ederken önce kendi güvenliğinizi sağlamak tedbiri elden bırakmamak lazım bir defa zor bir meslek icra edeceksiniz ama şerefli bir meslek olduğu için bu zorluğu ağır yükün bir ehemmiyeti kalmayacak bir mazlumun derdine yetişip adaletin tesisi için sağladığınız katkılarla milletimize güven vereceksiniz huzur vereceksiniz onları mutlu kılacaksınız o yönüyle onların duasını da alacaksınız. Onun hazzı hiçbir şekil de tarif edilemez yaşadıkça daha iyi anlayacaksınız ve mesleğinizi çok daha seveceksiniz birbirinize sevginiz saygınız eksik olmasın ailenizi ihmal etmeyiniz anneniz babanız başta olmak üzere çünkü siz yelken açıyorsunuz farklı noktalarına yelken açıyorsunuz telefonla dahi olsa aile bağlarınızı diri tutunuz. Suç işlemeye meyil edenlerin karşısında duruşunuzla onları caydıracaksınız sizi gördüklerin de bir art niyet taşıyan o art niyeti kafasından atacak o onurlu duruşu sergileyeceksiniz. Görev yapacağınız yerde hakla iç içe olacaksınız bu çok önemli sizin en önemli yardımcınız görev yapacağınız yerde ki vatandaşlarımız. Onlarla da çok seviyeli nitelikli iletişim kurmak suretiyle güvenliği sağlama noktasın da başarılı güzel hizmetler ihva edeceğinizden hiçbir şüphemiz Allah sizi korusun yolunuz açık olsun.”

POMEM Müdürü Suat Günbey de 23.Dönem öğrencilerimizin mezuniyet törenine iştiraklerinizle sevinç ve mutluluğumuzu paylaştığınız için teşekkürlerimi iletiyorum.

Bu dönem 408 öğrencimiz eğitimlerini tamamlayarak yemin merasimi sonrasında EGM kadrolarına Polis Memuru olarak atanacaklarını kaydetti.

4 aylık çalışma takviminde yoğun bir eğitim faaliyeti gerçekleştirdiklerini anlatan POMEM Müdürü Günbey, ” İl Emniyet Müdürlüğümüzle müşterek Olay Yeri İnceleme, Patlayıcı Maddemler ve şüpheli paketlere müdahale yöntemleri, Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü ile Toplumsal Olaylarda karşılaşılan davranış modelleri ile bu olaylara müdahale teknik ve yöntemleri hususunda eğitim faaliyetleri gerçekleştirdik.

Bilecik Cumhuriyet Başsavcılığımız himayelerinde Cumhuriyet Savcılarımız Fatih GÜRBÜZ ile Çağrı CAN tarafından “Kolluk ve Adliye İlişkileri”, Osmaneli Kaymakamı Naif YAVUZ tarafından “Polis Halk İlişkileri”, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğünce “Madde Bağımlılığı ile Mücadele” ile “Evlilik ve Aile Hayatı”, Okulumuz psikoloğunca “Aile İçi İletişim ile Etkili İletişim” konularında konferanslar gerçekleştirdik. 4 Ay gibi kısa bir sürede 28 öğrencimize Temel İlk Yardım kursu verilmiştir. Denetimli Serbestlik İl Müdürlüğü ve Polis Akademisi Başkanlığı görevlilerince çeşitli sunumlar yine Diyanet İşleri Başkanlığının koordinesinde “Din İstismarı PDY/FETÖ” konulu konferans düzenlenmiştir.

Özellikle Polis Özel Harekât Daire Başkanlığının personel ve eğitim programı çerçevesinde 10 gün boyunca gece ve gündüz bir fiil süren, Meskûn Mahal Eğitimi ile ülkemizin bu gün ihtiyacı olan her türlü şartlarda görev yapabilecek polisler yetiştirmeyi hedef edindik. Polislikte Vaka Çalışmaları hususunda ders faaliyetleri ile gerçek hayatta karşılaşılan vakaları, örnek olay çözümleri ile mesleki pratiklerini geliştirdik.

Söğüt Ertuğrul Gazi ve İl Merkezi Şeyh Edebali ziyaretleri ile öğrencilerimizin yöresel kültür ve gezi faaliyetleri düzenlenmiştir.

“Okulumuzdan mezun olan 408 öğrencimiz var”

Bu gün Okulumuzdan mezun olan 408 öğrencimizin Ülkemiz 2023 ve 2071 vizyonlarına sahip Atatürk İlke ve İnkılaplarına bağlı, Cumhuriyetimizin kazanımların farkında, İnsan Hak ve Hürriyetlerine saygılı ülkemizin milli ve manevi değerlerine sadık Polisler olarak yetiştirildiğinden şüpheniz olmasın. Bu vesile ile Valiliğimize, bağlı tüm paydaş kurum ve kuruluşların yöneticilerine her  türlü yardım ve desteklerinizden dolayı Teşkilatım adına teşekkürlerimi iletiyorum.

Bu gün evlatlarınız ile gurur gününüz. Ne kadar sevinirseniz sevinin hakkınızdır. Zira bu haklı gururu yaşamak için ne denli fedakârlık yaptığınızı biliyoruz. Bin bir özen ve itina ile gözünüzden sakınarak yetiştirdiğiniz evlatlarınız bu günden itibaren Devlet Babasının kanatları altındadır.

Türk polisinin bir ferdi olarak bayrağı daha güzel yerlere taşıma sırası sizlerde. Görev yapacağınız milletimize Devletinin şefkatini hissettirirken karşısına çıkan hainlere, gereken dersi vereceğinizden şüphem yok. Güvenlik hizmetiniz süresince milletimizin duası sizlerledir. Yolunuz ve bahtınız açık olsun.

Konuşmama son verirken devletimizin güvenliği ve bekası milletimizin birliği ve düzeni için görev yaparken şehadete eren tüm şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi ise şükran ve minnetle anıyorum. Görevi başındaki ve görevlerini tamamlamış ezan ve bayrak sevdalılarını ise saygı ve şükranla anıyorum.” İfadelerine yer verdi.

23.dönem birincisi Kamil Özmen:” Alıştığımız yaşantımızı bırakıp değişik yerlerden bir araya gelerek dört ay eğitimimizde başta disiplin mevzuatı, hukuk polis, mevzuatı öğretim görevlilerimizin anlattıkları deneyim ve tecrübelerle donanımlı hale geldik. Bize aktırmış oldukları eğitim sayesinde heyecan ile yeni görevlerimize hazırlandık bugün yeni bir mesleğe atılmak için onur ve gurur verici bir yarışı tamamlamış bulunmaktayız. Bu eğitim dönemi içerisinde ailelerinden ayrı kalan polis adaylarına Bilecik Polis Eğitim Merkezinin ikinci bir yuva haline getiren meslek ilkelerinin tüm ayrıntılarıyla paylaşarak mesleğimizi sevdiren başta eğitim merkezi müdürümüz sayın Suat Günbey’e sınıf ve müdür amirlerimize, tüm öğretim görevlilerine ve müdürlüğümüzün tüm personeline polis adayı arkadaşlarımın adına şükranlarımı arz ederim. Tarihi, doğası ve kültürü ile Osmanlı Devletinin merkezi olan Bilecik ilinde kaldığımız süre içerisinde bizler bu güzel şehri en güzel şekilde koruyarak ve geliştirerek devam ettireceğimizden hiç şüpheniz olmasın aldığımız eğitim ve terbiyeyi öğrendiğimiz meslek ilkelerini terimizin hatta kanımızın son damlasına kadar alnımızda şeref belgesi olarak taşıdığımız ay yıldız için Türkiye cumhuriyeti devletine hizmet için kullanacağız. Biz bu hizmeti yaparken Hiç bir zaman insan haklarından ve demokrasiden ödün vermeyeceğiz.Devlete ve millete hizmetin kutsal bir vazife olduğunu öğreten saygıdeğer büyüklerimize Devlete ve millete hizmetin kutsal bir vazife olduğunu öğreten saygıdeğer büyüklerimize verdikleri terbiyeye bir ömür boyu bağlı kalma sözü ile birlikte arkadaşlarım ve şahsım adına saygı ve şükranlarımızı arz ederiz.” İfadelerini kullandı. Konuşmanın ardından yaş kütüğüne plaket çakıldı.

POMEM Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen törene, Vali Bilal Şentürk, Tugay Komutanı V. Albay Hakan Keskin, Belediye Başkanı Semih Şahin, Başsavcı Vekili Fatih Gürbüz, BŞEÜ Rektörü Prof. Dr. İbrahim Taş, daire müdürleri ve STK temsilcileri ile mezun olan öğrencilerin aileleri ile yakınları katıldı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam