23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN

23 NİSAN ULUSAL EGEMENLİK VE ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nın 96. yıldönümü çerçevesinde kutlama programı düzenlendi.

DSC_0429

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’na Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak’ın çelenk sunması ile başladı.

 

Törene, Bilecik Valisi Ahmet Hamdi Nayir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer Koç, Cumhuriyet Başsavcı Bekir Şahiner, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü İbrahim Taş, kurum amirleri, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 

Tören, çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti.

 

Törenin açılış programını yapan İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak “23 Nisan Türk Milleti’nin her türlü baskı, zulüm ve işgale karşı büyük önderimiz Atatürk’ün liderliğinde milli egemenliğimizi hakim kıldığı gündür. Milli varlığımızı yüceltme, azim , karar ve heyecanını yüreğimizde duyduğumuz gündür.”dedi.

 

“Yeni Türkiye devletinin yapısının ruhu, milli egemenliktir.”

 

Altınkaynak şu ifadelerde bulundu: “Bugün, milli birlik ve beraberlik duygularıyla coşan ve güçlenen milli iradenin temsil edildiği, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu ile; milli, iradenin temsil edildiği, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşu ile; milli, çağdaş demokratik ve egemen yeni Türk Devleti’nin doğuşunun 96’ıncı yıldönümüdür.

 

Bugünü, engin bir şevk ve heyecanla kutlamanın onur ve mutluluğu içerisindeyiz. Bugün Türk tarihindeki en önemli günlerden biridir. Cumhuriyete giden yolda Amasya Genelgesi’nde “Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.” İfadesi yine ilk defa millet egemenliğinden söz edilmiş, Erzurum Kongresi’nde, “Kuva’yı Milliyeyi amil, irade-i milliyeyi hakim kılmak yani milletin gücünü etkin ve millet iradesini egemen kılmak esastır.” Kararı ile millet egemenliğinden açıkça ve kesin bir dille söz edilmiş, Sivas Kongresi’nde Temsil Heyeti oluşturulmuş, bu heyet 27 Aralık 1919’da Ankara’ya taşınmıştır.

 

Artık milli mücadelemizin merkezi Ankara’dır. 23 Nisan 1920’de Ankara’da RTBMM açılarak yeni Türk Devleti’nin en sağlam temelleri atılmıştır. Türk Milleti’nin büyük bir inanç ve kesin bir azimle kurduğu yeni Türk Devleti’nin dayandığı iki temel ilkeden biri Tam Bağımsızlık diğeri kayıtsız şartsız egemenliktir. Atatürk’ün dediği gibi “Yeni Türkiye devletinin yapısının ruhu, milli egemenliktir.” Egemenlik hiçbir anlam, hiçbir şekil ve hiçbir yönde ortaklık kabul etmez. O, tam anlamıyla milli uzlaşma gerektiren demokratik otorite birliğidir.”

 

Halk oyunları gösterileri, şiir okunması, anasınıfı öğrencilerinin gösterileri, oyun etkinlikleri, ödül töreniyle devam eden tören Bilecik Belediyesi tarafından bisiklet dağıtım töreniyle sona erdi.

DSC_0615 DSC_0402 DSC_0422 DSC_0429 DSC_0440 DSC_0502 DSC_0516 DSC_0563 DSC_0573 DSC_0585

bilecik haberleribilecik haberleri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam