• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
27 BİN 776 DEKAR TARIM ARAZİSİ SULANACAK

27 BİN 776 DEKAR TARIM ARAZİSİ SULANACAK

Devlet Şu İşleri (DSİ) Bilecik’te yaptığı yatırımlarla verimli toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan ve büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen proje kapsamında Bilecik’te nasibini alıyor.

DSİ 3. Bölge Müdürlüğü tarafından Bilecik Merkez Bayırköy Göleti ve Sulaması inşaatının yüzde 80 seviyesine ulaştığı, tesisin hizmete girmesiyle 2 bin 270 dekar tarım arazisi sulanacağı ve yıllık 5 milyon net gelir artışı sağlanacağı bildirilirken, Gölpazarı Demirhanlar Baraj inşaatının yüzde 31 seviyesine ulaştığı, tesisin hizmete girmesiyle 6670 dekar tarım arazisinin sulanacağı ve yıllık 4 milyon 732 bin Türk Lirası net gelir artışı sağlanacağı duyuruldu.

Bilecik Akçay Barajı Sulaması ve Küçükelmalı Göleti Sulaması inşaatında incelemelerde bulunan Bilecik DSİ 33. Şube Müdürü Tevfik Aslanbaş, Bilecik Pazaryeri Küçükelmalı Göleti Sulaması inşaatının yüzde 68 seviyesine ulaştığını, tesisin hizmete girmesiyle 2210 dekar tarım arazisi sulanacağını, Bilecik Akçay Barajı Sulaması inşaatının ise yüzde 78 seviyesine ulaştığını, tesisin hizmete girmesiyle 1066 dekar tarım arazisi sulanacağını ve yıllık 5 milyon 553 bin Türk Lirası net gelir artışı sağlanacağını bildirdi.

DSİ 33. Şube Müdürü Tevfik Aslanbaş, Bilecik İnhisar Çaltı Barajının da yüzde 73 seviyesine ulaştığını 7730 dekar tarım arazisini sulayacak tesis ile yıllık 39 milyon 703 bin Türk Lirası net gelir artışı sağlanacağını, Osmaneli Soğucakpınar Barajı inşaatın yüzde 42 seviyesine ulaştığını, 2270 dekar tarım arazisini sulayacak tesis ile yıllık 3 milyon 123 bin Türk Lirası net gelir artışı sağlanacağını, İnhisar Tarpak Barajı inşaatının da yüzde 61 seviyesine ulaştığını, 5560 dekar tarım arazisini sulayacak tesis ile yıllık 31 milyon 153 bin Türk Lirası net gelir artışı sağlanacağını bildirdi.

Bilecik’te devam eden 7 projenin tamamlanmasının ardından toplamda 27 bin 776 dekar tarım arazisi sulanacak.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam