3. GÜNDE 3 MADDE GÖRÜŞÜLDÜ

3. GÜNDE 3 MADDE GÖRÜŞÜLDÜ

CHP’liler Komisyon Raporlarında Yine Çekimser Kaldılar

İl Genel Meclisi Ağustos ayının olağan toplantılarının 3. birleşimi gerçekleşti.

6 Ağustos Çarşamba günü gerçekleşen toplantıda günün ilk gündem maddesi Plan ve Bütçe Komisyonunun İl Genel Meclisince sebze sınıflandırma ve paketleme tesisinin sadece prefabrik imalatları veya Çaltı köyünde içme suyu gömme deposu yapılmasına karar verilmesi ve ihtiyaç duyulan ödeneğin aktarılması talebi hakkında komisyondan gelen raporun görüşülmesiydi. Okunan raporun ardından Ak Parti Söğüt İl Genel Meclisi Üyesi Ertuğrul Torun konuyla ilgili açıklama yaparak meclis üyelerine bilgi verdi.

MHP Grup sözcüsü Zeki Uyanık: “Çaltı da Elzem Olan Su Deposudur”

Bunun üzerine MHP Söğüt İl Genel Meclis Üyesi Tevfik Özütürk söz alarak yapılacak tesisin kapsamının ne olacağını sorması üzerine MHP Grup sözcüsü Zeki Uyanık bu projenin geçmiş yıllarda hazırlandığını, ödeneğinin başka fasıllarda kullanıldığını ifade ederek Çaltı’da elzem olanın su deposunun bir an önce yapılmasının gerektiğini söyledi. CHP’li üyelerin çekimser oy kullandığı madde oy çokluğu ile kabul edildi. Plan ve Bütçe Komisyonunun hazırladığı rapor gereği her iki işinde yapılması uygun görüldü.

Komisyonun hazırladığı yazılı rapor:  İdaremiz 2014 mali yılı Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bütçesinde Sebze Sınıflandırma ve Paketleme Tesisi Yapımı için 44.11.01.09.00.04.2.1.09.014.05.06.5.7.01 bütçe tertibinde 150.000.00 TL ödenek bulunmaktadır. Ancak programdaki Sebze Sınıflandırma ve Paketleme Tesisinin sadece prefabrik imalatları ile bina duvarı imalatlarının bitirilebilmesi için 100.000.00 TL daha ödeneğe ihtiyaç bulunduğu ve Çaltı Köyünde 2014 yılı içerisinde meydana gelen heyelandan içme suyu gömme deposu kaymış ve atıl duruma düştüğünden iptidai şekilde günü kurtarma amacıyla su ihtiyacı karşılanmaya çalışılmakta olup, gayri sıhhidir. Ayrıca önümüzdeki günlerde de iptidai şekilde karşılanan su ihtiyacının karşılanamaz hale gelmesi olasıdır. İçme suyu gömme deposunun yapılması içinde 44.11.01.09.00.04.2.1.09.014.05.06.5.7.01 bütçe tertibinden 150.000.00 TL’nin Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü 44.11.01.17.06.3.0.17.001.05.06.7.7.90 bütçe tertibine aktarılması ve 50.000.00 TL daha ödeneğe ihtiyaç bulunduğu anlaşılmış olup Sebze Sınıflandırma ve Paketleme Tesisini için ihtiyaç duyulan 100.000.00 TL ve İçme suyu gömme deposunun yapılması için ihtiyaç duyulan 250.000.00 TL’nin Ek Bütçe yapılarak karşılanması ve her iki işin de yapılması komisyonumuzca uygun görülmüştür”

“Projelerde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan toplam 2.500.000.00 TL el ödenek kabul edildi”

Günün görüşülen diğer maddesinde Mali Hizmetler Müdürlüğünün teklifi üzerine 2014 yılı çalışma takviminde idaremiz yatırım programında yer alan projelerin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi amacıyla Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, Su ve Kanal Hizmetler Müdürlüğü ve Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü bütçe tertiplerinde yer alan projelerde kullanılmak üzere ihtiyaç duyulan toplam 2.500.000.00 TL el ödenek mahalli idareler bütçe ve muhasebe yönetmeliğinin 37. maddesi gereği “ek ödenek” verilmesi hususunun görüşülmesi vardı. İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Musa Ünaldı konuyla ilgili meclis üyelerine geniş bilgi verdi. Yapılan oylamanın ardından madde oy birliğiyle kabul edildi.  

Günün görüşülen son maddesinde Çevre ve Sağlık Komisyonunun ilimiz merkez Cumalı Köyü sınırları içerisinde bulunan Çakmersan Çak. Mek. İhr. İth. Nak. San. ve Tic. Ltd. Şti.’ne mevcut su kuyusu alanında mermer ocağı işletmek üzere işyeri açma ve çalışma ruhsatı (GSM) verilmesi talebi hakkında komisyondan gelen raporu vardı.

“Cumalı köyü İçme suyu sondaj çalışmalarına başlamasına izin verilmesi komisyonumuzca uygun görülmemiştir”

Çevre ve Sağlık Komisyonunun hazırladığı rapor üyelere okundu.  Yerinde yaptığı incelemeler, çalışmalar ve köy halkı ile yapılan görüşmeler sonucunda hazırlanan rapor şu şekilde:

 “Mermer Ocağının köy içme suyu isale hatlarına zarar vereceği görüldüğünden bölgede mermer ocağı çalışmasının köy içme suyu kanalarının ve yatağının değişeceği düşünülmekte olup köy muhtarlığı ve köy halkı karşı çıktığından dolayı her ne kadar 05/10/2012 tarih ve 2012/148 sayılı kararı ile GSM ruhsatı verilmiş olsa da Çakmersan Çak. Mer. İhr. İth. Nak. San. ve Tic. Ltd. Şti.’ne İlimiz Merkez Cumalı köyü sınırları içerisinde bulunan mermer ruhsat sahası için Cumalı köyü İçme suyu sondaj çalışmalarına başlamasına izin verilmesi komisyonumuzca uygun görülmemiştir”

Mehmet Yılmaz: “Komisyon raporu uygundur”

MHP Bilecik İl Genel Meclisi Üyesi Mehmet Yılmaz adı geçen köyü çok iyi bildiğini, kendi köyüne yakın olduğunu, yıllar önce başka köylerden bidonlarla su taşındığını, henüz bu köyün suya karışalı birkaç yıl olduğunu ifade ederek kendisinin de adı geçen komisyonda görev aldığını, gittikleri Cumalı köydeki vatandaşların da bu işe karşı olduklarını kaydederek komisyon raporunun yerinde olduğunu belirtti.

Buna göre oylanan birleşimin son maddesinde yine CHP’li Turgay Yılmaz ve Hikmet Turan’ın çekimser oyları ile madde oy çokluğuyla kabul edildi.  

İl Genel Meclisinin Ağustos ayı toplantılarının 4. birleşimi bugün saat 10.00’da devam edecek..

ERHAN TOKA – CANER ALKAN

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam