• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
”3. TARIM ŞURASI” İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

”3. TARIM ŞURASI” İSTİŞARE TOPLANTISI YAPILDI

Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürlüğü organizasyonunda tarımda stratejik hedeflerin belirleneceği ”3. Tarım Şurası” istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Vali Bilal Şentürk, Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezindeki istişare toplantısında, Bilecik’teki tarım sektörünün önemine değinerek, ürün çeşitlerinin ve kalitesinin saymakla bitmeyeceğini söyledi.

Bilecik’in geniş bir ürün yelpazesine sahip olduğunu ve bu yönüyle şanslı olduğunun altını çizen Vali Şentürk,
”Köylerimizde üretken nüfus azalıyor. Tarımla uğraşan nüfus orta yaşın üzerine çıkmış durumda. Ziraat fakültesinden mezun olan çocuklarımızın doğrudan çiftçilik ve üretim yapmaları gerekir. Teknoloji ve makineleşme var. Birim alandan en yüksek verimi alma imkanı var. Gerek tohum cinsleriyle gerekse diğer tarımsal destek unsurlarıyla beraber ülkemizde ekim alanı artmıyor, fakat birim alandan elde edilen ürün miktarını arttırarak açığı kapatıyoruz ve nüfusumuz da artıyor.” dedi.

Hangi alan olursa olsun vazgeçilebileceğini ancak gıdadan vazgeçilemeyeceğini vurgulayan Vali Şentürk, şöyle konuştu:

”Anadolu topraklarında ürün çeşitliliği oldukça bol. Bilecik’te de alternatifimiz çok. Arazi toplulaştırmaları yapmak suretiyle, üretim işini profesyonelce yapanlara devletin desteğini yoğunlaştırmalıyız. Ciddi destekler var fakat bu desteklere rağmen ekonomik ölçek olmayınca arazinin bölünmesi nedeniyle yapılan faaliyetler de elde edilecek verim de istenilen seviyede olmuyor. O zaman, ektiğimiz ürünün bölgemize uygunluğunu, elde edilecek verimi en yüksek seviyeye çıkartabilecek kural ve yöntemlerin neler olduğunu öğrenmek, bu işle uğraşanlara öğretmek gerekiyor. Toprakla uğraşan, ekim yapan çiftçimizi arttırmamız gerekiyor. Buna teşvik etmeliyiz.”

Yaklaşık 10 bin dekara 100-150 bin ceviz fidanını vatandaşa kavuşturma çalışmalarının bulunduğunu anlatan Vali Şentürk, şunları kaydetti:

”Gurbetteki hemşerilerimizi toprağına bağlamak istiyoruz. Bütçesine katkı sağlayacak, sınırlı süreli bir faaliyet ile üretime katılmalarını istiyoruz. Bu vesileyle hem memleketlerine bağlansınlar hem de bütçelerine buradan bir katkı sağlamış olsunlar. İlimiz bir sanayi şehri, sanayilerimiz var ve gelişiyor. İkincisi de tarımsal arazimiz var. Bu kadar iyiyken bunu bırakamayız. O zaman ne yapacağız? Birim alanından maksimum verim alabileceğimiz, ekonomik değeri yüksek ürün çeşitlerine daha çok yoğunlaşacağız. Her köyün potansiyeli hangi üründe daha ağırlıklıysa üretim, imkan ve kabiliyeti onun üzerine yoğunlaştırmalıyız.”

Yüksek verimle ve yaygın üretimle Bilecik’in ekonomisini arttırmak istediklerini dile getiren Vali Şentürk, ”Arazi toplulaştırmasıyla, yani imkanları birleştirerek daha az maliyetle, daha yüksek verim sağlayacak şekilde üretim modelleri ortaya koymak istiyoruz. Toprakla uğraşmak zahmetlidir ama bereketlidir. O bereketin verdiği manevi haz ve mutluluk ziyadesiyle fazladır.” ifadesinde bulundu.

Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş da insan popülasyonunun artmasından dolayı üretimin arttırılması ve birim alandan yüksek verim alınmasının zorunlu hale geldiğini belirterek, ”Tarımda, 25-30-40 yıllık yol haritasını belirleyecek startı verdik. Üreticilerimize ve çiftçilerimize tarımsal destekler, karşılıksız hibe şeklinde gerek hayvancılıkta, gerek orman alanlarının gelişmesinde, gerekse gıda üretiminde çeşitli desteklemeler yapılmaktadır. Bir taraftan da kırsal kalkınmanın gelişmesi için kırsal projelerinin geliştirilmesi ve kırsal alanda yaşamın kaliteli hale getirilmesi için çeşitli desteklemeler yapılmaktadır.” diye konuştu.

Şeyh Edebali Üniversitesi (ŞEÜ) Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Hüseyin Tevfik Gültaş’ın moderatörlüğünde ŞEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hanife Mut, ŞEÜ Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Dekanı Zeki Mut, Tarım ve Orman İl Müdürü Yoldaş ve Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürü Sabri Çakır’ın katıldığı şurada, 8 başlık altında toplanan tarımla ile ilgili Ziraat Odası Başkanları ve üreticilerin fikirlerini ve taleplerini dile getirdi.
Vali Şentürk ayrıca Osmaneli ilçesinde üretimi yapılan karpuz, kavun ve şeftali ürünlerinin yer aldığı standı gezerek, Kaymakam Naif Yavuz’dan bilgi aldı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam