“30 Mart’ta Bilecik’te Başbakanı utandırmayacağız”

“30 Mart’ta Bilecik’te Başbakanı utandırmayacağız”

Toka: Üzeyir Yıldırım Bilecik’in tanınmış simalarından Ak Parti Belediye Başkan Aday Adayıydı Adaylıklar belli oldu süreci konuşmak istedik, Ankara’da yaşıyorsunuz, Ankara’dan Bilecik nasıl gözüküyor, Bilecik Siyaseti nasıl gözüküyor?

Yıldırım: “Bilecik siyasetiyle ilgilenmemiz 2001 yılıyla başlayan bir süreç. 2001 yılında AK Partinin öncü kuruluculuğunu yaptık. Burada partimizi teşkilatlandırmak için geldik, süreci başlattık tabi gündem geçiyor uzun bir süre geçti. Süreç noktasında 2002 yılında milletvekili adaylığım vardı. 2007,2011 seçimlerinde adaylığımız vardı. 2014’tede 2013 de olan temayül yoklaması, o süreçten sonra 2014’tede Belediye Başkan Aday Adayı olabilir miyiz noktasında geldik çalışmalarımızı yaptık. İyi bir çalışma sergilediğimize inanıyorum ben ama genel merkezimiz mevcut Belediye Başkanımız Selim Yağcı ile çalışmalarımızı başarılı görüyoruz, yeterli görüyoruz, onunla devam edeceğiz dediler, aday adaylık sürecimiz bitti adayımız belli oldu bizde Selim Yağcı’nın yanında bu seçimleri AK Parti olarak nasıl kazanırız onun düşüncesi içerisine girmeye başladık. Çünkü AK Parti ve Bilecik yan yana geldiğinde benim için çok anlamlı şeyler ifade ediyor. Türkiye’nin içinde bulunduğu süreç bu seçimleri daha önemli kıldı.

 Başkanımıza şahsında yapılan ama kendi ifadeleri Başbakanımızın millete yapılan, ülkeye yapılan bir komplo var. Bu komplo noktasında bizde AK Partili olarak geriye çekilip seyirci kalamayız. AK Parti davasının bir ferdi olarak bizde dedik ki daha önce seçimlerde çalıştığımızın iki, üç katını belki beş katı daha çalışmamız gerekiyor. Türkiye’ deki yerel seçimler önemli olduğu gibi Bilecik’teki yerel seçimlerde büyük önem arz ediyor.

"Ak Partiye bir çocuğum gibi bakıyorum"

Kaybetmeye tahammülüm yok benim şahıs olarak söylüyorum. Bilecik’te, başta İl merkezi olmak üzere diğer ilçeler noktasında Türkiye’nin içinde geçtiği süreçten dolayı şahsım olarak söylüyorum bunu AK Partili her ferdinde böyle düşünmesi gerektiğine inanıyorum kaybetmeye tahammülü olmaması lazım. Kaybetmemek için de çalışmak, siyasi çalışmaları yapmak lazım. Gördüğüm kadarıyla siyasi çalışma, diğer partilerde biraz hareketlenme var ama AK Parti de teşkilat bazında yeterli çalışmayı göremedim. Arkadaşlarla temaslarım oldu çalışmamız gerektiği noktasında, ne gerekiyorsa yapmamız gerektiğinde hem fikir olduk. Onlarla toplantılarımız oldu, bir araya geldik, ben kendi açımdan söyleyeyim başta İl merkezi noktasında Selim Yağcı ile tekrar Belediye Başkanı olması için, onun şahsında AK Partinin Bilecik’teki iktidarının devam etmesi için çalışmaya geldim. Başlangıç olarak 3 günlük bir tur düzenledim. Bu turda edindiğim izlenimler var, bu izlenimlerden çıkardığım sonuçlar var. Bu sonuçları bir araya getirdim, İlimizde de Ankara’da da getireceğim, bir yol haritası çizmemiz lazım. Çünkü ben bir çocuğum gibi bakıyorum AK Partinin buradaki kuruluşunu yaptığım için.

“Siyaset felsefemde şahsa endeksli siyaset felsefem yok”

 Siyaset felsefemde de şahsa endeksli siyaset felsefem yok. Çünkü geçmişe dönüp baktığınızda bir defa adaylığım oldu, ikincisine seçilme ihtimalim zayıftı buna rağmen çalıştık. 3 dönemde aday adaylığımız oldu önemli değil Başbakanımız böyle uygun gördükten sonra kimi seçtiyse onunla beraber çalışmamız lazım. Oysa Selim Yağcı için ciddi çalışmak lazım, 10 yıldır Belediye Başkanlığında Bilecik tarihinde Cumhuriyet tarihinden bugüne kadar yapılan işleri son 10 yıla sığdırdı Selim Yağcı. Çok ciddi çalışmalar yaptı, ilave programları, yarım kalan programları da var. Bu projeler noktasında devam etmesi projelerin bitmesi lazım. Onun için, Selim Yağcı’nın Bilecik’te başarılı olması için çalışma ve motivasyon alanında ne gerekiyorsa yapacağız inşallah. Ben Ankara’ya döneceğim Ankara’ya döndükten sonra Şubat, Mart ayını Bilecik’te geçireceğim. Siyasi olarak seçim tecrübelerimiz var, onları burada kullanacağız, çalışacağız. AK Partiyi ve Selim Yağcı’yı Bilecik’te başarılı kılacağız. Diğer ilçelerimize de gideceğiz diğer ilçelerde ki adaylarımız daha belli değil, sanırım bu hafta içerisinde belli olur diye tahmin ediyorum. Onlarda kimi aday yaparlarsa o arkadaşlarımıza hep birlikte destek vereceğiz. Ankara’dan nasıl görüyoruz? Selim Yağcı’yı Ankara’dan çok başarılı görüyorlar. Ankara’daki hemşerilerimiz Selim Yağcı’nın çalışmalarını başarılı görüyorlar. Ben zaten başarılı görüyorum. Çünkü Selim Yağcı’yla siyasi birlikteliğimiz olduğu gibi 35 yıllık arkadaşlığımız var. O arkadaşlığın getirdiği torpille söylemiyorum ama gerçekten Bilecik’in 10 yıl öncesini de 10 yıl sonrasını da biliyoruz, 15 yıl sonrasını daha değişik olacağının kanaatindeyim farklı bir Bilecik olacak.

“Siyasette 24 saat çok kısa, bir gün çok uzundur”

Bilecik’te seçimi alma noktasında bir problem görmüyorum.  Ama ‘siyasette 24 saat çok kısa bir gün çok uzundur’ demeci noktasına baktığımızda hiçbir şeyi garanti görmemek lazım. Yapılması gereken şeyleri sonuna kadar yapmak lazım, bizim inancımızın gereği de ondan sonra tevekkül etmek lazım. Çalışmadan biz alırız mantığına girmek yanlış olur. Geçen seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi benim gözlemlediğim bazı oylarının Cumhuriyetçi Halk Partisine gittiği kanaatindeyim. Bunu nerden çıkarıyorum? Seçim istatistiklerine baktığımız da MHP oylarında bir anda düşüş var. Bu seçimlerde böyle bir şey olmayacak. Çünkü diğer adaylarımızda çok değerli. Herkes kendi oylarını alacak, zaten herkes kendi oylarını aldıktan sonra bizim AK Parti olarak oylarımız yukarıda. Birlik beraberlik noktasında Bilecik’te hiçbir kuşkumuz yok. El birliği ile önce Selim Yağcı’yı Belediye Başkanı yapacağız, tekrar iktidarın Bilecik’te devam etmesi için çaba sarf edeceğiz, diğer ilçelerimizde beldelerimizde yüzde yüz başarı benim hedefim. Bilecik’i daha modern, daha yaşanılır bir kent olması için elimizden gelen desteği vereceğiz.

Toka: Diğer adaylarda sizin gibi düşünecekler mi?

Yıldırım: Tabi düşünecekler. Ben onlarla telefonda da görüştüm hiçbirisinden olumsuz tepki almadım. Diğer aday adaylarda seçim sürecinde gelecekler, çalışacaklar. Çünkü bu süreç, 2014 seçimleri Başbakanımızın ifadesiyle milat, Türkiye siyasetinde de milat.

“Türkiye’deki muhafazakar demokrat siyasete bir çelme takılmak isteniyor”

 Türkiye’deki muhafazakar demokrat siyasete bir çelme takılmak isteniyor. Bu çelmeyi taktırmayacağız. Kimse bunlar çelme takıp AK Partiyi düşürmek istiyorlar. Başbakanı siyaset dışına itmek istiyorlar. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. Herkes de kendi ilinde bu çalışmayı yaparak neticeyi alacaktır diye düşünüyorum.

Toka: Ankara’da Bilecikliler dernek başkanısınız, eski Bilecik Milletvekili, Belediye Başkanımız Yaşar Tüzün’de Ankara’nın büyük bir metropol ilçelerinden Çankaya’dan Belediye Başkan Aday Adayı, bununla ilgili görüşlerinizi alabilir miyiz?

Yıldırım: Yaşar Tüzün 2 dönem milletvekilliği yaptı. Bir dönemin yarısında diğer dönemin tamamında ben Ankara Bilecikliler derneği başkanlığını yürüttüm. O süreç içerisinde Yaşar Tüzün bizimle çok uyumlu çalıştı. Senede birkaç defa yaptığımız etkinliklerin %90 ‘na katıldı.

“Yaşar Tüzün kişilik olarak uyumlu, pozitif, yapıcı bir kişilik”

Yaşar Tüzün kişilik olarak uyumlu, pozitif, yapıcı bir kişilik. Bize etkinliklerimize katılarak destek verdi. Bizde dernek olarak kendisini seçim bürosunda ziyaret ettik. Biz burada Bilecikliler olarak kendi siyasetimizi bir kenara bıraktık hemşericilik siyasetiyle dedik ki sonuna kadar arkandayız, sana ne gerekiyorsa, desteğimizi veririz. Temenni ediyoruz Yaşar Tüzün Belediye Başkan Adayı olur. Bir hemşerimizin Ankara metropol ilçelerinden birisinde Belediye Başkanı olmasını arzu ederiz. Biz Ankara’daki yönetimimizde derneğimize hiç siyaset sokmadık bugüne kadar. 5 kişilik yönetimimiz var 4’ü benden farklı siyasi görüşe sahiptir. 2 arkadaşımız MHP siyasi görüşüne, 2 arkadaşımız da CHP siyasi görüşüne sahiptir. Ben AK Partiliyim ama bizim aramızda derneğe girdiğimizde siyaset yoktur. Hemşerilerle ilgili Ankara’da ne gerekiyorsa hepsini yaparız. O yüzden 8-9 yıla girdik başkanlığımızı devam ettiriyoruz. Bu siyasi anlayışı Ankara’da yerleştirdik. Bu bakımdan bizi kimse eleştirmez. Yaşar Tüzün’ün orada başarılı olmasını canı gönülden arzu ediyoruz. Çünkü Bilecikli birisinin siyasette hangi siyasi partiden olursa olsun iyi bir yerde olması bize gurur verir.

Toka: Ankara Bilecikliler Derneği ne iş yapar, çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Yıldırım: Ankara Bilecikliler Derneğini 2005 yılında dediler ki seni buraya Başkan yapalım. Dernekçidir masraflı bir iştir. Dernekçilikte aidatlar vs yürümesi gerekiyor, genelde yürümez. Ekonomik yönü önemlidir. Dediler ki senin bu noktada gücün var kaldırırsın, al bu dernek başkanlığını temsilde edersin. Hiç tereddüt etmeden ben de siz öyle uygun gördüyseniz dedim aday oldum aldım başkanlığı. Bugüne kadar karşıma hiçbir rakip çıkmadı, çıkmak da istemediler. Ben geçen günkü seçimde devredeyim artık dedim olmaz dediler peki dedik. Çünkü yıllarını vermiş çok değerli ağabeylerimiz var, Tayfur Ün abimiz var, yıllardan beridir derneğin kurucularından Osman Özdemir abimiz var, aynı zamanda Türk Emekli-Sen Genel Başkanı. Hasan Akgün, Ahmet Öner, Sadık beyimiz var bıldırcın üretimi yapar, bıldırcın sanayinde ön noktalardadır. Yönetimimiz bu arkadaşlardan oluşuyor. Ahmet Yaprak kardeşimiz var Anavatandan milletvekili adayı oldu.

“Başkente yakışır bir dernekçilik yapıyoruz”

Biz diğer illerdekinden daha farklı bir dernekçilik yapıyoruz. Mesela bizim İlimizde problemi olan, bürokraside problemi olan Ankara’ya öğrenci olarak gelmiş kalacak yeri yok, burs ihtiyacı var. Bunun üzerine çalışıyoruz biz daha çok öğrenci üzerine çaba sarf ediyoruz. Bürokrasi de 30 yıllık Ankara geçmişimiz var. Bürokrasi de çözebilecek ufak tefek meseleler vardır. Arkadaşlarımızla o noktada vekillerimizden destek alıyoruz. Bürokraside ki arkadaşlarımızdan dolayı bir kısmına kendimiz çözüyoruz. Onun dışında Bilecikli olup da bürokraside üst düzey görevde olan ağabeylerimiz kardeşlerimizi de birkaç defa bir araya getiririz, onlarla yemek yeriz, Bilecik’in sorunlarını tartışırız genelde Valimiz, Belediye Başkanımız da katılır. Onlarla bir araya gelerek Bilecik’in sorunlarını tartışırız, onlardan destek isteriz. Fakat lokal dernekçiliği yapmıyoruz biz. Ankara’da Bilecik’te sayısı çok fazla değildir. Rakamsal olarak 7250 görünüyor. Tabi bunların bir kısmı Bilecik’te doğmuştur Annesi Babası Bilecik’te görev yaptığı için ama sanırım 6000 civarında Bilecikli yaşıyor, hepsine ulaşma şansımız olmuyor ama 750 civarında Bilecikli hemşerimizle temasımız var. Onlarında problemleri olursa onlarla ilgileniyoruz. Biz daha başkente yakışır bir dernekçilik yapıyoruz. Öğrenci, bürokrasi olarak Bilecik’te bir sorun varsa onları bu arada çözmüş oluyoruz. Senede olan iftarımızla, düzenlediğimiz yemeklerle de hemşerilerimizi bir araya getiriyoruz. 6 ayda bazen 3 ayda hasret gideriyorlar. 2015 de Bilecik evi programımız var, daha sonra yanında yurt yapacağız. Buradan gelen öğrencilerimiz sıkıntı çekmesinler misafirhanede kalsınlar diye önce misafirhane ile başlayacağız" diyen Yıldırım birlik beraberlik içerisinde bir hizmet sunmayı düşündüklerini belirterek;

30 Mart 2014 seçimlerinde iyi neticeler çıkmasını, hak eden, çalışan insanların başarılı olmasını istiyorum. Israrla vurguluyorum. Çünkü Başbakanımız Bilecik’e çok önem veriyor. Bilecik Belediye Başkanı olarak Selim Yağcı’yı 1 Nisan sabahı tekrar görmek istiyorum.” dedi. Erhan Toka – Caner Alkan

 

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam