44 İLDEN 250 ÖĞRENCİ TÜRKİYE AKIL VE ZEKA OYUNLARI TURNUVASI İÇİN BİLECİK’TE

44 İLDEN 250 ÖĞRENCİ TÜRKİYE AKIL VE ZEKA OYUNLARI TURNUVASI İÇİN BİLECİK’TE

Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu, Bilecik Valiliği, Bilecik Belediyesi ve Bilecik İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Bilecik Gençlik Kültür ve Eğitim Derneği (BİLGİDER) işbirliği ile düzenlenen ve 44 ilden 250 öğrenci ve 87 eğitmen ile düzenlenen Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası Bilecik’te yapıldı.
2017-2018 öğretim yılında, Türkiye geneli resmi/özel tüm 9-14 yaşları arasındaki öğrencilere yönelik; öğrencilerin düşünen, üreten ve karşılaştıkları problemler karşısında çözümler bulan bireyler olmalarını sağlamak amacıyla “Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası” Bilecik’te yapıldı.
Ülkemizin 44 ilinden çocukların katıldığı turnuvada 250 öğrenci; mangala, kulami, pentago, q-bitz, reversi ve equilibrio gibi birçok oyunda yarıştı.
Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen organizasyonun açılış programına, Vali Tahir Büyükakın, Milletvekili Halil Eldemir, Belediye Başkanı Selim Yağcı, Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Bilal Tırnakçı, AK Parti Bilecik İl Başkanı Fikret Karabıyık, İlçe Başkanı Nail Öztürk, Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu Başkanı Şaban Kurt, İl Milli Eğitim Müdürü Güsamettin Erdoğan, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, daire amirleri, sivil toplum kuruluşu temsilecileri, yurdumuzun birçok ilinden konuklar ile vatandaşlar katıldı.
Şehitlerimiz için saygı duruşundu bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programda konuşan Vali Tahir Büyükakın, ülkemizin dört bir yanında ilimize gelen öğrencilere önemli mesajlar verdiği konuşmasında geçmişini öğrenmek isteyen herkesin Bilecik’i bilmesi gerektiğine vurgu yaptı.
“Şeyh Edebali Hazretleri ‘Geçmişini bilmeyenin geleceği olmaz’ ifadelerinin olduğunu hatırlatan Tahir Büyükakın, ‘’Herkes geçmişini bilecek onu bilmek içinde Bilecik’i bilecek. Bilecik Türkiye’dir, Bilecik Anadolu’dur” şeklinde konuşarak, şöyle devam etti:
“Dünya enteresan bir yere doğru gidiyor. Bu kapsamda öğrencilerimize birkaç şey söylemek istiyorum. Dünyanın üretim mantığı artık yaratıcılığın ön plana çıktığı, yeniliğin ön plana çıktığı, robotik ve genetik gibi alanlarda büyük gelişmelerin kaydedildiği, akıllı makinaların yapıldığı bir yere doğru gidiyoruz. Burada yaratıcı olmamız ve yaratıcılık özelliği gelişmiş insanlarla bu durumun içinde olmamız gerekiyor. Bu da standart bir eğitim modelinden çıkmıyor. Pratik düşünen bir zeka gerekiyor. Akıl oyunları aslında bu düşüncenin gelişmesi açısından son derece faydalı. Takım oyunları, liderlik, yenilgiyi kabul edebilme gibi konularda önemli hususlar. Son olarak gençlerimizin şunu unutmamasını istiyorum; Bütün oyunlar tek bir oyunu kazanmak için oynanır. O oyun ise bu dünyadaki hayatınızı iyi insan olarak tamamlama oyunudur. Çünkü bu dünya bir oyun yeridir, er ya da geç son bulacaktır. Bu dünyadaki oyun iyi insan olarak bitmedikten sonra diğer insanların gözyaşına, kanının akmasına sebep olduktan sonra oynanan bu oyunların hangisini kazanırsanız kazanın, kazandığınız bu başarıların hiçbir kıymeti olmayacak. Kazanılması gereken gerçek oyunu hakkıyla kazanan insanlar olmanız ve ülkemizi gelecekte hak ettiği yere taşımanızı diliyorum” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Bilal Tırnakçı ise bakanlığının Akıl ve Zeka Oyunları ile Yenilik ve Eğitim Teknolojileri konularında yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

BELEDİYE BAŞKANI SELİM YAĞCI:
‘BİLEKTEN DAHA ÇOK AKIL VE ZEKAYA İHTİYACIMIZ VAR’

Türkiye Akıl ve Zeka Oyunları Turnuvası Finali’nin açılışında konuşan Belediye Başkanı Selim Yağcı ise ülkemizin içinde bulunduğu süreçte akıl ve zekaya her zamankinde daha çok ihtiyacımız olduğunu söyledi. Başkan Yağcı, Türk Milleti’nin bilek gücünü akıl ve zekayla birleştirdiğinde önünde hiçbir gücün duramayacağına dikkat çekerek şöyle devam etti:
“Milletimizin bileğinin gücünü bilmeyen yok. Bu bilek gücü, akıl ve zeka ile birleştiğinde dünya tarih sahnesine baktığımızda neleri gerçekleştirdiğimizi hep birlikte tarih kitaplarında görüyoruz. Gerçekten hassas bir dönemden geçiyoruz. Dönem, diriliş ve şahlanış dönemi. Bu döneminde kesinlikle en temel öğesi bilekten daha çok akıl ve zekaya ihtiyacımız var, stratejiye ihtiyacımız var. İnşallah milletimizin bu içindeki heyecanı aklımızla, zekamızla birleştirerek lider ülke Türkiye’yi hep birlikte gerçekleştireceğiz. Birlik ve beraberlik oldukça aşılamayacak hiçbir şeyin olmadığını düşünüyorum. Sevgili öğrenciler burada aslında misafir değilsiniz. Buralar atalarımızın toprakları. Biz buraların hizmetkarı ve bekçisiyiz. Bu topraklarda ben Türk’üm ben Müslümanım diyen herkesin miras hakkı var. Herkes bu toprakların ev sahibidir” ifadelerini kullandı.
‘’BİLECİK ÇOK ÖNEMLİ BİR ORGANİZASYONA EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR’’
Bilecik’in çok önemli bir organizasyona ev sahipliği yaptığını belirterek, ‘’44 ilden 245 öğrenci ve 87 öğretmenin katılımıyla düzenlenen büyük bir organizasyonun gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadık. Geleceğin teminatı olan çocuklarımızın Ülkemiz muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarak; 2023,2053,2071 hedeflerine ulaşmak adına önemli ve büyük bir buluşma olduğuna inanıyoruz. Gençler kadar bizde onların heyecanına ortak oluyoruz. Burada kazanan Bilecik ve Türkiye olacak. Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezimizde gerçekleşen programımıza teşrifleriyle onurlandıran Sayın Valimiz Tahir Büyükakın’a, AK Parti Milletvekilimiz Sn. Halil Eldemir’e, AK Parti İl Başkanımız Fikret Karabıyık’a, Bilecik İl Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Bilal Tırnakçı’ya, Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu Başkanı Şaban Kurt’a,Bilecik İl Milli Eğitim Müdürü Güsamettin Erdoğan’a, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş’a ve AK Parti İlçe Başkanı Nail Öztürk’e, birim amirlerimize; Sponsorlarımıza, proje ortaklarımıza, ilimize misafir olarak gelen katılımcılara ve ailelerimize teşekkür ediyoruz.’’ İfadelerini kullandı.

Tüm Akıl ve Zeka Oyunları Federasyon Başkanı Şaban Kurt ise federasyon olarak bu alanda gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında bilgi vererek, Bilecik’te gerçekleştirilen organizasyonun önemine değindi.
İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Güsamettin Erdoğan, kürsüye gelerek konuya ilişkin yaptığı konuşmasında; ‘’ 44 ilden öğretmen ve öğrencilerimizin katıldığı bir programın icrası gerçekten hem şehrimiz adına hem bizim mana dünyamız adına çok önemli. Tabi benden önce bu işi yapan arkadaşıma özellikle teşekkür ediyorum. Ben henüz göreve başlayalı 2 hafta oldu. Biz bu mirası kendisinden teslim aldık. Emeklerini Mevla zayi etmez inşallah. Şuan burada 44 ilden 6 oyun branşında 7 kategoride 7-14 yaş arasında 245 adet öğrencimiz mevcut. Muhtemelen fazlası var, eksiği yok. Programımız 3 gün sürecek. Bu 3 gün zarfında biz bu öğrencilerimizle birlikte sadece akıl ve zeka oyunları icra etmeyeceğiz, aynı zamanda da Bilecik’imizin tarihi, turistik yerlerini bu çocuklarımız gezecekler. Şuan huzurunda bulunduğumuz bu yavrularımız geleceğin aydınlık Türkiye’nin mimarları olacaklar. 2023-2071 vizyonunu taşıyacak 21’inci yüzyılların sonlarına kadar da bizleri temsil edecekler ve geleceğin aydınlık Türkiye’sini planlayacaklar.” İfadelerini kullandı.

Açılış konuşmalarının ardından protokol üyeleri öğrencilerle sohbet ederek oyun salonlarını gezdi.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam