4+4+4 Değişim’e Neden Oldu

4+4+4 Değişim’e Neden Oldu

 

Zorunlu ve 12 yıllık kademeli eğitim, 4+4+4 sistemi hakkında İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Şişman yazılı açıklamada bulundu. Şişman yaptığı açıklamada, hangi okulların ilkokul, hangi okulların ortaokul olarak değiştiğini aktardı. Eğitim-öğretim saatlerinde de değişik yapılan sistemle ilgili verilen bilgiler şu şekilde:
“Milli Eğitim Bakanlığı, kamuoyunun 4+4+4 olarak bildiği; ilkokul, ortaokul ve lise Eğitim-Öğretimi ile ilgili yeni düzenleme yapmıştır.
2012-2013 Eğitim-Öğretim yılından itibaren; 
İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair, 
1)6287 sayılı Kanun 30 Mart 2012 günü kabul edilerek 11 Nisan 2012 sayılı resmi gazetede yayımlanmıştır.
2)Milli Eğitim Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğünün 2012/20 no’lu Genelgesi 03 Mayıs 2012 tarihinde yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
3)Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü’nün 05 Haziran 2012 tarihli Okul Planlamaları konulu Genelgesi yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
4)Konu ile ilgili Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, Müsteşar M. Emin Zararsız, Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık kamuoyuna ve il-ilçe-okul-kurum yöneticileri ve öğretmenlere e-konferans yolu ile gerekli açıklamalarda bulunmuşlardır.
Bu yeni kanun ve düzenleme ile;
1)8 yıllık kesintisiz zorunlu eğitim sona erdirilmiştir.
2)Zorunlu eğitim kademeli olarak 12 yıla çıkarılmıştır.
3)İlkokula başlama yaşı 66 aylık olan çocukların kaydı ile başlayacaktır.
4)4+4+4 olarak bilinen yeni uygulamada, 1. 4 ilkokul, 2. 4 ortaokul ve 3. 4 ortaöğretim
5)İmam-Hatip ortaokulları açılacaktır.
İl merkezindeki okullarla ilgili açıklama;
a)Merkez okullar
1)Atatürk İlköğretim Okulu: Atatürk İlkokulu olarak düzenlenmiş olup kademeli bir şekilde bu okulda 5. sınıf öğrenci kaydı yapılmayacak olup, 6,7 ve 8’ler eğitim-öğretimlerini tamamlayacaklardır. Kademeli bir şekilde ortaokul öğretimi sonlandırılacaktır. 
2)Edebali İlköğretim Okulu: Edebali Ortaokulu olarak düzenlenmiş olup, kademeli bir şekilde bu okulda 1. sınıf öğrenci kaydı yapılmayacak olup, 2, 3, ve 4. sınıf öğrencileri eğitim-öğretimlerini tamamlayacaklardır. Kademeli bir şekilde ilkokul öğretimi sonlandırılacaktır. 
3)Osmangazi İlköğretim Okulu: Osmangazi Ortaokulu olarak düzenlenmiş olup kademeli bir şekilde bu okulda 1. sınıf öğrenci kaydı yapılmayacak olup, 2, 3, ve 4. sınıf öğrencileri eğitim-öğretimlerini tamamlayacaklardır. Kademeli bir şekilde ilkokul öğretimi sonlandırılacaktır.
4)Cumhuriyet İlköğretim Okulu: Cumhuriyet İlkokulu olarak düzenlenmiş olup kademeli bir şekilde bu okulda 5. sınıf öğrenci kaydı yapılmayacak olup, 6,7 ve 8’ler eğitim-öğretimlerini tamamlayacaklardır. Kademeli bir şekilde ortaokul öğretimi sonlandırılacaktır.
5)Kozabirlik İlköğretim Okulu: Kozabirlik İlkokulu olarak düzenlenmiş olup kademeli bir şekilde bu okulda 5. sınıf öğrenci kaydı yapılmayacak olup, 6,7 ve 8’ler eğitim-öğretimlerini tamamlayacaklardır. Kademeli bir şekilde ortaokul öğretimi sonlandırılacaktır. 
6)Malhatun İlköğretim Okulu: Malhun Hatun İlkokulu ve Malhun Hatun Ortaokulu olarak aynı binada düzenlenmiş olup öğrenci yoğunluğundan dolayı ikili eğitim-öğretime geçilecektir. Ortaokul öğrencileri sabahcı, ilkokul öğrencileri öğlenci olacaktır. 
7)Ertuğrulgazi İlköğretim Okulu: Ertuğrulgazi İlkokulu ve Ertuğrulgazi Ortaokulu olarak aynı binada düzenlenmiş olup öğrenci yoğunluğundan dolayı ikili eğitim-öğretime geçilecektir. Ortaokul öğrencileri sabahcı, ilkokul öğrencileri öğleci olacaktır. 
8)700. yıl İlköğretim Okulu: 700. İlkokulu ve 700. Ortaokulu olarak aynı binada düzenlenmiş olup eğitim-öğretim normal olarak devam edecektir. 
9)Mehmet Akif İlköğretim Okulu: Mehmet Akif İlkokulu ve Mehmet Akif Ortaokulu iki bağımsız bina olduğundan giriş ve çıkışları ayrı olarak düzenlenecektir. İlkokul ve ortaokul öğrencileri eğitime normal olarak devam edeceklerdir.
10) TOKİ İlköğretim Okulu: TOKİ İlkokulu ve TOKİ Ortaokulu olarak aynı binada düzenlenmiş olup ilkokul ve ortaokul öğrencileri eğitim-öğretime normal olarak devam edeceklerdir.
11) Pelitözü İlköğretim Okulu: Pelitözü İlkokulu olarak eğitim-öğretime devam edecek olup, ortaokul öğrencileri taşımalı eğitime devam edecektir.
12) Aşağıköy İlköğretim Okulu: Aşağıköy İlkokulu olarak eğitim-öğretime devam edecek olup, ortaokul öğrencileri taşımalı eğitime devam edecektir.
13) Küplü İlköğretim Okulu: Küplü İlkokulu olarak eğitim-öğretime devam edecek olup, ortaokul öğrencileri taşımalı eğitime devam edecektir.
14)Yeniköy Elif Alpdemir İlköğretim Okulu: Yeniköy Elif Alpdemir İlkokulu olarak eğitim-öğretime devam edecek olup, ortaokul kısmı taşımalı eğitim sistemine geçecektir.
15) Koyunköy Şehit Münir Kopuk İlköğretim Okulu: Koyunköy Şehit Münir Kopuk İlkokulu ve Koyunköy Şehit Münir Kopuk Ortaokulu olarak aynı binada düzenlenmiş olup ilkokul ve ortaokul öğrencileri eğitim-öğretime normal olarak devam edeceklerdir.
16)Vezirhan İlköğretim Okulu: Vezirhan İlkokulu ve Vezirhan Ortaokulu olarak aynı binada düzenlenmiş olup ilkokul ve ortaokul öğrencileri eğitim-öğretime normal olarak devam edeceklerdir.
17)Bayırköy İlköğretim Okulu: Bayırköy İlkokulu ve Bayırköy Ortaokulu iki bağımsız bina olduğundan giriş ve çıkışları ayrı olarak düzenlenecektir. İlkokul ve ortaokul öğrencileri eğitime normal olarak devam edeceklerdir.
18)Soğuksu Ali Ateş İlköğretim Okulu: Soğuksu Ali Ateş İlkokulu olarak eğitim-öğretime devam edecektir.
19)İmam-Hatip Lisesi bünyesinde İmam-Hatip ortaokulu açılacak ve 5. sınıf okuyacak öğrencilerden kayıt yapılacaktır.”
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam