• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
515’İNCİSİ BİLECİK’TE AÇILDI 

515’İNCİSİ BİLECİK’TE AÇILDI 

TÜRKİYE TARIM KREDİ KOOPERATİF MARKETİN YENİ ŞUBESİ ERTUĞRUL GAZİ MAHALLESİ’NDE AÇILDI

Türkiye Tarım Kredi Kooperatif Marketin 515. şubesi Bilecik’te hizmet vermeye başladı.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, Ertuğrul Gazi Mahallesi’nde yapılan mağazanın açılış programında yaptığı konuşmada, yıl sonu itibariyle hedeflerinin 700 mağaza olduğunu ve 2022 yılının ilk çeyreğinde bu sayının 1000’e ulaşacağını söyledi.

Poyraz, Tarım Kredi Kooperatifleri olarak bir tarafta tarımsal girdileri çiftçilere veren, üretim sırasında çiftçilere destek veren ve sonrasında ürettiği ürünü pazara taşıma noktasında kabiliyetini artırmaya çalışan bir kurum olduklarını belirtti.

Tarımsal girdiler noktasında problemlerinin bulunmadığına dikkati çeken Poyraz, “Şu anda başta bitki besleme, bitki koruma ürünleri olmak üzere her türlü tarımsal girdiyi biz çiftçimize ulaştırıyoruz. Pazarla, tüketiciyle bağ kurma noktasında kabiliyetimiz eksikti. 2017 yılı sonu itibariyle bizim çoğunluğu yem fabrikamızın ihtiyacı olarak aldığımız ürünler olmak üzere çiftçilerden aldığımız ürün toplamı yaklaşık 300 milyon lira civarındaydı. Biz 2021 yılını 3,7 milyar lirayla kapatacağız. Biz geçtiğimiz 3 yıllık dönem zarfında ortaklarımızdan, çiftçilerimizden aldığımız ürün miktarını 10 kattan fazla artırmışız.” diye konuştu.

Hedeflerinin tüketiciyle bir bağ kurmak olduğunu kaydeden Poyraz, “Biz bu sene 100 bin tondan fazla ay çekirdeği aldık. İnşallah bu ve buna benzer ürünlerle bir taraftan Pazar tarafında yer tutarken daha sonraki dönemde tüketicinin ihtiyacı olan ürünleri de çiftçilerimizden sözleşmeli ürettirme noktasında bir yönteme gideceğiz.” dedi.

“Gittik, fiyatlar çok da uygun değilmiş” diye tartışmaların yapılacağını kaydeden Poyraz, “Biz bunu yıllardır gübrede, yemde yaptık. Biz Tarım Kredi Kooperatifleri olarak şunu yapıyoruz aslında. Bir ürün için bir fiyat belirliyoruz. Diyoruz ki maliyeti şudur. Üzerine makul bir kar koyduktan sonra 100 lira diyoruz. Özel sektörün bizimle rekabet etmesi için bütün bu ürünlerde 100 liranın altına inme mecburiyeti var. Çünkü tarım kredinin olmadığı yerlerde az önce 100 dediğim rakam ne oluyor biliyor musunuz? 110, 120, 130 oluyor. Biz burada aslında piyasayı regüle etme anlamında tarımsal girdi tarafında bunu yaptık. Sağ olsun sayın Cumhurbaşkanımız bu tarafta bu eksiği görünce onun talimatları çerçevesinde de biz bu tarafa da odaklandık. ”

Poyraz, piyasanın her tarafında hakim olmak gibi bir iddialarının bulunmadığını vurgulayarak, “Hedefimiz, bir taraftan üreticinin ürettiği ürünü değerinde alıp olabildiğince en makul fiyatlarla da tüketicimize bunu ulaştırmak. Misyon olarak biz bunu hedefledik.” ifadesini kullandı.
Türk milletinin ve çiftçisinin yararına olan ne varsa yapma gayretinde olacaklarını dile getiren Poyraz, “Yeni dönemde de birileri rahatsız olsa da birileri bu işlerden gocunsa da biz hem marketlerimizle hem de Türkiye’nin en değerli madenlerini Bilecik Söğüt’te olan bu madeni çıkartarak Tarım Kredi’ye Türk çiftçisinde ve Türk ekonomisine inşallah kazandıracağız.” dedi.

Tarım Kredi Pazarlama ve Marketçilik AŞ Genel Müdürü Bayram Ali Yıldırım ise Bilecik’te açtıkları 515. mağazanın ardından gün sonunda ise 520. mağazayı açmış olacaklarını kaydetti.

Son 10-15 yıldır sadece çiftçilere sadece destek değil ürünlerini de almaya başladıklarını söyleyen Yıldırım,  farklı tesisler kurarak bir katma değer oluşturarak onları satmaya başladıklarını vurguladı.

Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya da açılışı yapılan mağazanın kente hizmet verecek 3. mağaza olduğunu belirterek, Türk Tarım Kooperatifleri’nin Genel Müdürü Fahrettin Poyraz öncülüğünde başlattığı atılımın yansımasına şahitlik ettiklerini ifade etti.

Belediye Başkanı Semih Şahin de açılışı yapılan mağazanın hayırlı olmasını dileyerek bu tür marketlerin önemli olduğunu söyledi. İl Müftüsü Ali Erhun’un dua etmesinin ardından mağazanın açılış kurdelesi protokol tarafından kesildi. Poyraz ve Yıldırım açılış sonrası Vali Kızılkaya’ya mağaza hakkında bilgi verdi.

Açılışa bazı ilçe belediye başkanları, kurum müdürleri ve siyasi parti temsilcileri de katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam