57.ALAY BU YIL’DA UNUTULMADI

57.ALAY BU YIL’DA UNUTULMADI

İlimizde , Çanakkale Kara Savaşları’nın 103. yılı dolayısıyla “57. Alay Vefa Yürüyüşü” düzenlendi.
Cumhuriyet Meydanında başlayan yürüyüş Şeyh Edebali yerleşkesinde son buldu.

Yürüyüşe Bilecik Valisi Tahir Büyükakın , 2.Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğg. Tanju Selçuk Yücel, İl Jandarma Alay Komutanı Albay Hacı Mehmet İnce , Bilecik Belediyesi Başkan Vekili Nihat Can ,Cumhuriyet Başsavcısı Cuma Çoban Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü İbrahim Taş, Ağır Ceza Reisi Kamil Kaya kurum ve Siyasi parti temsilcileri katıldı. Cumhuriyet Meydanında düzenlenen programda konuşan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Aslan Yıldız;
“Kahramanlar savaşı olarak Türk ve Dünya tarihine geçen Çanakkale cephe savaşı, bir milyona yakın verilen büyük kayıpla birlikte çarpışmaların şiddetine bakıldığında insanlık tarihinin şahit olmuş olduğu en büyük savaş ve kahramanlık destanlarından biri olduğu unutulmamalıdır.

24 Nisan 1915 tarihine kadar bizzat Yarbay Mustafa Kemal ve Binbaşı Hüseyin Avni tarafından sürekli eğitime tabi tutulan 57.Piyade Alayı, 25 Nisan 1915 sabahı düşman çıkarmasını haber alır almaz Conkbayırı’na hareket etmiştir.

57.Alayın Conkbayırı’na hareket eden üç taburu ve bir dağ bataryasını oluşturan yaklaşık 3000 subay ve askeri, Conkbayırı’nda kendisinden yaklaşık 6 kat büyük bir düşman gücüne karşı taarruza geçerek kahraman Türk Askerinin üstün cesaretini göstermiştir.
Bu büyük kahramanlık şu şekilde anlatılıyor: Karşılıklı siperler arasındaki mesafe 8-10 metre, yani ölüm muhakkak… Birinci siperdekilerin hiçbirisi kurtulmamacasına tek tek düşüyor.

İkinci siperdekilerde onların yerine gidiyor; fakat ne kadar imrenilecek bir soğukkanlılıkla ve tevekkülle biliyor musunuz?
Öleni görüyor, üç dakikaya kadar öleceğini de çok iyi biliyor ve en ufak bir çekinme bile göstermiyor.
Hiç kimsede sarsılmak yok, okumasını bilenler Kur’an-ı Kerim okuyor, bilmeyenlerde kelime-i şahadet çekerek düşmanın üzerine yürüyorlar ve hepsi şahadet şerbetini içmeye hazırdılar.
Emin olmalısınız ki Çanakkale muharebesini kazandıran işte bu yüksek ruhtur”
Kahraman şehitlerimizi anmanın önemi kadar onları anlamak, hissetmek ve bizlere miras olarak bıraktıkları vatan, millet, bayrak gibi milli ve manevi değerlerimize siz gençlerimizin sahip çıkmasıdır.”

Bu Vatanımız Kolay Kazanılmadı. Eğer bugün burada rahat bir şekilde özgürce Nefes Alabiliyorsak, Şehitlerimizin bizler için Verdiği Nefeslerin Sayesindedir, işte buda Gençlik olarak Bizim Görev ve Sorumluluğumuzu kat kat arttırmaktadır.

Sizlerin de aziz şehitlerimizin mirasına sahip çıkarak onlara hayırlı bir evlat olacağınıza inancımız tamdır.
57. Alay Çanakkale Vefa Yürüyüşünde Başta Türkiye Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Ve Tüm Aziz Şehitlerimizi Rahmet Ve Minnetle Anıyor, Hepinize Saygılar Sunuyorum.”İfadelerine yer verdi.

Ardından çok sayıda genç, ellerinde Türk Bayraklarıyla Şeyh Edebali Türbesi’ne yürüdü. Yürüyüş sırasında ellerinde 103 metre uzunluğunda Türk bayrağı taşıyan askerler, vatandaşlar tarafından alkışlandı. Türbede devam eden program Kur’an tilavetinin okunmasının ardından katılımcılara çorba ikramı ile son buldu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam