735.ERTUĞRULGAZİ’Yİ ANMA VE SÖĞÜT ŞENLİKLERİ BAŞLADI

735.ERTUĞRULGAZİ’Yİ ANMA VE SÖĞÜT ŞENLİKLERİ BAŞLADI

Bilecik’in Söğüt ilçesinde, bu yıl 735’incisi düzenlenen Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenlikleri kapsamında, şehitler için mevlit okutuldu ve Ertuğrul Gazi’nin türbesi ziyaret edildi.

İlk olarak, ilçede bulunan 16 Türk büyüğünün büstlerinin bulunduğu alanda, Vali Süleyman Elban ve Yörüklerin Atatürk anıtına çelenk bırakmasıyla başlayan törenlere; Söğüt Kaymakamı Berkay Sönmezay, AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, 2. Jandarma Er Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Halis Zafer, Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, İl Jandarma Komutanı Hacı Mehmet İnce, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, İl Genel Meclisi Başkanı Oğuz Sertler, kurum müdürleri, STK temsilcileri, şenliklere katılan Yörük Federasyon ve konfederasyon başkanları temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

1

“Geleneksel şifalı pilav kapak açma” ikramı için kurban kesilmesinin ardından Ertuğrul Gazi’nin türbesi ziyaret edildi ve Çelebi Sultan Mehmet Camisi’nde Ertuğrul Gazi ve şehitler için mevlit okutuldu.

Vali Elban, Hükümet Konağı önündeki konuşmasında, cihan imparatorluğunun kurulduğu topraklarda yaşadıklarını hatırlattı.

Üç kıtada hüküm süren Osmanlı İmparatorluğu’nun adalet ve şefkatle hiçbir ayrım yapmadan herkese hizmet ettiğini belirten Elban, “Bir imparatorluğun kurulduğu bu topraklarda 735’incisini kutladığımız bu şenliklerin ülkemizin dirliğine, birliğine ve insanlarımızın huzuruna, mutluluğuna katkı vermesini ve insanımızın daha ileriye gitmesi için vesile olmasını diliyorum. Başta Ertuğrul Gazi olmak üzere bizlere bu güzel vatanı bırakan gazilerimize ve şehitlerimize rahmet diliyorum.” diye konuştu.

2

Belediye Başkanı Halil Aydoğdu da Söğüt’ün Türk tarihinde önemli bir yere sahip olduğunu aktararak şunları kaydetti:

“Bu yıl 735’incisini yaptığımız törenler, Türk milleti için ayrı bir önem arz etmekte. Bizler burada büyük Türk Ertuğrul Gazi’nin bekçileri ve siz de bu büyük Türk milletinin mümtaz temsilcileri, bizlere bu cennet yurdu vatan bırakmak için kanlarını, canlarını feda etmekten çekinmeyen bu ecdada vefa borcumuzu bir nebze olsun ödeyebilmek ve buranın ulvi atmosferinden feyz alabilmek adına bir kez daha Söğüt’te buluşmanın hazzını yaşıyoruz.”

4

Konuşmaların ardından Vali Elban, AK Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir ve beraberindekiler, Yörük temsilcilerine katılımlarından dolayı plaket verdi.

Daha sonra, Kültür ve Turizm Bakanlığı Mehteran Takımı eşliğinde Ertuğrul Gazi Türbesi yerleşkesine kadar yürüyüş yapıldı.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam