737. ERTUĞRUL GAZİYİ ANMA VE YÖRÜK ŞENLİKLERİ BAŞLADI

737. ERTUĞRUL GAZİYİ ANMA VE YÖRÜK ŞENLİKLERİ BAŞLADI

 

737. Ertuğrul Gaziyi Anma ve Yörük Şenlikleri Vali Tahir Büyükakın önderliğinde protokolün Ertuğrul Gazi Türbesine yapılan ziyaretle başladı.

Türbede okunan Kuranı Kerim ve duaların ardından tören alanına geçildi. Burada Vahi Tahir Büyükakın’ın Türk Büyükleri Anıtına çelenk sunmasıyla program başladı.

Şenliklerin birinci gününde Vali Tahir büyükakın, AK Parti Bilecik Milletvekili Selim Yağcı, Bilecik Belediye Başkanı Nihat Can, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Murat Bulut, Söğüt Kaymakamı Murat Öztürk, , Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Uysal Ağaoğlu, İl Emniyet Müdürü Ertuğrul Namal, Yörükler ve kurum müdürleri katıldı.

GEÇMİŞ GELECEĞE GELENEKLE TAŞINIR

Sözlerine Ertuğrul Gazi’nin “O bizim boyumuzun ışığıdır” dediği Şeyh Edebali’nin Osman Gazi’ye ettiği nasihattan bir alıntıyla başlayan Vali Tahir Büyükakın; “Geçmişini bilmeyen, geleceğini de bilemez. Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın!” Geçmiş geleceğe gelenekle taşınır. Milletler gelenekleri ne kadar kadim ise o kadar büyüktür. Ve milletler geleneklerini gelecek nesillere aktarabildiği ölçüde uzun ömürlüdür.

Beylerin, devlet adamlarının toy toplaması da milletimizin kadim geleneklerinden biridir.  İlk toy, Asya Hun İmparatorluğuna, Metehan’a kadar uzanmaktadır. Selçuklu sultanı Alaaddin Keykubat tarafından Ertuğrul Gazi’ye 1281 tarihinde uç beyliği verildiği günden bu yana da Söğüt’te toy toplanıyor. Hiç şüphe yok ki, bu gelenek milletin bölünmez bütünlüğü ve devletin bekası için yegane hazinedir! Tam da bu noktada Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şu tespitini bir kez daha hatırlatmakta yarar görüyorum. “Arkadaşlar! Gidip, Toros Dağları’na bakınız, eğer orada bir tek yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok iyi biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez.”

Ertuğrul Gazi toyunu 737 yıldır yaşatan yörük beylerine, yiğitlere, bacılara selam olsun.  Şüphesiz Ertuğrul Gazi de O’nun boyunun ışığı Şeyh Edebali de dar-ı bekaya göçüp gittiler. Ancak, miras bıraktıkları devlet ve medeniyet tasavvuru yüzyıllardır hayatta ve dimdik ayaktadır. “And olsun ki; üstte mavi gök, altta yağız yer yarılmadıkça, zulme boyun eğmeyeceğim” diyen Ertuğrul Gazi sanki zalimlere bugün meydan okumaktadır.

Şeyh Edebali “insanı yaşat ki devlet yaşasın” diye sanki Osman beye değil de bugün bize nasihat etmektedir.

Zaman ve mekan ötesinden gelen bu sözler bize kutsal bir vasiyettir! Bu vasiyeti yerine getirmek de bizim boynumuzun borcudur.

 

ULUSLARARASI ERTUĞRUL GAZİ SEMPOZYUMU OLACAKTIR

Bu devlet ve medeniyet tasavvuru bize mirastır. Bu mirası korumak, yüceltmek ve gelecek nesillere devretmek de bizim boynumuzun borcudur. Devraldığımız sancağı hakkıyla taşımak ve gururla devretmek için varlığımızı bu geleneğin yücelmesine adamalıyız.  Bu noktada Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Yörük Şenliklerinin çıtasını her yıl daha yukarı taşıyacak şekilde hazırlıklar yapıyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren tevarüs ettiğimiz devlet ve medeniyet tasavvuruna dair uluslararası sempozyumlar dizisini başlatacağız. İlk sempozyum kuşkusuz Uluslararası Ertuğrul Gazi Sempozyumu olacaktır. Çalışmaların yeterli bir olgunluğa ulaşmasının ardından ödüllü kültür, sanat ve edebiyat etkinlikleri gerçekleştireceğiz.  Bunun yanında, çizgi film, animasyon filmi, dizi filmler, sinema ve belgeseller yapımını teşvik edici organizasyonlar gerçekleştirmeyi de hedefliyoruz. Söz konusu çalışmalar özellikle çocuklarımızın doğru rol modeller benimsemesi, böylece sağlam bir millet, devlet, dünya ve insanlık şuuruyla yetiştirilmesi açısından son derece önemlidir. Spiderman, Batman, Superman gibi gerçek dışı ve medeniyet tasavvurumuzla uzaktan yakından alakası olmayan “sahte kahramanlar” bizim çocuklarımızın rol modeli olamaz. Çocuklarımız rüya çınarına can veren Malazgirt ruhunu, Söğüt ruhunu ancak ve ancak Dede Korkutları, Yunus Emreleri, Hayme anaları, Sultan Alparslanları, Fatihleri modellediğinde yaşatabilirler. Dolayısıyla, sözünü ettiğim yapım çalışmalarına yönelik faaliyetler, Söğüt ruhunu yaşatmak açısından son derece hayati öneme haizdir.  Söğüt ruhunu yaşatma noktasında son derece önemsediğimiz bir başka husus ise toyumuzu gönül coğrafyamızı kuşatacak şekilde genişletmek, Türkiye’yi ve dünyayı ilgilendiren konularda, hak, hakkaniyet, medeniyet esaslı uluslararası çözüm arayışlarına yeni bir merkez yapmaya dair arzumuzdur.

Bu hususların tamamını dikkate alarak, toyumuzun bütün bir yıla yayılan çalışma ve etkinlikler dizisinin son toplantısı ve sonraki yıllarda yapılacakların konuşulacağı ilk toplantı olarak tasarlanması gerektiğini düşünüyorum.

BEY ÇADIRINDA TOY TOPLANACAK

Nasip olursa bu cumartesi akşamı yörük beylerimizle bey çadırında toyumuzu toplayıp bu konuları bir kez daha istişare edecek ve ardından çalışmalarımıza başlayacağız. Niyetimiz hayırdır, inşallah akıbetimizde hayır olacaktır.  Bize düşen halis niyetle işe koyulmak ve gayret göstermektir. Şüphesiz, gayret bizden, tevfik Allah’tandır. Bu duygu ve düşüncelere bir kez daha yurdumuzun dört bir yanından gelerek toyumuza can veren yörük beylerine, alperenlere, bacılara ve organizasyonda emeği geçen tüm kurum, kuruluş ve kişilere ayrı ayrı teşekkür ediyor, toyumuzun hayırlı uğurlu olmasını Yüce Allah’tan niyaz ediyorum” ifadelerini kullandı.

Aksakallılar Meclis Başkanı Niyazi Çapa yaptığı seslenişte; “Temeli hak ve adalete dayalı bedeni inançla imanla yükselen harcı 81  milyon vatan evladının kardeşli ile yoğrulan, ruhu binlerce yıllık şanlı tarihimize altın sayfalar yazdıran Şanlı Ecdadımızın ruhunu temsil eden, hedefi Adriyatikken Çin  Settine kadar bu çoğrafyada yaşayan 350 milyon Türkün birlik, beraberlik ve kardeşliğini pekiştirmek için kurulan Yörük, Türkmen Dernek, Federasyon, Konfederasyon, Vakıf ve Birlik adına sizleri selamların en güzeliyle selamlıyorum.

Baharın gelmesiyle başlayan ülkemizin her yöresinde ecdadımızı anıp, dualarımızı, şükranlarımızı sunduğumuz toylarımız devam ediyor.

Ağustos ayının sonu Ahlat ve Malazgirt’te Sultan Alparslan’ı Eylül aynının ilk haftası Karacahisar Eskişehir’de Osmanlı Cihan Devletinin kuruluşunu Cuma Hutbesi ilan eden Dursun Fakı Hazretlerini andık. Pazar günü ise devlet anamızı Hayme Anayı andık, dualarımızı gönderdik. Bugün ise Dedemiz Ertuğrul Gazi Han’ı anıp dualarımızı şükranlarımızı sunacağız.

Tören bitiminde de Osmanlının kurcusu manevi mimarı Şeyh Edebali Hazretlerinin Türbesini ziyaret edeceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından Ankara Seymenler Halk Oyunları Ekibi ve Bilecik yöresel oyunları sergilendi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam