81 İLDE AYNI ANDA FİDAN DİKME REKOR DENEMESİ

81 İLDE AYNI ANDA FİDAN DİKME REKOR DENEMESİ

Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD), 81 ilde ve dünyanın farklı noktalarında eş zamanlı olarak fidan ve tohum dikim etkinliği düzenledi. Doğanın korunması ve çevreyle ilgili kamuoyunda farkındalık oluşturulması amacıyla “Köklerimiz Bu Topraklarda” mottosuyla gerçekleştirilen etkinlik kapsamında 81 il merkezinde aynı anda fidan dikme rekor denemesi de yapıldı.

Bugüne kadar milyonlarca fidanı toprakla buluşturan ÇEKUD, baharın gelmesiyle birlikte yeni bir faaliyete imza atmaya hazırlanıyor. ÇEKUD tarafından geçen yıl başlatılan ve kamuoyunda büyük ilgi gören “Köklerimiz Bu Topraklarda” konseptli doğayla buluşma ve fidan dikme etkinliğinin ikincisi bu yıl yapıldı. Türkiye’nin 81 ilinin tamamında, büyük içelerde ve ÇEKUD’un yurt dışı temsilciliklerinin katkısıyla dünyanın farklı şehirlerinde aynı anda tohumlar ve fidanlar toprakla buluştu. Etkinlik kapsamında 100 binden fazla fidan ve tohum dikildiği ifade edildi.
Şeyh Edebali Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği olarak, ÇEKUT (Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği)’nin yürüttüğü “Köklerimiz Bu Topraklarda Projesi”ne destek oldu. Bu kapsamda, Merkez, Bozüyük ve Osmaneli’nde fidan dikimi yapıldı.

Gerçekleştirilen fidan dikimi, merkezde  Deresakarya Köyü’nde Şehit Bilecik Müftüsü Mehmet Nûri Efendi’nin kabri etrafında yapıldı. ÇEKUT Bilecik il temsilcisi Yavuz Öztük; “7 Nisan ilimiz için ayrı bir anlam ifade etmektedir. Çünkü, 7 Nisan aynı zamanda, Ertuğrul Livası Müdafa-i Hukuk Cemiyeti kurucusu Bilecik Müftüsü Mehmet Nuri Efendi’nin şehit edilişinin yıl dönümüdür. Bu anlamlı günde burada 10 adet çınar ağacı dikmek manidar olmuştur.” dedi.

 

Ağaç dikiminden sonra Kur’an-ı Kerim tilaveti yapılıp dua edildikten sonra, pilav ikramı yapıldı. Şeyh Edebali Eğitim Gençlik ve Spor Kulübü Derneği Başkanı Yunus Uran, “İnşallah anma programını bundan sonra her yıl düzenli olarak yapmayı düşünüyoruz.” dedi.

 

Fidan ve tohum dikim etkinliğiyle ilgili bilgi veren ÇEKUD Yönetim Kurulu Bakanı Av. Muzaffer Özcan, ÇEKUD, bugün 15 bölge, 81 il ve 8 yurtdışı temsilciliği, binlerce çevre ve doğa dostu gönüllüsüyle birlikte kamu yarararı statüsünde faaliyetlerini sürdüren bir sivil toplum kuruluşudur. Başta ağaçlandırma olmak üzere doğa ve çevreyle ilgili düzenlediğimiz konferans, sempozyum ve yarışmalarla çevre bilincini artırmaya, çevre ahlakını geliştirmeye, çevre sorunlarına kalıcı çözümler önermeye ve üretmeye gayret ediyor, bu alanda önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Geçen yıl başlattığımız ‘Köklerimiz Bu Topraklarda Projesi’ yoğun ilgi görünce bu etkinliği geleneksel hale getirmeye karar verdik. Projenin temel amacı, çevre duyarlılığının ve ağaçlandırmanın öneminin toplumun her kesiminde aynı anda pozitif yönde algılanmasını ve benimsenmesini sağlamaktır. Çevre ve doğa dostlarıyla yurt genelinde ve yurt dışındaki temsilciliklerimiz aracılığıyla farklı ülkelerde eşzamanlı olarak fidan ve tohum dikimi gerçekleştireceğiz. Etkinliğimiz, ülkemizde ve dünyada bu alanda bir ilk olma özeliğini taşımaktadır. Pazar günü 81 ilde aynı anda fidan ve tohumları toprakla buluşturarak anlamlı bir rekor kırmış olacağız. Bu bir rekor denemesinden öte çevreye yönelik bir farkındalık hareketedir. Tüm çevre ve doğa dostlarını fidan ve tohum dikim etkinliğimize bekliyoruz dedi.

ÇEKUD HAKKINDA

 Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD), yaşadığımız doğanın korunması ve çevreyle ilgili kamuoyunda farkındalık oluşturulması amacıyla 1999 yılında kuruldu.

Derneğin misyonunu, doğa ile insan arasında bozulan dengenin yeniden tesisi amacıyla, tüm varlıkların varoluş gayesine uygun, toplumda çevre ve ahlak bilincini arttırarak, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevre oluşmasına katkı sağlamak olarak belirledi.

ÇEKUD, bugün 15 bölge, 81 il ve 8 yurtdışı temsilcisi ile binlerce çevre ve doğa dostu gönüllüsüyle birlikte kamu yarararı statüsünde faaliyetlerini sürdüren bir sivil toplum kuruluşudur.

Hedef kitlesini 8 milyarlık insanlık ailesi olarak revize eden ÇEKUD, başta ağaçlandırma olmak üzere doğa ve çevreyle ilgili düzenlediği konferans, sempozyum ve yarışmalarla çevre bilincini artırmaya, çevre ahlakını geliştirmeye, çevre sorunlarına kalıcı çözümler önermeye ve üretmeye gayret etmekte, bu alanda önemli projeleri hayata geçirmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam