9. TARIM VE İNSAN FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

9. TARIM VE İNSAN FOTOĞRAF SERGİSİ AÇILDI

Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Tarım ve İnsan” konulu fotoğraf sergisinin açılışı Bilecik’te Bozüyük Sarar Outlet Alışveriş Merkezinde yapıldı.
Sergi açılışına, Tarımdan sorumlu Vali Yardımcısı Halil İbrahim Acır, Bozüyük Kaymakamı Hasan Yaman, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Necmettin Yoldaş, Daire Müdürleri, İl ve İlçe Müdürlüğü personeli, öğrenciler ile davetliler katıldı.
Sergi açılışında tarımın insan için vazgeçilmez bir uğraş olduğunu vurgulayan İl Müdürü Yoldaş şunları söyledi;
“Öncelikle aramızda bulunan gazilerimiz, Şehitlerimizin değerli emaneti kardeşlerim, saygıdeğer hanımefendiler, beyefendiler, sevgili çocuklar, hepinizi şahsım ve kurumum adına hürmetle, muhabbetle selamlıyorum.
Bakanlığımız tarafından toprağın ve tarımın önemi konusunda sosyal ve bireysel duyarlılığın oluşturulması amacıyla 2009 yılından bu yana düzenlenen “Tarım ve İnsan Ulusal Fotoğraf Sergisi” açılışına hoş geldiniz….
Ülke ve Millet olarak her zaman İslam Dünyasının dertlerini kendine dert edinen, sıkıntıda ve zulüm altında olan Müslüman toplumlarının sesi olan Aziz Milletimiz, maalesef ramazan ayına hüzünlü girmektedir. Yıllardır İslam Dünyasının kanayan yarası olan Kudüs’te İsrail tarafından uygulanan katliamı şiddetle kınıyor ve İslam dünyasının birlik içerisinde zulum ve baskı altında olan Müslümanların yanında olmaya davet ediyorum.
Yüzyıllar boyunca sayısız uygarlığa ev sahipliği yapan Anadolu’da büyük bir kültür çeşitliliği oluşmuştur. Bir toplumun yaşam biçimi, inançları ve değer yargıları o toplumun kültür ögelerini oluşturur. Her milletin, her halkın kendine özgü bir kültürü ve bir yaşam biçimi vardır.
Bir toplumu kültürel ve sanatsal yönden tanıtmanın yollarından birisi de o topluma ait olan el sanatı ürünlerini doğru yorumlamaktır. Toplumların yaşam biçimleri, inançları, ekonomik olanakları, kültürleri hakkında bilgi veren el sanatları kültür ile bir bütünlük halindedir. Kültürünün bir ögesi olan el sanatları kültürel değerlerin yaşatılması ve korunmasında rol üstlenmekte, toplumların yaşayışları inançları ve ekonomik olanakları hakkında bilgi vermekte, özgün, otantik ve yöresel özellikler bulundurmaktadır. Sanat eserleri, bulundukları toplumun kültürünü yansıtırlar.
Tarım ve insan ayrılmaz bir parçadır. Sergimizde toprağın ve tarımın önemi konusunda sosyal ve bireysel duyarlılığın gelişmesi amaçlanmaktadır. 9. Tarım ve Fotoğraf Yarışması tematik kategorinin yanı sıra genel, çiftçi, öğrenci, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışanları ile Denizbank çalışanları olmak üzere 6 farklı kategoride gerçekleştirilmiştir.
Bugün burada;
Yarınların en masum yüzü çocuklarımız için; İlimizde düzenlenen “Lider Çocuk Tarım Kampı’na katılım Sağlayan öğrencilerimizin sertifika törenini de gerçekleştirmek için bulunmaktayız.
Çocuklarımıza verebileceğimiz en önemli şey iyi bir gelecektir. Bakanlığımız tarafından 2014 yılında uygulamaya konulan “Lider Çocuk Kampı” İlimizde de 23 Mayıs tarihinde Mehmet Akif Ersoy İlkokulu 4. Sınıf öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Beslenme ve gıda için biyo çeşitlilik teması kapsamında öğrencilerimiz kamp süresince Pazaryeri Kınık Köyünde yerel el sanatlarımızdan olan çömlekçiliğin yapımını görmüş, Küçükelmalı Göletinde keyifli bir piknik ardından, Osmaneli İlçemizde kanatlı işletme tesisi ve seralarda inceleme gezisinde bulunmuştur.
Bildiğiniz gibi ülkemizde ve dünyada 10 Mayıs ile 16 Mayıs tarihleri arasında engelliler Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu haftaya denk gelen 9. Tarım ve İnsan konulu sergimizde 2. Bir tema olarak bu konuya bizler de dikkat çekmek istedik. Bozüyük Belediyemizin katkılarıyla 50 özel çocuğumuza milli takım formaları ve İl Müdürlüğümüzün hediyelerinden oluşan küçük sürprizler hazırladık. Sadece böyle gün ve haftalarda değil, her zaman engellilerin çevrelerinde saygı ve değer görmeleri gerektiğine inanıyoruz. Çocukluklarından itibaren onlara empatiyle yaklaşılması onlar ve aileleri için hayatı daha yaşanabilir kılacaktır. Unutmamak gerekir ki en büyük engel sevgisizliktir. Ve dünyada sevgi ile aşamayacağımız hiçbir engel yoktur.
Etkinliğimizin düzenlenmesinde katkılarını esirgemeyen başta Sayın Valimiz, Bozüyük Belediye Başkanımız, Bozüyük Kaymakamımıza ve Pazaryeri Kaymakamımıza çok teşekkür ederiz. Bu mekânı bizlere tahsis eden Bozüyük Sarar Outlet Yönetim Kurulu Başkanına ve Bilecik El Sanatları Merkezi Müdürüne, el sanatları ustaları Salim Yaşar ve Kınık Çömlekçilik Derneği Başkanına, programın hazırlanmasında emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ederim.
Bu etkinlik vesilesiyle tüm çiftçilerimizin 14 Mayıs çiftçiler gününü kutlar ve bereketli bir üretim sezonu geçirmelerini temenni ederim.” İfadelerini kullandı

Vali Yardımcısı Halil İbrahim Acır, Bozüyük Kaymakamı Hasan Yaman, ile İl Müdürü Yoldaş’ ın çocuklara ve Şehit-Gazi yakınlarına sunduğu hediyelerin ardından serginin açılış kurdelesini kesmesiyle, konuklar 9. Tarım ve İnsan fotoğraf sergisini gezdiler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam