93 YIL ÖNCE BUGÜN, ERTUĞRUL SANCAĞI ŞEHRİMİZE, BİLECİK ADI VERİLDİ

93 YIL ÖNCE BUGÜN, ERTUĞRUL SANCAĞI ŞEHRİMİZE, BİLECİK ADI VERİLDİ

Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bilecik’in il oluşunun 93. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Belediye Başkanı Selim Yağcı, yayımladığı mesajında şunları kaydetti:

 

Bugün; 20 Nisan 2017. Aynı zamanda 93 yıl önce Ertuğrul Sancağı Şehrimize, Bilecik adının verildiğinin aynı günü. Bilecik; Taşı Mermer, Toprağı Seramik, Yaprağı İpek, Kuruluş ve Kurtuluşun şehri, Şeyh Edebalı diyarı, Ertuğrul Sancağıdır. Tarih boyunca birçok medeniyeti ağırlamış, zengin coğrafyası ve iklimi ile her zaman yaşanabilir ve tercih edilen bir şehir olmuştur. Kutlu Cihan İmparatorluğunun kurulduğu, tarihe yön vermiş Ertuğrul Gazi’nin, Şeyh Edebalı ve  Dursun Fakih gibi alimlerin yaşadığı ve burada medfun  olarak bulunduğu kutlu bir şehirdir.

Bilecik, Klasik dönemde Eskişehir ve çevresinden oluşan Sultanönü Sancağının bir kazası durumundaydı. Kaza merkezi olan Bilecik şehri merkezi için, erken dönem kayıtlarında ‘Nahiye-i Bilecik’ ifadesine rastlanılmaktadır. Tanzimat’tan sonra Muhassaslıkların kurulması üzerine Hüdavendigar Vilayeti’nin Eskişehir Muhassalığı’na bağlı bir kaza oldu. 1840 yılında ise Bilecik Muhassalığı lağvedilerek Eskişehir’e ilhak edildi. 1842’den sonra yapılan bir düzenleme ile sancak yönetimi il kez ‘Kaymakam’ ünvanlı yöneticilere bırakıldıktan sonra Hüdavendigar Eyaleti’ne bağlı ‘Bilecik Kaymakamlığı’ olarak adlandırıldığı görülmektedir. Fakat 1847 tarihinde, Sancak merkezi olan Eskişehir’in bağlı kazaların ortasında olmaması ve bu durumun zorluklara sebebiyet vermesi nedeniyle sancak merkezi Bilecik’e taşındı. 1858 yılında yapılan düzenleme ile Hüdavendigar Eyaleti’ne bağlı bir sancak statüsü kazandırıldı. Ertuğrul Sancağı altında yeni kurulan bu idari yapının merkez kazası da Bilecik olmuştur. 25 Ağustos 1885’te Bilecik, Söğüt, İnegöl ve Yenişehir kazalarının Bursa Sancağı’ndan ayrılması ve Bilecik merkez olmak üzere ‘Ertuğrul’ adıyla üçüncü sınıf bir mutasarrıflık teşkil edilmesi padişaha arz edildi. 30 Ağustos 1885 tarihli iradeyle Osmanlı Devleti’nin kurulduğu yer olması ve Ertuğrul Gazi’nin burada medfun bulunması nedeniyle Bilecik’in mutasarrıflığa dönüştürülmesi ve bu mutasarrıflığa Ertuğrul Gazi’nin adının verilmesi uygun görüldü. 1907–1908 yıllarında Ertuğrul Sancağı’nın merkezi olan Bilecik’in 76.899 nüfusu vardı. Küplü, Yarhisar, Pazarcık, Lefke (Osmaneli) ve Gölpazarı adlı beş nahiyesi ve 193 köyü bulunuyordu.

Cumhuriyetin ilk yıllarında bu ad ile vilayet oldu ise de 1924’de vilayetin adı Bilecik olarak çevrilmiş ve günümüze kadar da herhangi bir isim değişikliğine gidilmedi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. bence bu kadar sönük geçmemmlii gcen osmanlının kuurluş yıl dönümü sönük gectii bu sehrin ortak degeri bu tür etkinlikler kültür bakanlığımızca organize edilmelii bilecik tanıtılmalıı gaztelere yazılmakla olmazz

  2. Bilecik ! Memleketim ve çocukluğumun ve gençliğimin ilk yıllarının geçtiği yer. Tüm Bilecik’e ve tüm Bilecik’lilere selam olsun.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam