ABARTILI DİZİLERE TEPKİ OLARAK KONFERANS VERMEYE BAŞLADI

ABARTILI DİZİLERE TEPKİ OLARAK KONFERANS VERMEYE BAŞLADI

 

HASAN GÜNER
 
YAYINLANAN dizilerde tarihi olayların abartıldığını savunan Bilecik Eğitim Derneği Başkanı Muzaffer Tekelioğlu, “Muhteşem Yüzyıl adlı dizinin ilk bölümlerini seyredince, Osmanlı padişahlarının abartılı bir şekilde anlatıldığını gördüm. Buna rağmen, dizinin reyting rekorları kırdığını görünce çok üzüldüm. Şahsım adına ne yapabilirim diye düşündüm. Aslında ben ne Tarihçi ne de Edebiyatçıyım. Ama en azında safım belli olsun istedim. 
Bizim bu dizilere karşı mani olacak durumumuz yok. Ne yapabilirim diye düşündüm. Dedim ki; “Gerçekleri ‘Bir Rüyadan Doğan Devlet’ adı altında bir derleme yapayım. Padişahlarımızın manevi hallerinden bahsedeyim.”
Yaptığım araştırma neticesinde çok güzel şeyler çıktı. Osman Gazi’nin görmüş olduğu rüya ile başladım. Osman Bey, hepimizin bildiği gibi Osmanlı Beyliği’ni kurdu ve silsile takip etti. 36 padişahımız 6 asırdan fazla bunu devam ettirdi. Bunların gayesi toprak zapt etmek değil. Bunların gayesi Allah’ın kelamını üç kıtaya yaymak. İşte bunları içeren böyle bir kitap derledim.” dedi.
Tekelioğlu devamında şunları aktardı:
“Bunun kitapla sınırlı kalmaması için, bu kitap ışığında konferanslar düzenleyebiliriz diye düşündüm ve valilik makamından bu hususla alakalı talepte bulundum. Anlatacağım konuların ve programın detaylarını onlara sundum. Onlar da uygun gördüler. 2012-2013 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın sonuna kadar il merkezi ve ilçelerimizdeki okullarda konferans verme yetkisi verdiler.
Bozüyük’ten başladım ve hemen hemen okulları bitirme durumuna geldim. Tabi bu konferanslar basın yoluyla insanlara duyuruldu. Böyle olunca kurum kuruluş ve derneklerden de talepler gelmeye başladı.
Bazı kurumlar projemize destek sağladı. Bilecik Belediyesi bu kitaptan kendine özel olarak bastırdı. Bununla birlikte gittiğim yerlerde kitabımdan hediye etmeye çalışıyorum. Talepler doğrultusunda çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. En son 18 Mart vesilesiyle bu konferansımızın verilmesi hususunda Pazaryeri Belediyesi ile işbirliği yaptık. Bu çalışmamız ses getirdi.” 
 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

  1. Teşekkürler… – Muzaffer Hocam’ı Pazaryeri ilçesindeki konferansında izledim. Çok Duygulandım. Pazaryeri Belediye Başkanına da çok teşekkür ederim. Böyle bir konferansın verilmesine ön ayak oldu. Gazetenize de teşekkürler..

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam