ADLİYE PERSONELİNİN SESİNİ DUYAN VAR MI?

ADLİYE PERSONELİNİN SESİNİ DUYAN VAR MI?

 

“Türk Büro-Sen’in 14-16 Eylül 2012 tarihleri arasında Ankara’da düzenlemiş olduğu “Adalet Bakanlığı Çalışanlarının Sorunları Ve Bu Sorunların Çözüm Yolları Çalıştayı”na Adalet çalışanları yoğun ilgi gösterdi. Adalet personelinin sorunlarının ele alındığı Çalıştay’da, çalışmalar gece geç vakitlere kadar devam etti. Çalıştay sonucunda Adalet çalışanlarının talepleri arasında ilginç detaylar ortaya çıktı.

Adalet Çalışanlarının Kaderi Hakim ve Savcıların iki Dudağı Arasında Olmamalı
Adalet çalışanlarının sorunlarının ilk sırasında, Bakanlık içindeki personel ayrımcılığı yer alıyor. Çalışanları, Adliyelerde üst kademe tarafından maruz kaldığı mobing hat safhada. Adliye personeli de diğer memurlar gibi, 4483 Sayılı Memurlar Ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun kapsamına alınarak, kaderlerinin Hakim ve Savcıların iki dudağı arasından kurtulmasını istiyor.
Çalışanların Can Güvenliği Yok
Çalıştayda gündeme getirilen diğer bir problemde, Mübaşirlerle ilgili. Yardımcı Hizmetler sınıfından Genel İdari Hizmetliler sınıfına geçmek isteyen mübaşirler, ağır iş yükünün yanı sıra en çok can güvenliklerinin olmadığından şikayetçi. Adalet çalışanlarına kendilerini korumak için hiçbir ekipman temin edilmezken, mahkemenin ve hakimin can güvenliğini koruma yükümlüğü de personelin iş tanımları arasında.
Adli Personele Psikolog Şart
Herkesin çekinerek girdiği Adliye binalarında sabahtan akşama kadar mesai de olan Adalet çalışanları, sürekli olarak suç potansiyeli olan kişilerle yüz yüze geliyor, dramlara şahit oluyor, tehdit ve saldırılarla karşılaşıyor. Yaptıkları hizmet gereği yoğun psikolojik baskı altında olan Adalet çalışanları, kendilerine Psikolojik destek verecek birimlerin oluşturulmasını talep ediyor.
Tozlu Dosyalar, Karanlık Koridorlar
Adalet çalışanlarının bir diğer isteği de çalışma ortamları iyileştirilmesi. Gündüz saatlerinde lambalar açık olmadan çalışılmayacak kadar karanlık ortamlarda hizmet vermeye çalışan personel, tozlu dosyalar ve olumsuz arşiv koşullarının da iyileştirilmesini istiyor.
4/B VE 4/C’li Personel Kadroya Geçirilsin
Kadroya geçirilemeyen 4/B’li personel ile 4/C’li çalışan personelin kadroya geçirilmesi ve diğer çalışanların tüm haklarından faydalanmasının sağlanması çalıştayın bir başka gündem maddesi oldu.
Sosyal Tesislerdeki Ayrımcılık Kaldırılsın
Hakim ve Savcıların yararlanabildiği Sosyal tesislerden çalışanların tamamının yararlandırılmasını dile getiren personel, yargı çalışanlarının ötelenmemesini talep ediyor.
Adalet Çalışanları Çalıştayı’nda ele alınan sorunlar ve çözüm önerileri bir kitapçık haline getirilerek, başta Başbakanlık, Adalet Bakanı ve Adalet Bakanlığı bürokratları olmak üzere, Cumhuriyet Başsavcıları, HSYK’ya ve Adalet çalışanlarına iletilecek.
Adalet Çalışanları Çalıştayının tüm adalet çalışanlarına hayırlara vesile olmasını diler saygılarımı sunarım.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. vize adliyesi zabıt katibi – keşke bunları kabul etseler ayrıca mesailerinde amirlerin insiyatifinden alınarak maaşa eklenmesi ile havuzlarımızın ve nöbet paralarının geri verilmesi ve maaşlarımızın iyileştirilmesi özellikle adliye personelinin emeklilik yaşının düşürülmesi hatta polisler gibi yıpranma payı olması bayanların 15 erkeklerin 20 yılda emekli edilmesi hem daha verimli personel hemde emekli edilenlerin sonrasında yeni nesile iş istihdamı olması için gerekli, maliye bakanlığında çalışan personelden daha çok çalışıyor ama daha az maaş alıyoruz ben 8 yıllık katibim 1700-tl maaş alıyorum, daha önerilerimiz olur ancak aklıma gelenler bunlar, bizler için gösterdiğiniz çabalardan dolayı şimdiden teşekkürler, inşaallah muvaffak oluruz.

  2. adalet personelinin sesini duyan yok mu – adliye persoeli bütün kurumlardan en fazla çalışan kurum hafta sonu nöbet mesai karar yazmak bir kocan yok ki birden fazla kocan var en çok haksızlığa uğrayan kurum kurum değiştirsem torpilimiz yok ki

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam