• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
AFAD TARAFINDAN ÜCRETSİZ İLK YARDIM EĞİTİMİ VERİLECEK

AFAD TARAFINDAN ÜCRETSİZ İLK YARDIM EĞİTİMİ VERİLECEK

Bilecik İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından, 7’inci “Afet Hazırlık Yılı” kapsamınca, AFAD Gönüllüleri, Muhtarlar, Din Görevlileri ve Öğretmenler olmak üzere 1 yıl süre ile ücretsiz olarak ilkyardım eğitimleri verileceği duyuruldu.

Bu kapsamda eğitim noktasında ilk ayak olarak Basın Mensupları seçilerek verilen eğitimlerin farkındalığını basın yoluyla halka ulaştırılması amaçlandı. Gerçekleştirilen eğitimlerde afet bölgelerinde sağlık görevlileri ile basın mensuplarının yan yana çalıştığı ve bunun için basın mensuplarının da ilk yardım eğitimi alarak, olası can kayıplarının önüne geçebilmek adına ilk müdahaleyi yapabilmeleri amaçlandı.

Verilen eğitimlerde ülkemizde ev, iş ya da trafik kazaları ve doğal afetler nedeniyle çok sayıda vatandaşımız yaşamını kaybetmekte ya da sakat kalmakta olduğunun altı çizilerek. Bu gibi durumlarda olay yerinde her zaman bir sağlık görevlisi olamayacağı için olaydan etkilenen ya da ortamda bulunan kişilerin kendilerine ya da başkalarına yapacakları İlk Yardım uygulamaları son derece önemli olduğu vurgusu yapıldı.

AFAD, bu düşünceden hareketle Afetlere Hazırlık Yılı projesinin 7. Temasını “İlk Yardım” olarak belirledi.

AFAD tarafından İlk Yardım’ın ve İlk Yardımcı’nın tanımını yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

İlk Yardım; Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalardır.

İlkyardım tanımında belirtilen amaç doğrultusunda hasta veya yaralıya tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç gereçlerle ilaçsız uygulamaları yapan eğitim almış kişilere de “İlkyardımcı” olarak nitelendirilir.

Hayati tehlikeyi ortadan kaldırmayı, yaşamsal fonksiyonların sürdürülmesini sağlamayı, hasta/yaralının durumunun kötüleşmesini önlemeyi, iyileşmeyi kolaylaştırmayı amaçlar.

İlk Yardım Temel uygulamaları (KBK)

  • Koruma
  • Bildirme
  • Kurtarma olarak ifade edilir.

İlimizde Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi, Polis Mesleki Eğitim Merkezi (POMEM) ve il Milli Eğitim Müdürlüğü (BISMETAL) olarak 3 kamu ve 6 özel sektör olmak üzere Sağlık Bakanlığınca yetkilendirilmiş toplam 9 ilkyardım Eğitim Merkezi bulunmaktadır. Vatandaşlarımızın yetkilendirilmiş bu ilkyardım eğitim merkezlerinde ilk yardım uygulamalarını öğrenmeleri afet ve acil durumlarda can kurtarmaya yardımcı olacaktır.

Bu kapsamda; Sağlık Bakanlığı Acil Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) arasında imzalanan İlkyardım Eğitimi İşbirliği Protokolü” çerçevesinde İlimizde İl Sağlık Müdürlüğü ile koordineli olarak AFAD Gönüllüleri, muhtarlar, din görevlileri ve öğretmenler olmak üzere 1 yıl süre ile ücretsiz olarak ilkyardım eğitimleri verilecektir.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam