Ağaoğlu: “Birçok kişi, işi olmadığı için suç işliyor”

Ağaoğlu: “Birçok kişi, işi olmadığı için suç işliyor”

Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Bilecik Şubesi'nde, Denetimli Serbestlik Yasası'ndan faydalanmak isteyen hükümlülerle ilgili görüşmelerin yapıldığı bir toplantı gerçekleşti. Toplantıya başkanlık yapan Cumhuriyet Savcısı Murat Ağaoğlu, Türkiye'de suç işleyenlerin çoğunun işi olmayan kişiler olduğunu söyledi. 

Toplantının açılış konuşmasını Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezi Bilecik Şube Müdürü Emin Özel yaptı. Özel yaptığı konuşmada, Bilecik'te kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmakta olan 22 hükümlünün bulunduğunu söyledi. Özel şunları aktardı:

“Ceza infaz kurumlarında cezalarını çeken kişilerin cezalarının bitimine 1 yıl kala denetimli serbestlik ile infazına karar verilen hükümlülerin dış dünyaya uyumlarını sağlamalarında, aileleriyle bağlarını sürdürmelerini ve güçlendirmelerini temin etmede, karşılaşabilecekleri iş bulma-kurma problemlerinde ve sağlık problemlerini çözmekte yardımcı olmaya çalışıyoruz.
Kişilerin meslek edindirme kurslarına katılarak meslek edinmelerine ve sosyalleşmelerin için onlara destek oluyoruz. Denetimli serbestlik tedbiri altındaki hükümlülerin topluma kazandırılması için, kişileri Halk Eğitim Merkezi Müdürlükleri'nde ve İş-Kur Müdürlükleri'nde açılacak olan meslek edindirme kurslarına yönlendiriyoruz. Orada kişilerin, suç ve suç odaklarından uzak durmalarını amaçlıyoruz. Bu sayede hükümlüler topluma daha çabuk uyum sağlayacak. 
Çıkan yasa ile 17 bin hükümlü denetimli serbestlik tedbirleri altına alındı. Bu yasa ile ilgili ilimizde 37 kişiden başvuru aldık. 22 hükümlü kamu kurumlarında temizlik, bakım-onarım işlerinde istihdam edildi. Kalan ceza sürelerinin 3'te 1'i kadar kamu hizmeti, kalan sürelerde ise bireysel ve grupla yapılan görüşmelerden sonra meslek kurslarına katılıp, kalifiye bir çalışan olarak topluma kazandırılıyor. Bizde bunların yapılması için elimizden geleni yapıyoruz. Hükümlü aynı zamanda kapalı ceza infaz kurumunda çekeceği cezayı infaz etmiş oluyor. Şartla tahliyesi için koşullu salıverilme gerekçeli raporu hazırlanıp ilgili mahkemesinden koşullu salıverilme kararı aldırıp tahliyesini ediyoruz.
Bilecik'te denetimli serbestlik altında 217 kişi bulunuyor. Bu kişilerle kurumumuz faaliyete geçtiğinden bu zamana kadar Belediyemiz ve İl Özel İdaremizin katkılarıyla 5000 tane fidan diktik.”
İş-Kur İl Müdür Yardımcısı Cemal Yiğit, İş-Kur İl Müdürlüğü ile Gölpazarı Belediyesi'nin bir projesi olduğunu söyledi. Yiğit şöyle konuştu:
“Gölpazarı Belediye Başkanı Vedat Kazıcı, denetimli serbestlikten yararlanan hükümlü bulunduğu takdirde ona iş imkanı sağlayacağını söyledi. 
Eski hükümlü çalıştırmayan işverenlere idari para cezası uyguluyoruz. Çalıştırmadığı her kişi için bin 700 TL para cezası uygulanıyor. Bu paralar bir fonda birikiyor ve eski hükümlülerin eğitiminde kullanılıyor.”
Toplantıya başkanlık eden Cumhuriyet Savcısı Ağaoğlu, “Benim Türkiye'de gördüğüm, birçok kişi işi olmadığı için suç işliyor. Belli bir meşgalesi olsa toplumun bir parçası olacak. Suç işleyen kişilerin çoğunluğu bu şekilde toplumun bir parçası olamamış kişiler. Toplumda bu kişilere yer açıp yanımıza alabilirsek, bu kişileri kazanmış oluruz.” dedi. 
Toplantı sonunda hakim ve savcı atamalarından bahseden Şube Müdürü Özel, Savcı Levent Taşkoparan'ın hakim olan eşiyle birlikte Elazığ'a atandığını söyledi. Ayrıca 4 hakim ve savcının yerine 5 hakim ve savcı geldiğini belirtti. Sonraki toplantılarda onları da aralarında görmeyi umut ettiğini aktardı. 
Gerçekleşen toplantıya, kurum müdürleri ve temsilcileri, banka müdürleri ve oda temsilcileri katıldı. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam