AĞLAYABİLSEYDİNİZ! ANLAYABİLİRDİNİZ!

AĞLAYABİLSEYDİNİZ! ANLAYABİLİRDİNİZ!

 

Katılımcılar program esnasında duygu yüklü anlar yaşadılar.

                2 Aralık 2012 Pazar günü Çocuk Sineması’nda gerçekleşen program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Programın açılış konuşmasını yapan Ak Parti Bilecik Gençlik Kolları Başkanı İbrahim Kurt, “64 yıl önce Ortadoğu’da bir yara açıldı. Bu yaranın adı Filistin ve tam 64 yıl süren bir katliam. İsrail yine insanlık dışı saldırılarıyla kadın, çocuk demeden oradaki kardeşlerimizin üzerine bomba yağdırdı. Bu zulme dur demek, bu vahşete son vermek için başta Başbakanımız ve Mısır Devlet Başkanı’nın çabalarıyla bir ateşkes sağlandı. Bildiğiniz gibi bunun akabinde Dışişleri Bakanımız Ahmet Davutoğlu Gazze’ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu ziyarette bir babanın, evladının cenazesinin başındaki feryadına sessiz kalamadı ve gözyaşlarını tutamadı. Tabi bu gözyaşları medyaya yansıdıktan sonra bir takım muhalefet liderlerinden kimisi ‘Şov yapıyor.’ dedi kimisi ‘Bir Dışişleri Bakanı ağlamamalı.’ dedi. Ben bu ithamları söyleyenlere sadece şunu demek istiyorum. Ağlayabilseydiniz anlayabilirdiniz ve şu da bir gerçektir, Allah herkese ağlamayı nasip etmez. Tıpkı 60 yıldır iktidarı nasip etmediği gibi.

Diğer taraftan bu zulme, bu katliama İsrail meşru müdafaa hakkını kullanıyor diyenler oldu. Bunu diyen Amerika Birleşik Devletleriydi. Bu katliama, bu zulme ‘İsrail meşru müdafaa hakkını kullanıyor.’ demek insafsızlıktır, vicdansızlıktır, insanlıktan nasibini almamış insanların yapacağı bir açıklamadır. Ve tarih 29 Kasım 2012, Birleşmiş Milletler’de bir oylama yapıldı. Bu oylamada Filistin 138 evet oyuyla gözlemci devlet statüsünü kazandı. Bu statüyle beraber siyasi ve diplomatik haklara, akabinde Birleşmiş Milletler ceza mahkemesine şikayette bulunma hakkını kazandı. İsrail bir avuç Filistinliyi yok edeceğim derken dünyadaki tüm vicdan sahibi insanları Filistinli yapmıştır. Bu açık ve nettir. Ben buradan birleşmiş milletlerde evet oyu kullanan tüm devlet liderlerine teşekkür ediyorum. Suriyeli kardeşlerime, Arakanlı kardeşlerime, Filistinli kardeşlerime, Çeçenistanlı kardeşlerime ve Doğu Türkistanlı kardeşlerime Osmanlı’nın beşiği Bilecik’ten Şeyh Edebali’nin sözleriyle sesleniyorum. Haklı olduğunuz mücadeleden korkmayın. Atın iyisine doru, yiğidin iyisine deli derler. Zafer Allah’ındır ve Allah inananlarla beraberdir. Biz Türkiye Cumhuriyeti milleti olarak bunca zamandır, 64 yıl boyunca Filistinli kardeşlerimizin yanında olduk, olmaya da devam edeceğiz. Bundan sonraki dönemde inşallah Filistin gözetmen devlet statüsünden sonra tam üyelik noktasında üye olacağına inanıyorum.”

Kurt’un konuşmasının ardından Filistin’de yaşanan vahşeti gözler önüne seren bir film gösterildi. Film gösterildiği esnada salondakiler gözyaşlarına hakim olamadılar.

Bilecik İlim Yayma Cemiyeti Ezgi Grubu tarafından çeşitli ezgilerin söylendiği gece, Elif Akkanat tarafından “Ben Gazzeli Çocuğum” şiirinin okunmasıyla sona erdi. ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam