AK KADINLAR HOCALI KATLİAMI’NI UNUTMADI

AK KADINLAR HOCALI KATLİAMI’NI UNUTMADI

Ak Parti  Bilecik Kadın Kolları Teşkilatı, 26 Şubat 1992’de Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesinde yaşanan Hocalı katliamını unutmadı ve katliamın 24’üncü yıldönümünde basın açıklaması yaparak yaşanan vahşeti kınadı.
AK Parti Kadın Kolları Başkanı Gülcan Namal yaptığı açıklamada, “AK Parti Bilecik Kadın Kolları olarak yurt içi ve yurt dışındaki tüm teşkilat üyelerimizle birlikte 26 Şubat 1992 tarihinde Karabağ’da, Hocalı’da yapılan katliamı kınıyoruz” ifadelerine yer verdi.
Ak Parti İl Başkanlığı’nda yapılan basın toplantısında dün Srebrenitsa’da, halepçe’de, bugün Hama’da, İdlip’te, Türkmen Dağında yaşananların 24 yıl önce Hocalı’da yaşananlardan hiçbir farkı olmadığını savunan Namal’ın açıklaması şu şekilde:

“26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ böIgesindeki Hocalı kasabaında Ermeni kuvvetleri yüzlerce Tarküu katletmiştir. 21. Yüzyılın eşiğinde, Dünyanın gözleri önünde; kadın, çocuk, yaşlı ayrımı yapılmadan eşine az rastlanır katliamlardan birisi gerçekleşmiştir.

Hocalı Katliamı sırasında 10 bin nüfuslu Hocalı’da yaklaşık 3 bin civarı Azerbaycan Türkü bulunmaktadır. Ermeniler 25 Şubat’ı, 26 Şubat’a bağlayan gecede:83 çocuk, 106 kadın ve 70’den fazla yaşlı olmak üzere toplam 613 kişiyi katletmiştir. O kara gecede yaşananlar maalesef yalnızca insanların katledilmesinden ibaret değildi. Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde birçoğunun yakılmış ve gözlerinin oyulduğu tespit edilmiştir. Hamile kadınların ve çocukların da bu vahşete maruz kaldığı belirlenmiştir.

Hocalı katliamının üzerinden tam 24 yıl geçmiştir. Ermenilerin yaptığı bu katliam insan haklarına ve uluslar arası hukuki antlaşmalarla; Cenevre Sözleşmesi, İnsan Hakları Beyannamesi, Vatandaş ve Siyasi Haklar konusunda Uluslar arası Sözleşme Ateşkes Zamanında ve Askeri Çatışmalar Zamanı Kadın ve Çocukların Korunması Beyannamesi’ne karşı olarak işlenmiş bir suçtur. Geçen yıllar içerisinde o kara gecede yaşananlar uluslar arası kamuoyu, uluslar arası kuruluşlar  ve Batı tarafından görmezden gelinmiştir. Oysa Hocalı’da yapılan katliam Azerbaycan’daki kardeşlerimiz başta olmak  üzere; tüm insanlık nezdinde işlenmiş bir suçtur. Biliyoruz ki, masum bir insana kıymak inancımıza göre suçların en büyüğüdür.

Bu insanlık suçunun uluslar arası arenada yankı bulamaması da ayrıca kınanması gereken bir durumdur. Ancak aynı çevrelerin ülkemizde ve yakın coğrafyamızda yaşanan katliamlara karşı da umursamaz ve ikiyüzlü tutumları bizlere seneler sonrasında da hiçbir şeyin ahlaki ve hukuki manada değişmemiş olduğunu göstermektedir.

Azerbaycan bizim için sadece devletlerden bir devlet, Azerbaycan’lı kardeşlerimiz de milletlerden bir millet değildir. Biz aynı dili konuşan, aynı inanca mensup, ortak bir tarihi geçmişi paylaşan , sözde değil özde kardeş iki milletiz. Hocalı’da zulme maruz kalan Azerbaycanlı kardeşlerimiz acısını, Anadolu halkı yüreğinde hissetmiştir ve acısını ilk günkü tazeliğiyle korumaktadır. Bu katliamın failleri gerekli cezayı almadığı sürece de tazeliğini korumaktadır. Bu katliamın failleri gerekli cezayı almadığı sürece de tazeliğini korumaya devam edecektir.

Türkiye Cumhuriyeti ve Azerbaycan Cumhuriyeti bugüne kadar merhum Haydar Aliyev’in dediği gibi “Tek millet iki devlet” olarak ilişkilerini sürdürmüştür, bundan sonra da sürdürmeye devam edecektir.

Ak Parti Bilecik İl Kadın Kolları olarak yurt içi ve yurt dışındaki tüm teşkilat üyelerimizle birlikte 26 Şubat 1992 tarihinde Karabağ’da Hocalı’da yapılan katliamı kınıyoruz.

Bizim için dün Srebrenitsa’da, Halepçe’de bugün Hama’da, İdlip’de, Türkmen Dağında yaşananlar neyse 24 yıl önce Hocalı’da yaşananlar da odur. Bugün ülkemizde haince ve kalleşçe bomba yüklü araçlarla; asker, sivil, kadın, çocuk demeden insanları katleden zihniyetle; Hocalı’daki zihniyet  birebir aynıdır. Yeryüzünde insanlığını kaybetmenin, katliamlar yapmanın hiçbir mazereti yoktur. Uzak yakın fark etmeden gönül coğrafyamızda yaşanan her olay; AK Parti olarak bizlere insani ve vicdani sorumluluklarımızı tekrar tekrar hatırlatmaktadır. Hocalı katliamında vefat edenleri rahmet ve dua ile anıyor, bu vesile ile yakınlarına, Azerbaycanlı soydaşlarımıza tekrar başsağlığı diliyoruz.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam