AK Parti Batman Kadın Kolları’ndan Başkan Yağcı’ya Ziyaret
admin • 31 Temmuz 2013 15:54:41 
AK Parti Batman Kadın Kolları’ndan Başkan Yağcı’ya Ziyaret

AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları Başkanlığı’nca uygulanan Kardeş Teşkilatlar Projesi kapsamında 2013 yılı Ramazan ayında “Kardeşime İftara Gidiyorum” programı gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda Bilecik’in kardeş ili olan Batman’dan Batman İl Kadın Kolları Bilecik’e geldiler.

Batman AK Parti İl Kadın Kolları, Bilecik gezisine Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı’yı makamında ziyaret ederek başladı.

Başkan Yağcı ve eşi Fatma Yağcı tarafından karşılanan konuklar bir süre Başkan Yağcı’yla görüştüler. Görüşme sırasında Başkan Yağcı Bilecik hakkında konuklarına bilgiler verdi. Başkan Yağcı, “Bilecik’imizi, taşı mermer, toprağı seramik, yaprağı ipek, kuruluş ve kurtuluşun beşiği, Şeyh Edebali diyarı Osmanlı toprağı Bilecik olarak tarif ederiz. Gerçekten bizim taşımız mermerdir. Toprağımız, seramiğin çok önemli ham maddesi Bilecik’tedir ve seramik üretiminin büyük bir kısmı ülkemizde Bilecik’te yapılmaktadır. Yaprağımız ipektir. Tabii ipeğin olduğu dönemde Bursa’yla birlikte Bilecik gerçekten 7 tane ipek fabrikasıyla önemli bir yerleşim merkeziydi. Tabi son zamanlarda tabii ipekçilik kalmadığı için bu noktada eksi durumdayız. Kuruluşun diyoruz Osmanlı Devleti’nin kurulduğu toprakların olduğu bir şehir. Osmanlı burada 400 çadırla gelmiş olduğu bu güzide toprak parçasından aldığı enerjiyle dünyanın dört bir yanına 600 yılı aşkın hak, adalet dağıtma noktasında bir sinerji oluşturmuş, bir güç oluşturmuş. Kurtuluşun beşiği diyoruz. Gerçekten kurtuluş mücadelemizin özellikle İnönü Muharebelerinin çok önemli muharebelerin geçtiği bölgeler burası. Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Siz orada sadece düşmanı değil Türk ulusunun makus talihini de yendiniz.’ dediği muharebeler buralarda olan muharebeler. Şeyh Edebalı’nın gerçekten kabrinin olduğu yer. Osmanlı’nın ilk toprağının olduğu yer. Osmanlı’nın ilk başkenti olan bir şehirde hizmet etmenin mutluluğunu yaşıyoruz.

Bilecik coğrafi anlamda gerçekten ülkemizde işte İstanbul’u nokta olarak düşündüğümüzde Ege’ye, İç Anadolu’ya, Akdeniz’e bağlayan çok önemli bir geçiş güzergahı üzerinde karayolu geçiş güzergahı üzerinde. Yine İstanbul-Ankara demiryolu güzergahı üzerinde. Yeni İstanbul-Ankara hızlı treninin çok önemli bir noktası. İnşallah yine İzmir-Bursa-İstanbul-Ankara hızlı tren kavşağının olduğu bir nokta. Bazen böyle kavşak olma noktasına gelince ataların niye Bilecik’e yerleşip de Bilecik’ten hareket ettiğini insan daha iyi anlıyor. Çünkü jeopolitik olarak önemli bir noktada. 4 bölgede toprağı olan Türkiye’deki tek şehir. Bundan etkilenen iklim kuşağımızda böyle tropikal iklim meyveleri, sebzeleri gibi ilimizde her türlü meyve sebze değişik bölgelerimizde yetişir. Bir bölgemiz karasal iklimin hükümlerinin olduğu yer varken başka bir noktamızda mikroklima iklimi. Sakarya havzamızda mesela Antalya’yla eş değer şekilde üretim yapılabilecek seracılığımız vardır. Başka bir genel iklim tabi Marmara bölgesinin ılıman ikliminin yaşadığı bir şehir. Bitki örtümüz bu anlamda böyle. İnsanımızın okuma yazma oranı çok yüksek. Gerçekten güncel hayata adapte olan bu noktada entelektüel anlamında da kendini geliştirmiş bir insan kitlemiz var. O noktada şu anda okuma yazma ve benzeri noktalarda %98 oranında ciddi bir tempomuz var. Üniversitemizin gelmesiyle 2007’den itibaren şehrimizin sosyal, kültürel hatta ticari hayatında ciddi bir canlılık var.

Yani Bilecik Marmara bölgesinin çok önemli bir noktasında olmasına rağmen maalesef son yıllara kadar bu tarihi misyonunun kendisini yüklemiş olduğu o vizyonu gerektiği kadar yerine getirememiş. Günümüzün şehircilik hayatında kent hayatında kendini çok fazla hissettirememişti. Ama son yıllarda özellikle duble yolların yapılması, üniversitemizin kurulması, hızlı tren çalışmaları acizane bizlerin yerelde yapmış olduğu altyapı çalışmalarımız ve birlik beraberlik içerisinde gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla son yıllarda ciddi bir hareketlilik içerisindeyiz, ciddi bir canlılık içerisindeyiz. Şehrimize teveccüh ciddi oranda var. 10 yıl içerisinde Bilecik’te geldiğimizde 8 bin 700-900 civarında abonemiz vardı. 10 yıl içerisinde 21 bin aboneye çıkmışız, 12 bin 400 iskan ruhsatı vermişiz yeni bina yapılmış. Yani şehir bir misli neredeyse büyüme eğilimine gelmiş. Tabi insanlar bir yere kolay gelmiyor. Orada bir hareketlilik bir ümit bir gelecek sezmeleri gerekiyor. Bilecik’te biz o yıllarda bunu dışarıdan bakan insana vermişiz ki tercih ediyor. Şu anda şehrimizin her noktasında müteahhitler yap-sat devamlı inşaat halinde, il dışından yatırımcının çok ciddi girişimi var.

Sanayi olarak oldukça iyiyiz. Bilecik’te sanayi noktasında şu anda Bilecik merkez anlamında il genelinde 6 tane organize sanayi bölgemiz var. %60’ın üzerinde fabrikamız var. Yaklaşık 40 bin sigortalı işçimiz var. 200 bin nüfuslu bir şehir noktasında baktığımızda bunlar da şehir anlamında ciddi bir şey. Tabi verilerde Bilecik’ten üretim az gözüküyor. Türkiye’nin de birçok yerinin rahatsızlığı bu. Çünkü tüm sanayi kuruluşlarının genel merkezi İstanbul olduğu için, vergi daireleri İstanbul olduğu için üretimler ihracatı-ithalatı oranları gösterge olarak Bilecik’te maalesef gözükmüyor.

Ama Bilecik gerçekten, ben onu söylüyorum aldığımızdan daha fazla üreten bir şehir bu noktada. 1 milyar doların üzerinde yıllık ortalama noktasında ihracatla ülkemizde katkı sağlayan bir algımızda var. Yeni yollarla birlikte Bilecik için bir hızlı trenle İstanbul’a 1,5 saatlik mesafeye indik. Ankara bizim için yine 2 saatlik bir mesafede. Eskişehir zaten yarım saat. Bursa yolumuz var bittiğinde 45 dakikalık mesafeye inebilecek konumda ve durumda. Büyükşehirler etrafımızda. 5 tane metropol var büyükşehir var.

Belediyecilik olarak ben 2. dönem belediye başkanıyım. Başladığımız günden itibaren halkımızın mutluluğu noktasında arkadaşlarımızla el birlik içerisinde hizmet veriyoruz. Çok şükür şu anda Bilecik’i altyapı olarak Türkiye’nin en sağlıklı altyapısına sahip illerinden birisi haline getirdik. Üst yapısında bu sene güzel çalışmalarımız var. Kültür Kongre Merkezimiz, alışveriş merkezlerimiz gibi bunları da bitirdik bitirmek üzereyiz. Bunların sırasıyla açılışlarını yapıyoruz.  Bize verilen emaneti en iyi şekilde koruyarak gelecek nesillere daha iyi şekilde aktarmanın mücadelesini çalışmasını yapma çabası gayreti içerisindeyiz. Biz geçmişimizden hayırla yad ediyoruz. Yani onları gururla anıyoruz. Temennimiz bizden sonra gelecek nesilde bizleri hayırla yad etsin. Allah mahcup etmesin diyoruz. Uzun bir yolculuktan sonra şehrimize teşrif ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Hoş geldiniz.”

Batman hakkında bilgi veren AK Parti Batman İl Kadın Kolları Başkanı Şaziye Gündüz de, terör meselesinin anneler tarafından bitirileceğini söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın çok haklı olduğunu söyledi. İşsizliğin büyük sıkıntılar ortaya koyduğunu belirten Gündüz, eğer iş imkanı sağlanırsa kimse dağa çıkmaz ve terör konusu çözülmüş olur diye konuştu. Eskiden sokaklarda birisinin öldüğünü gördüklerinde bunun kendilerine normal geldiğini bu durumu kanıksadıklarını anlatan Gündüz, bu konuların çözülmesi için herkesin dört elle çalıştığını belirterek umutlu olduklarını söyledi.

Ziyaret sonunda Başkan Yağcı tarafından Batman İl Kadın Kolları Başkanı Gündüz’e üzerinde Osmanlı Arması bulunan bir tabak takdim edildi. Gündüz de Başkan Yağcı’ya el dokuması seccade hediye etti. Daha sonra hep beraber belediye binası önünde hatıra fotoğrafı çekinildi. ZEYNEP KILBAHRİ

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x