AK PARTİ BİLECİK TEŞKİLATI “HUZUR VE İSTİKRARLA TÜRKİYE’NİN YOL HARİTASI”NI DEĞERLENDİRDİ
admin • 8 Ekim 2015 13:00:45 
AK PARTİ BİLECİK TEŞKİLATI “HUZUR VE İSTİKRARLA TÜRKİYE’NİN YOL HARİTASI”NI DEĞERLENDİRDİ

Ak Parti Bilecik teşkilatı 4 Ekim 2015 tarihinde AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanan seçim beyannamesinin kısa bir tanıtımını yapmak amacıyla basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Kent Ormanı’nda yapılan kahvaltı programında yapılan basın toplantısına Ak Bilecik Milletvekili adayı Halil Eldemir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Ak Parti İl Başkanı Kadir Bayrak, Ak Partili belediye başkanları ve partililer katıldı.

“Huzur ve istikrarla Türkiye'nin yol haritası”

Toplantıda ilk olarak Ak Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Tayfun Köşşekoğlu Ak Parti’nin “Huzur ve istikrarla Türkiye'nin yol haritası” sloganıyla yola çıkarak hazırladığı seçim beyannamesinin

 

Özetlenmiş halinin bir sunumunu gerçekleştirdi.Sunumun ardından Ak Parti Bilecik Milletvekili Halil Eldemir açıklamalarda bulundu.

“Asgari ücretin minimum 1300 TL olması için uğraşacağız”

Özellikle asgari ücretin  1300 TL olması ve emeklilere verilecek zam konusuyla ilgili bir açıklama yapan Ak Parti Halil Eldemir, asgari ücretin 1300 TL olması ve bununla birlikte de asgari ücretin bundan sonra tek tip bir asgari ücret değil, tehlikeli  iş sınıfına göre birkaç asgari ücretin olması gerekliliğini dile getirdiklerini belirtti. Eldemir şu açıklamalarda bulundu:

“Ben şöyle bir teknik açıklama getireyim; Hükümetin asgari ücreti tek başına belirleme hakkı yok biliyorsunuz. Asgari ücret tespit komisyonu diye bir komisyonumuz var. Bu komisyonumuzda 5 tane iş veren temsilcisi, 5 tane hükümet temsilcisi, 5 tane de işçi temsilcisi bulunuyor. Bizim beyannamemizde de yazdığımız şekilde asgari ücretin minimum 1300 TL olması teklif edilecek ve kabulü sağlanmaya çalışılacak yazar. Bu noktada bu işin iki tane tarafı var. Biri 1300 TL’lik minimum olması, diğeri de iş kollarına göre farklı asgari ücretlerin olması konusudur. Bu çok mühimdir.

Yılbaşından sonra emekliye zam müjdesi

Emeklimize biliyorsunuz 1000 TL’nin altındaki tüm emekli maaşlarını seyyanen 1000 TL’ye yükseltilmesi, Temmuz ayı enflasyon farklarının ödenmesini bu geçtiğimiz süre içerisinde 7 Haziran’dan bugüne kadar bunlar verildi. Bundan sonraki süreçte de, önümüzdeki parlamentonun açılıp 2016 bütçesi yapılırken emeklilerimizle ilgili de yıllık 1200 TL ek ödeme yapılmasıyla ilgili karar alınacak. Bu da yılbaşından sonra olacak şeydir. Ben gerek asgari ücrete yasal yapılacak olan düzenlemeler, parlamentonun açılmasını tebliğle bakan oluruyla yapılabilecek işler veya komisyon marifetiyle yapılacak işlerse yeni döneme kalmadan bu komisyonların yapıldığı zaman yapılacak şeylerdir.

“Kesilen primleri ortadan kaldıracağız”

Bizim bir vatandaşımız gerek SSK, dan, gerek emekli sandığından, gerek BAĞKUR’dan emekli olduktan sonra iş hayatına patron olarak devam ettiği durumda, yani vergi mükellefi olarak devam etmesi durumunda kendisinden prim kesintisi yapılıyordu. Bu sadece Ak Parti iktidarında gelmiş bir şey değil. Bunun daha öncesi vardı. Biz bunu kademeli olarak düşürdük. Şu anda en son yüzde 10 uygulanıyordu. Bununla ilgili de önümüzdeki dönemde bunu tamamen kaldıracağımızı taahhüt ettik. Yılbaşından sonra yapılacak yasal düzenlemeyle de bu tamamen kaldırılacaktır.

“Asgari ücreti arttırırken istihdamın önünü kapatmayacağız”

Asgari ücrette brüt ücretin içerisinde SGK primleri ve gelir vergisi vardır. Bunun yanında da net ücret vardır. Bu konuda çalışma yapılırken asgari ücret komisyonunda hükümet, işveren ve işçi tarafından bu konular değerlendirilir. Herkes belirli bir noktada üzerine sorumluluk alacaktır. Asgari ücretten verginin kaldırılması ve verginin daha düşük hale getirilmesi veya sigorta primlerinde tolerans tanınması ve işçinin maaşını bir miktar arttırması. Bu işler denge işidir. Bir taraftan ücretleri arttıralım derken diğer taraftan da istihdamın önünü kesici, iş verenin yükünü arttırıp da yarın öbür gün, kayıt dışı işçi çalıştırmaya, işçinin maaşını tam ödememeye, işverenin ‘bu kadar yükü kaldıramayacağım. 10 kişi yerine 8 kişi çalıştırayım’ demesine fırsat tanımamak için bu işin tarafları bir araya gelerek herkes elini taşın altına elini koyarak bu işe çözüm bulacaktır. Burada önemli olan işçilerin cebine net ne kadar para gireceğidir. Bizim 1300 lira diye telaffuz ettiğimiz rakam cebine net girecek rakamdır. “

“Yaptığımız icraatların vatandaştaki karşılığını düşünmeliyiz”

Ak Parti’nin 7 Haziran ve 1 Kasım seçim vaatleri arasındaki büyük bir ekonomik vaat farkı olması eleştirilerine yanıt veren Eldemir şöyle konuştu:

“Ak Parti sıkı ekonomik politikalar uyguladı. 2002 yılından beri sürekli olarak kemer sıkma politikası, bunun yanında hazine ile ilgili konularda hazinemizi rahatlatma, dış borçlarımızı ödemeleri Ak Parti dışarıdan aldığı ya da içeriden aldığı borçlarla yapmadı. Borç ödeme borç ile olmaz. Bunun yanında da gömü ya da hazine de bulmadı. Yaptığı tek şey devlet harcamalarında yatırımdaki israfı önlemekle oldu. Bugüne kadar 50 milyar dolarlık banka batağının faizleri ile beraber 300 milyar dolara yakın paranın geri ödenmesi dahil ne kadar kangren varsa bütün bunların hepsi hesap edildi. Borçlar ödendi. Bunları yaparken de hazinemizi güçlü kılmaya çalıştık. Bir taraftan Avrupa’daki ekonomik kriz bir taraftan Uzak Doğu’daki bir takım krizlere rağmen bizim ekonomimiz dimdik ayaktaydı. Bu ayakta kalmamızın sebebi de mali disiplinimiz ile alakalıydı. Büyük projeleri uygularken vatandaşımız bunların arasında nasıl bir bağ kuruyor veya yaptığımız tasarrufların, hazinede biriktirdiğimiz paraların vatandaş karşılığındaki karşılığı nedir, bunları düşünmemiş olabiliriz.”

 

guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x