AKADEMİSYENLERİN İFADELERİNİ KİM SIZDIRDI?

AKADEMİSYENLERİN İFADELERİNİ KİM SIZDIRDI?

Eğitim Bir –Sen Bilecik Şube Başkanı Ahmet Selöz, FETÖ soruşturmalarının üniversite ayağıyla ilgili çok çarpıcı iddialarda bulundu.

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nde yapılan FETÖ soruşturmaları kapsamında MEMUR-SEN’e bağlı bazı akademisyenlerin Soruşturma Komisyonu’na verdiği ifadelerin, soruşturmada adı geçen ve şüpheli bulunan akademisyenlerin eline geçtiğini iddia eden Selöz, bu ifadeleri üniversitenin sızdırdığını iddia etti.

“Akademisyenlerin ifadelerinin sızdırılmasından üniversite yönetimi sorumludur”

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi kurucu Rektörü Azmi Özcan’ın görev süresinin dolmasının ardından yapılan rektörlük seçimlerinin sıkıntılı bir süreç içerisinde yaşandığını dile getiren Selöz, “Oy veren kişiler üzerinde bir baskı oluşturuldu. Akademisyenlere bazı vaatler verildi. Birileri bir tercihe zorlandı” şeklinde konuştu. Bu sürecin ardından yaşanan 15 Temmuz sonrası başlatılan FETÖ operasyonları kapsamında Bilecik’te en büyük sıkıntının üniversitede yaşandığını kaydeden Selöz, “ Soruşturma Komisyonu’na ifade veren akademisyenlerin ifadelerinin sanık akademisyenlerin eline geçmesinden üniversite yönetiminin sorumludur” iddialarında bulundu.

SELÖZ, “İFADE VEREN AKADEMİSYEN DARP EDİLDİ”

Selöz’ün iddiaları bununla da kalmadı. Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı’nın üniversite bünyesinde yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında verdiği ifadenin Türk Ocakları’na sızdırıldığını ve bu yüzden darp edildiğini savundu. Soruşturma Komisyonu’na verilen ifadelerin üniversite yönetimi tarafından sızdırıldığını iddia eden Selöz, “Üniversitemiz bünyesinde kurulan soruşturma komisyonu ifadelerini bu FETÖ’cülere servis edenler ve işinin hakkını veremeyen üniversitemizin yetkili ve fakat etkisizleri bu sonucun mimarlarıdır.” İfadelerien yer verdi.

3

Selöz şu ifadeleri kaydetti:

“Sonunda bu da oldu…Yüksek perdeden konuşanlar üniversite için ahkam kesenler…Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi hakkında herşeyi bildiğini iddia edenler… Üniversitemiz uluslararası ilişkiler bölüm başkanı, FETÖ’cüler hakkında ifade verdiği için, Türk ocaklarına sızdırılarak başkan yapılan öğretim üyesi ve çetesi tarafından darb edildi… FETÖ’cüler rahat pervasız ama vatan millet sevdalıları tedirgin…15 temmuzun galiperi hüzünlü 15 temmuzun failleri cesur…üniversitemiz bünyesinde kurulan soruşturma komisyonu ifadelerini bu FETÖ’cülere servis edenler ve işinin hakkını veremeyen üniversitemizin yetkili ve fakat etkisizleri bu sonucun mimarlarıdır…İç hesaplaşmalarını FETÖ soruşturmaları üzerinden yürütüp pirim yapmak niyetinde olanlar sayesinde üniversitemizi hiçte iyi günler beklemiyor… olayları sanık yakınlarının gözünden okuyup yorumlamak ta bu işleri kolaylaştırıyor sanırım….”

“Bir sorun gördüğümüzde muhataplarına dile getiririz”

Selöz yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“ Eğitim-Bir- Sen olarak bizim alanımızda yer alması dolayısıyla müdahil olduğumuz, eğitim çalışanlarının sorunlarını çözme konusunda irade ortaya koymaya çalıştığımız Bilecik Şeyh Edebali Üniversitemiz. Biz bir sorun gördüğümüzde bunu muhataplarına dile getiririz fakat biz dile getirmemize rağmen bir adım atılmazsa Bilecik’e karşı olduğu gibi üyelerimize karşı olan vefa borcumuz da yerine gelmemiş olur. Bu anlamda kamuoyu oluşturmak için sosyal medya, basın açıklaması, gösteriş gibi farklı tonlardaki sendikal argümanları kullanmaktan çekinmeyiz. Hakkımızı da biliriz haddimizi de biliriz. Bu konu ile ilgili Yönetim Kurulumuzla, üniversite yönetimimizle, Eğitim Bir Sen Bilecik Şube Yönetimimizle istişare ederiz. Asla kimsenden akıl almayız.

2

“Rektörlük seçimlerinde vaatler, hesaplar işin içine girdi”

Malumunuz üzere eski Kurucu Rektör Azmi Özcan’ın görev süresinin dolmasının ardından bir rektörlük seçimi gerçekleşti. Bu seçim bizim gördüğümüz üzere sıkıntılı bir ortamda gerçekleşti. Allah’a şükür ki son KHK ile üniversitede rektör seçimi kaldırıldı. Artık direkt Cumhurbaşkanı atayacak. Bu derin bir yaraydı. Dışarıdan birileri üniversiteden birilerini tanıyabilir ama biz sendika olarak üniversitenin her koridorunda her odasında varız. Her yerin nabzını tutuyoruz. Bildiğimizin, gördüğümüzün 10’da birini dillendiriyoruz. Rektörlük seçimleri maalesef sıkıntılı bir ortamda gerçekleşti. Oy veren insanların gruplaştığı, hesaplar içine girdiği, vaatlerin ortaya saçıldığı bir ortamda gerçekleşti. Biz bunu üniversitemize yakıştıramadığımızı söylüyoruz. Bilim üreten, tavrını net bir şekilde koyması gereken akademisyenlerimiz üzerinde baskılar kuruldu. Birileri bir tercihe zorlandı. Böyle bir süreçten geçen üniversitemizin biz her şeye rağmen daha verimli olması için her türlü istişareye açık olarak muhataplarla görüşüyoruz. İletişim kanalları noktasında sınırlı olsa da bir alanımız var.

“Üniversite yönetimi FETÖ soruşturmasını gayriciddi yürüttü”

Bu sıkıntılı sürecin hemen arkasından gelen 15 Temmuz süreci ve kamudan FETÖ tavsiye süreciyle ilgilil Bilecik’teki en büyük sıkıntının maalesef Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi’nde olduğunu görüyoruz. Nasıl? Bilinenin aksine üniversitede bu işlerin devletin en üst noktadaki hassasiyetine rağmen biraz daha savruk işlediğini görüyoruz. Biz burada sadece gözlemciyiz. Biz mesai saatinden sonra kimin ne yaptığını bilmeyiz. Bunu en iyi bilenler orada yaşayanlardır. Dolayısıyla üniversitedeki birtakım söylentilerden soruşturmalar başlatıldı. Maalesef bu soruşturmalar çok üzücü bir durum.

“İfade veren akademisyenler fişlendi”

Maalesef devletine güvenen, 15 Temmuz şehitlerine vefası dolayısıyla kulağına geleni, bildiğini ifade eden öğretim üyelerinin, memurların soruşturma komisyonuna verdiği ifadeler ertesi gün piyasada ismi bu soruşturmada sanık olarak veya şüpheli olarak görülen isimlerin ellerinde olduğu anlaşıldı. Böyle bir devlet ciddiyeti olabilir mi? Bu soruşturma neticesinde adli veya idari işlem yürütülen üniversite personeli gayet rahat. Adli boyutunda da öyle. Ama vatanını sevdiği için ifade veren kişiler gergin, deşifre edilmiş. Böyle bir durumda bu kişiler çalıştıkları yerin en üst mercihine güvenemeyeceklerse nereye güvenecekler?”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam