Akaryakıt Kaçakçılarına Operasyon Düzenlendi

Akaryakıt Kaçakçılarına Operasyon Düzenlendi

 

Açıklama şu şekilde:
“Bilecik İl Jandarma Komutanlığı'nca akaryakıt kaçakçılığı yapan suç örgütüne yönelik olarak 10 ilde icra edilen eş zamanlı operasyonda toplam 41 kişi yakalanarak gözaltına alındı.
İl Jandarma Komutanlığı tarafından uzman personelden oluşan özel bir ekip kurularak ilimizde bulunan ve daha önceden de hakkında birkaç defa akaryakıt kaçakçılığı suçundan işlem yapılan bir akaryakıt istasyonu takibe alındı. Yapılan takip ve çalışmalar sonucunda akaryakıt istasyonunun resmi kayıtlardaki sahiplerinin istasyonla hiçbir ilgilerinin olmadığı, istasyonun Adana-Pozantı'da da 3 akaryakıt istasyonu bulunan bir suç örgütüne ait olduğu ve bu örgüt tarafından yönetildiği belirlendi. Örgütün, yurt dışından ithalat yetkisine sahip şirketler üzerinden ülkemizdeki madeni yağ veya boya fabrikası gibi yerlere satılmak üzere ithal edilen veya Tüpraş'tan temin edilen baz yağlar ile yine benzer yöntemlerle temin edilen ve motorine göre çok daha düşük vergi oranlarına tabi solvent, jet yakıtı, gaz yağı vb. gibi petrol ürünlerinin, sahte fatura ve sevk irsaliyeleri düzenlenerek akaryakıt istasyonlarına getirdiği, burada belli oranlarda karıştırıp harmanlayarak motorin gibi satışa sunduğu tespit edildi. Bu şekilde devletimize milyonlarca lira vergi kaybına uğratılarak, örgütün kurucu ve yöneticilerine haksız kazanç sağlandığı, örgüt yöneticilerinin çok kısa bir süre içerisinde servetlerini katlayarak lüks araçlar, yeni akaryakıt istasyonları ve gayrimenkuller edindiği anlaşıldı.
Örgütün sahip olduğu Bilecik'te 2, Adana'da 3 olmak üzere toplam 5 akaryakıt istasyonu ile Bilecik, Adana, Mersin, Gaziantep, Kocaeli, Şırnak, Ankara, Aksaray, Mardin ve Şanlıurfa illerindeki çok sayıda adrese, 26 Haziran 2012 günü sabahı eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda örgüt üyesi oldukları ve örgüte bilerek ve isteyerek yardım ettikleri belirlenen 41 kişi yakalandı. Ayrıca istasyonlarda yapılan aramalar sonucunda; akaryakıt kaçakçılığında kullanılan 3 yer altı akaryakıt tankı, 4 tanker, 17 yazar kasa, 15 pos cihazı, 6 bilgisayar, 1 otomatik av tüfeği, 2 ruhsatsız tabancı, 109 tabanca fişeği, çok miktarda para, döviz, altın ve mücevher, çok sayıda muhasebe kayıtları, çek, senet ve faturalar ile kaçak akaryakıt yapımında kullanılan toplam 51 bin 500 kg. petrol ürününe el konuldu.
Olayla ilgili soruşturmaya devam edilmektedir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam