AKILLI DENETLEME SİSTEMİ MECLİSTEN GEÇTİ

AKILLI DENETLEME SİSTEMİ MECLİSTEN GEÇTİ

Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı başkanlığında yapılan toplantıda  olağan gündemde olan TEDES sistemi ve imar konuları görüşüldü.

Meclisin ilk gündem maddesi; Karayollarında can ve mal güvenliğini sağlamak, düzenli ve güvenli trafik akışını temin etmek amacıyla ilimizde Trafik Elektronik Denetleme Sistemi’nin (TEDES) kurulması, bu sistemin kurulması için ilgili kurumlarla protokol yapmak üzere Belediye Başkanlığına yetki verilmesi, söz konusu sistemin 2886 sayılı Devlet İhale Kanunu hükümlerine göre yaptırılması ve 10 yıllığına işletilmesi konusunun görüşülmesi oldu.

“Sinyal gereksiz yere yanmayacak”

Başkan Yağcı konuyla ilgili olarak Bilecik’te akıllı sinyalizasyon sistemine geçilmesinin gereksiz yere sinyal yanmasının önüne geçebilecek bir uygulama olduğunu belirtti. TEDES sistemiyle araç trafiğinin çok, yayanın az olduğu bölgelerde yaya için gereksiz yere sinyal yanmayacak. Fakat sistem yayayı algıladığı an öncelik yayada olacak. Başkan Yağcı, “Ayrıca çevre yolu güzergahında da oluşabilecek çalışmalarda da sinyalizasyonları oraya kadar uzatacağız. İnşallah şehrimiz açısından da yeni bir sinyalizasyon hem görsel hem uygulama noktasında olacak. Biz bunu yap, işlet devret modeliyle yapmayı düşünüyıruz. Buna ilişkin olarak belediyeden para harcamadan ihaleyi gerçekleştireceğiz.”İfadelerinde bulundu.

“Sistemde radar cihazı da olacak”   

Karayolları Trafik Kanununa göre  Bu sinyalizasyon ve benzeri işlemleri yapan firmalar bunların üzerlerinde radar cihazı da olacağını sözlerine ekleyen Yağcı, “ Uygulamada ceza sistemi olacak. Oluşan hasılanın yüzde 30’u sistemi kuran firmaya gidecek. Biz de aldığımız o yüzde 30 üzerinden açık ihale yaparak ilgili firmalara açık ihale yapıyoruz. Piyasada bunu yapan değişik firmalar var. Bu firmalar içerisinde açık yarışma usulü açık ihaleyle  bir durum oluşuyor. Ayrıca TEDES projesi de milyonluk yatırımlarımızdan birisi” dedi.Başkan Yağcı’nın konuşmasının ardından İmar ve Şehircilik Müdürü Abdullah Ay TEDES ile ilgili ayrıntılı bilgilendirmelerde bulundu.

TEDES meclisten geçti

TEDES’in kurulması için Belediye Başkanlığına yetki verilmesi ve 10 yıllığına işletilmesi konusu Ak Parti  ve CHP’nin kabul, MHP’nin ret oylarıyla kabul edildi

TEDES’in görüşülmesinin ardından İmar ve Şehircilik Müdürü Ay, imar konuları hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam