AKKUŞ: “CAMİLER BİZİM İÇİN SADECE NAMAZ KILINAN TAPINAKLAR DEĞİLLER”

AKKUŞ: “CAMİLER BİZİM İÇİN SADECE NAMAZ KILINAN TAPINAKLAR DEĞİLLER”

Bilecik Müftülüğü, Camiler ve Din Görevlileri Haftası çerçevesinde gerçekleştirdiği programlarına devam ediyor.

Bilecik Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen “Cami ve Namazla Arınmak” adlı programa İl Müftüsü Necati Akkuş, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İslami Bilimler Fakültesi Öğretim Üyeleri Mustafa  Baş ve Şemsettin Uysal, İl müftü yardımcıları, ilçe müftüleri ve din görevlileri katıldı.

Programda konuşma yapan İl Müftüsü Necati Akkuş açıklamasında “Camiler bizim için aynı zamanda bir sığınma, aynı zamanda bir arınma, bir bilgilenme ve vahdetimizin temsili olan özel mekânlardır.” İfadelerini kullanırken konuşmasında şunları belirtti:

 

 “Camiler ve Din Görevlileri Haftanız kutlu olsun Yaklaşık 25 yıldan beri kutlana gelen Camiler ve Din Görevlileri Haftasının bu seneki konu başlığı “Cami ve Namazla Arınmak” Bilecik Müftülüğü olarak ilk programımızı dün sabah namazı buluşmasıyla gerçekleştirdik. Bugün aramızda eski başkanlık mensubumuz var. Diyanet İşleri Başkanlığımızın Eski Din İşleri yüksek Kurulu Uzmanı Şemsettin Ünal Bey ve Başmüfettişlerden Mustafa Baş Bey, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi İslami Bilimler Fakültesi öğretim üyeleri aramızda. Bu bizim için bir onur vesilesi. Kendilerine hoş geldin diyorum. Bugün bizimle iki konuyu paylaşacaklar. Toplantımıza dışarıdan bürokrat veya cemaat almadık çünkü kendi iç mesellerimizi konuşacağız. Hocalarımızdan birisi cemaat cami ilişkisini, diğeri de birbirimiz arasındaki ilişkileriyle ilgili bizi bilgilendirecekler. İnşallah onların bu sunumları bizim için bir ufuk açılmasına vesile olacaktır. Camiler bizim için sadece namaz kılınan tapınaklar değiller. Camiler bizim için aynı zamanda bir sığınma, aynı zamanda bir arınma, bir bilgilenme ve vahdetimizin temsili olan özel mekânlardır. Kâbe-i Muazzama yeryüzünde hangi işlevi görüyorsa camilerimiz de onun bir şubesi olarak aynı işlevi görüyorlar. Bizim için birleşmenin, kaynaşmanın, vahdetin, kardeşliğin, paylaşmanın, bilgi ve tecrübe paylaşımının, manevi bir atmosferi paylaşmanın yegâne mekânlarıdır. Özellikle bu sene seçilen tema olan Cami ve Namazla Arınma konusu çok önem arz ediyor. Çünkü toplumumuzun son yıllarda en fazla ihtiyaç duyduğu şey, birbirimize olan yakınlaşmamız ve namazı ikame etme diyebileceğimiz, namazı ayağa kaldırma diyebileceğimiz, namazlı bir toplum oluşturma gayreti diyebileceğimiz bir konuya isabet ediyor. Bu açıdan da ben önemsiyorum. Bu vesileyle ben misafirlerime tekrar hoş geldiniz diyorum. Sizlere de yüce Mevla’dan hayırlı vazifeler, hayırlı işler, hayırlı ömürler, hayırlı akıbetler diliyorum. Hepinizi Allah’a emanet ediyorum.”

MEHMET SELİM SAÇTI

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam