AKUT’tan Metristepe Yürüyüşü

AKUT’tan Metristepe Yürüyüşü

Kar kalınlığı mevsim normallerinin üzerinde olduğu için güvenlik nedeniyle halkın katılmadığı yürüyüş, Düzdağ mevkisinden başladı. Mahruki ile AKUT'un İstanbul, Eskişehir, Bursa, Antalya, Afyonkarahisar ve Bozüyük ekipleri ile UMKE Eskişehir ekibi, Metristepe Anıtı'nın bulunduğu alana ulaştı. 

Burada Mustafa Kemal Atatürk, İnönü Savaşları Komutanı İsmet İnönü ve şehitler için saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu, AKUT Bozüyük Operasyon Merkezi'ne dönüldü.

Mahruki, AA muhabirine, Türk milletini birinci dereceden ilgilendiren Birinci İnönü Zaferi'ni anmak için bir araya geldiklerini vurgulayarak, Atatürk'ün İsmet İnönü'ye zaferden sonra çektiği 'Siz orada yalnız düşmanı değil, milletin makus talihini de yendiniz' telgrafın tarihe geçtiğini hatırlattı.

AKUT Bozüyük ekibinin 7 yıl önce projeyi Türkiye'nin gündemine getirdiğini anımsatan Mahruki, şunları kaydetti:

"Ocak ayının başında yaşanan bir zafer, dolayısıyla anma etkinliğini yapmak biraz zor. Kış mevsimi olduğu için herkesin yapabileceği şey değil. Ama Sarıkamış şehitleri projesini de 2003 yılında Türkiye'nin gündemine biz getirmiştik. Çünkü 89 yıl boyunca Sarıkamış şehitleri layık oldukları şekilde anılmadı. Silahlı kuvvetler anıyordu Sarıkamış şehitlerini. 2003 yılında 89. yılında bizim devreye girmemizle olay bir anda değişti. Devlet ve millet sahip çıktı, orada yaşananları öğrendi. Sarıkamış projesinde biz başarıya ulaştık. Metristepe yürüyüşünü de ilk başlattığımızda sadece AKUT gönüllüleriydi, sonrasında büyüdü ve geçen yıl 2 bin kişi vardı. Bu artık halkın sahip çıktığı bir noktaya geldi. Bizim de istediğimiz bu. Sonuçta bu zafer, vatandaşın zaferi. Vatandaşın da bunun farkında olması, milli değerlere sahip çıkması. Bu topraklar bedel ödenerek kazanıldı. Vatan toprağı kutsal. Her karışı Türk milletinin kanıyla sulanmış coğrafya. Biz bunun unutulmasını istemiyoruz. O yüzden bu projeyi başlattık. Bizim gönlümüzden geçen bu yıl 3 bin civarında kişiyle yürümekti ve yürünebilirdi aslında. Keşke yol açık olsaydı."

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam