Alternatif kutlama

Alternatif kutlama

Geçtiğimiz 23 Nisan programlarında olduğu gibi bu sene de CHP ve ADD’nin Bilecik teşkilatları alternatif kutlamayı tercih ederken bu gruba bu sene Vatan Partisi’de katıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen alternatif kutlamada grupların il temsilcileri tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk koyuldu.

“Törende başkan da yoktu, yardımcısı da”

İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Saygı duruşunda bulunulmasıyla devam eden programda grup temsilcileri basın açıklamasında bulundu. CHP Bilecik 2. Sıra Milletvekili Adayı Çağatay Karaahmet, yaptığı açıklamada iktidar kanadına yüklenirken Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan resmi törende bulunmayan Belediye Başkanı Selim Yağcı’ya ağır eleştirilerde bulundu.

“Zaten zoraki bulunuyorlar”

 Başkan Yağcı’ya yönelik olarak “Sen, görünürde belki kutlama törenlerini küçük alanlara hapsedebilirsin ama bu sen bu ülkenin mülki idari amiri sayılırsın. Sen neredesin? Çok mu zor geldi burada bulunmak? ifadelerini kullanan Karaahmet, “Bugün Bilecik’te yapılan törenlerde iktidar temsilcileri zaten zoraki bulunuyorlar ama Bilecik’in yerelde iktidarı teslim ettiği belediye başkanı yoktu. Yardımcısı da yoktu. Temsilcisi de yoktu. Zaten Atatürk’e çelenk ve çiçek sundurmuyorsun ama hiç olmazsa burada bulunması gerekiyordu. Çünkü sen Bilecik halkını temsil ediyorsun.

Sayın belediye başkanını gıyabında huzurlarınızda kınıyorum. Hepinizin tekrar ulusal egemenlik bayramını kutluyorum. Şuradan sesleniyorum ki;  biz ulusal egemenliğimizi, millet iradesini hiçbir diktatöre, hiçbir padişaha, hiçbir monarka tarihte teslim etmedik, yine etmeyeceğiz.”dedi.

“Ulusal mücadele de bir avuç insanla başladı”

Karaahmet şöyle konuştu:

“Öncelikle hepinizin 23 Nisan Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramınızı kutluyorum. Yıllardan beri bizim milli değerlerimize başta milli bayramlarımız olmak üzere damga koyuyor bu iktidar. Hepimiz bunun bilincindeyiz. Hepimiz farkındayız. Ama şuna inanıyorum ki; ulusal mücadele de bir avuç insanla başladı. O kutsal mücadeleyi başlatanlar çoğaldılar ve en sonunda başarıya ulaştılar. Biz de milli bayramlarımızda burada belki 20-30 kişi olabiliriz ama bu kutsal mücadele aynı 1923’teki  gibi 7 Haziran’da zaferle sonuçlanacak. Bundan eminim.

Bir milli bayram kutluyoruz ama yine içimiz buruk. Bizim 23 Nisan Milli Egemenlik Bayramımızı burada ufacık bir alana hapsedebilirsiniz, çocuklarımızı 100 metrekarelik okul bahçesinde tören kutlamaya hapsedebilirsin, bir çelenk bırakıp haydi dağılın diyebilirsin bu halka ama sen bu halkın direnme gücünü, sen bu halkın vatanseverliğini, sen bu halkın yurtseverliğini, Mustafa Kemal sevgisini kesinlikle yok edemezsin.”

“Biz inadına milli değerlerimize sahip çıkacağız”

ADD Bilecik Şube Başkanı Feyzi Köse, yapılan rutin resmi törenlerin aksine“Biz Atatürkçüler inadına milli değerlerimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Onların yok saydığı bayramlarımızı inadına kutlamak için elimizden ne gelirse yapacağız. Dolayısıyla bu olayları kınıyoruz.”dedi.

Köse şöyle konuştu:

“Ulusal egemenlik bayramı aynı zamanda dünyada çocuklara armağan edilen tek bayramdır. Bu,  büyük Atatürk’ümüzün armağanı. Ulusal egemenliğin önemi o kadar büyük ki. Atatürk’ün 6 okla simgeleşen ilkelerinden halkçılık, ulusal egemenliğin içinde. Değerli dostlar, mevcut iktidar 13 yıldır iş başında. Eskini Başbakanı bugünün Cumhurbaşkanı. Tek adam sultasına giriyor. Halkın iradesini yok sayıyor. O yüzden egemenliğin ne olduğu, ulusal egemenliğin millete ait olduğu çok çok önem arz ediyor. Bu duygular içerisinde bu bayramlarımıza sahip çıkacağımıza, Atatürk’ümüzü yaşatacağımıza, Cumhuriyet’imize ve laik demokratik Cumhuriyet’imize sahip çıkacağımıza söz veriyoruz.”

“Cumhuriyetçi insanlara bir görev düşüyor”

Köse’nin ardından ise Vatan Partisi Bilecik İl Yöneticisi Eren Güngör, ki Bilecik dahil olmak üzere tüm yurtta milli bayramların büyük bir dejenerasyona uğradığını belirten Güngör, “Değerli yurtsever ve Atatürk’ün 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Günü’nün milletimize ve dünya çocuklarına armağan ettiği günün altına imza atmak işçin toplandık burada. Bizim Cumhuriyetçiler, Yurtseverler ve değerli aydınlar olarak Cumhuriyet değerlerine sahip çıkan yurttaş bilinci kavramıyla burada yasakçı zihniyete, Cumhuriyet çıkarlarını, ülke çıkarlarını göz önünden kaldırmaya yönelik insanlarımızın üzerinde kurulmaya yönelik hegemonyaya dur demek üzere toplandık .Burada değerli partili arkadaşlarım ve Cumhuriyet Halk Partili değerli ağabey ve ablalarıma çok teşekkür ediyorum. Biliyorsunuz ki Bilecik dahil olmak üzere tüm yurtta milli bayramlarımız büyük bir dejenerasyona uğramakta. Bu da bize, biz Atatürkçü insanlara, Cumhuriyetçi insanlara bir görev düşüyor. Bu görevi burada haykırmak üzere, imzalamak üzere bulunuyoruz. Onun için sizlere bu onurlu duruşu temsil ettiğiniz için teşekkür ediyoruz.”dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. yaşar tüzün yoktu – Bugün ki alternatif törende chp 1.sıra arayının olmaması dikkatimi çekti tören esnasında yaşar bey nerdeydi acaba

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam