ALTINKAYNAK: “HEDEFİMİZ BİLECİK’TEKİ EĞİTİMİ EN ÜST SEVİYELERE ÇIKARMAK”

ALTINKAYNAK: “HEDEFİMİZ BİLECİK’TEKİ EĞİTİMİ EN ÜST SEVİYELERE ÇIKARMAK”

2015-2016 Eğitim, Öğretim yılının başlamasıyla birlikte il genelinde okulların durumları, öğretmen açığı olup olmadığı, öğretmen, öğrenci ve Velilere tavsiyeleri, önümüzdeki yıl Üniversite sınavlarındaki hedeflerini, diğer kurumlarla nasıl koordinasyon içinde çalıştıklarını, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr.Nabi Avcı’nın ilimize bakış açısının ne şekilde olduğunu, bu yıl ilimize kaç öğretmen atandığını, Okul müdürleri ile yaptığı toplantıda müdürlere neler söylediğini, okullarda kurs-Etüt gibi ek çalışmalar hakkındaki görüşlerini, Okullarda Spor ve Kültürel faaliyetler hakkındaki düşüncelerini ayrıca Eğitim-Öğretimle ilgili merak edilen daha bir çok konuyu gazetemiz muhabirlerine anlatan İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Altınkaynak’ın açıklamaları:

 

“36 bin öğrencimiz, 2 bin 500 öğretmenimizle birlikte yeni eğitim-öğretim yılına başladık”

“2015-2016 eğitim-öğretim yılını Pazartesi başlattık. Çok şükür sorunsuz, eksiksiz yeni eğitim-öğretim yılına başladık. İnşallah başarılı bir yıl olur bizim için. Kazasız, belasız, bereketli hayırlı bir nesil yetiştirmemize vesile olacak bir yıl olmasını temenni ediyorum. 36 bin öğrencimiz, 2 bin 500 öğretmenimizle birlikte yeni eğitim-öğretim yılına başladık. Geçen yıl bizim de yeni başlamamızla birlikte Bilecik’i de yeni tanımaya başlamıştık ama bu sene çok şükür Bilecik’imizi tanıyoruz, öğrencilerimizi, öğretmenlerimizi, ihtiyaçlarımızı belirledik. Sağ olsun Bakan beyin Bilecik’e olan desteği, bürokratların ilimize olan desteği sayesinde yazın da çok güzel faaliyetlerde bulunduk. Aynı zamanda yerel yöneticilerimiz de eksik olmasın onların da çok büyük destekleri oldu. Bu yaz dönemini de verimli bir şekilde geçirdik. Okullarımızın tadilatları, tamiratları aynı zamanda donatım ihtiyaçların da büyük bir kısmını tamamladık. Yeni eğitim-öğretim yılına hep birlikte başlamış olduk.

 

“Öğrencilerimizi, öğretmenlerine ve okul idarecilerine emanet ediyoruz”

Arkadaşlar bazen şöyle diyorlar. Biz eğitim-öğretim yılı başlayınca biraz daha rahat ediyoruz. Öğrencilerimizi, öğretmenlerine ve okul idarecilerine emanet ediyoruz ve onların himayeleri altında biz de rahatça işlerimizi yürütmeye devam ediyoruz. Yaz tatili bizim için yoğun bir zaman oldu. Çünkü malumunuz yaz tatili öğrencilerimiz okullarından ayrıldıktan sonra bizim de okullarımızın tamiratları, tadilatları başlıyor. Onarım ihtiyaçlarımız, daha önce belirlediğimiz ihtiyaçlar tespit ediliyor. Bunların ihaleleri, işlerin takipleri, neticelenmesi derken epey yorucu bir zaman oluyor bizim için de. Çok şükür hem merkezimiz de hem ilçelerimizde herhangi bir problem yaşadığımız bir durumumuz yok. Yapılması gereken bütün iş ve işlemleri tamamladık. Yine devletimiz öğrencilerimizin kitaplarını ücretsiz dağıtıyor. Biz bu dağıtımı da sorunsuz bir şekilde tamamladık. Her öğrencinin okula başladığı gün sırasının üzerinde kitaplarını hazır buldu. Yine etkileşimli tahtalarımız Fatih Projesi kapsamında okullarımızın bir kısmı bu etkileşimli tahtalarına kavuştu. İnşallah geri kalan kısmı da en kısa zamanda tamamlanacak. Bunlar Bakanlığımızın çalışmaları. Biz Bilecik’in eğitimi-öğretimi açısından sorunsuz bir şekilde eğitime, öğretime başladık.

 

-Bilecik İl Genelinde öğretmen açığımız var mıdır?

 

Altınkaynak: “Hiçbir öğrencimiz, hiçbir sınıfımız öğretmensiz kalmadı”

Sirkülasyonun çok olduğu bir kurum bizim kurumumuz. Yaz döneminde de eş durumu, özür grubuna bağlı öğretmen atamaları da yapıldı. Gelen öğretmenlerimiz, giden öğretmenlerimiz oldu. Yine ilimize 56 yeni öğretmenimiz atandı. Ben sizin aracılığınızla öğretmenlerimize yeni görevlerinde başarılar diliyorum. Onları da kurumumuzla birlikte çiçeklerle karşıladık, çok memnun oldular. Kendileriyle ilgilendik, Bakanımızın selamını ilettik. Bakan bey bizimle yaptığı toplantı da “öğretmenlerimiz sizin emanetinizdir, onlara gözünüz gibi bakın” dediydi. Biz de o emaneti Bakanlığımızın emaneti olarak aldık, ilgilendik, arkadaşlarımız yardımcı oldular. 56 taze kanımızla birlikte eğitim-öğretime başladık. Tabi her yerde olduğu gibi ilimizde de öğretmen ihtiyacını tamamı kadrolu öğretmenlerle karşılanmıyor. Hala açık olan kadrolarımız var ama Pazartesi günü başladığımız andan itibaren hiçbir öğrencimiz öğretmensiz eğitim- öğretime başlamadı. Biz eksik olan öğretmenlerimizin yerine ücretli öğretmenlerimizi görevlendirdik. Ders başı yaptığımız andan itibaren bütün öğretmenlerimiz görev yerlerinde hazırlardı. Hiçbir öğrencimiz, hiçbir sınıfımız öğretmensiz kalmadı. En büyük temennimiz Bakanlığımız bu kadroyu asil öğretmenlerle doldurur ama ülkenin içinde bulunduğu durum malum bize ne kadar öğretmen verirlerse biz o öğretmenlerin atamalarıyla ilgileniyoruz, boş kalan yerlere de ücretli öğretmenlerle takviye yapıyoruz.

 

-Emniyetin okullarla ilgili bir çalışması vardı geçtiğimiz yıllarda da. Bu yıl da yine olacağını açıkladılar. Okullardaki özellikle lise konumundaki okullarda emniyet açısından alınacak tedbirlerle alakalı neler söylemek istersiniz?

 

Altınkaynak: “Okul dışında da öğrencilerimizin güvenliğinin sağlanmış olması bizi memnun ediyor”

Öncelikle sayın Valimize çok teşekkür etmek istiyorum. Bilecik’te güzel bir uyum var. Bunun mimarı başta Sayın Valimizdir. Yine diğer kurumlar arasında işbirliğimiz en üst seviyede devam ediyor. Yine emniyetle birlikte gerçekleştirdiğimiz “Güvenli Eğitim” projesi. Bundan son derece memnunuz. Bunun dışında yine Toplum Destekli Polislerle birlikte yaptığımız başka bir proje de yerelde devam ediyor. Bunlar birbirini tamamlayan unsurlar. Zaman zaman yaptığımız koordinasyon toplantılarında da, danışma komisyonu toplantılarında da aynı kurumlarla işbirliğimiz devam ediyor. Sadece Emniyetle değil Tarım Müdürlüğüyle gıda ve kantinlerin denetimi, Halk Sağlığı Müdürlüğüyle “Beyaz Bayrak” çalışmamız, okullarımıza öğrencilerimizin sağlığı için bisiklet dağıtım törenleri yapıldı. Bu tüm kurumlarla işbirliğimiz hakikatken hem kaynaşma açısından hem birbirimizin eksiğini tamamlama açısından çok güzel çalışmalar. Bu nedenle Emniyet Müdürlüğümüze de çok teşekkür ediyorum. Biz gördüğümüz aksaklıkları onlara, onlar gördüğü aksaklıkları bize iletiyorlar. Okul dışında da öğrencilerimizin güvenliğinin sağlanmış olması bizi son derece memnun ediyor.

 

-Bilecik’teki Üniversite sonuçlarından memnun musunuz ve önümüzdeki sene içinde hedefleriniz var mı?

 

Altınkaynak: “Hedefimiz  Bilecik'teki eğitim seviyesini en üst seviyelere çıkarmak”

Hedefimiz olmasa yaptığımız işin bir anlamı olmaz. Mutlaka bir hedefimiz var. Bizim hedefimiz de Bilecik’teki eğitim seviyesini en üst seviyelere çıkarmak. Geldiğimiz gün de bunu söylemiştik. İnşallah yaptığımız çalışmalar, planlamalarımız, ortaya koyduğumuz projeler sayesinde Bilecik’in eğitimine katkıda bulunduğumuzu ve bu çalışmaların meyvelerini de aldığımızı düşünüyoruz. Hakikaten Türkiye ortalamasının üzerinde bir başarı kaydettik. Sayın Bakanımız Bilecik’e geldiğinde de bunu ifade etmişti. Özellikle Eskişehir ve Bilecik eğitimde çok iyi yerde. “Biz sonuçları açıklamıyoruz ama açıklasak kıskanılacak bir durumda. Özel bir çalışmamı yaptınız?” diye Bakanımızın ifadesidir. Biz de bu başarının üstüne yine bir başarı koymaya devam ediyoruz.

 

“Hemen göreve başladığım ilk gün gittim onları tebrik ettim”

Geçen yıl burada “üniversiteye adım adım” projesi başlatmıştık. Bütün öğrencilerimizi üniversite ile ilgili bilinçlendirdik. Aynı zamanda onlara sınav kaygısını yenmekle ilgili konferansta sadece öğrencilerimize değil velilere dönüp de bilgilendirme toplantıları yaptık. Yine geçen yıl başlatmış olduğumuz yetiştirme, takviye kurslarımız devam etti. İnşallah bu yıl da artarak devam edecek. Hatta şunu söyleyebilirim. Çok hoşuma giden bir durum oldu yazın. Yaz tatilinde öğrencilerimizin yaz tatillerinden fedakarlık yaparak 11 ve 12. sınıf düzeyinde %90’ının kurslara devam etmesini görmek beni son derece memnun etti. Sordum öğrencilere ne arıyorsunuz tatil zamanı? “Biz burada kurs yapıyoruz” dediler. Hemen göreve başladığım ilk gün gittim onları tebrik ettim. “Arkadaşlarınız, sizin yaşıtlarınız tatilde, deniz kenarında, sağda, solda vakitlerini geçirirken siz zaman ayırıp buraya gelmişsiniz. Kendiniz adına, Bilecik’iniz, ülkeniz adına çok önemli bir katkıda bulunuyorsunuz. Son derece memnun oldum” dedim. Onların nezdinde öğretmenlerine teşekkür ettim. Çünkü öğretmen arkadaşlarımızın tatilleri kesintisiz 2 aydır. Bu kanunen bir tatildir ama öğretmen arkadaşlarımız fedakarlık yapıp izinlerini bölmüşler, bu takviye kurslarında görev almışlar. Öğrencilerimiz yaz tatillerinde bile bu kurslara devam etti. Onların Bilecik’in eğitimine olan katkısını düşünün. Hadi 12. sınıf sınava gireceğiz diye gelmiş olabilirler ama 11. sınıftaki öğrencilerimiz bile o kurslara devam etmişler. İnşallah bu öğrencilerimizin gayretleri, öğretmenlerimizin fedakarlığı ve gayreti, velilerimizin bu teşviki ve desteği olduktan sonra Bilecik’i kimse tutamaz. 

 

-Son yıllarda Spor’da da birçok başarılar elde ediyor öğrencilerimiz. Bununla ilgili neler söylemek istersiniz?

 

Altınkaynak:Sportif çalışmalar, öğrencilerimizin başarıları bizim için çok önemli”

Çok şükür öğrencilerimizi tek yönüyle eğitmiyoruz. Biz öğrencilerimizi sadece bir üst öğrenime hazırlamıyoruz. Aynı zamanda öğrencilerimizi hayata hazırlıyoruz. Bu hayatın içinde ne varsa okullarımızda da o var. Sosyal, kültürel faaliyetlerimiz. Bütün Bilecik’te kutlanan belirli gün ve haftaların tamamı nerdeyse Milli Eğitim eliyle kutlanıyor. 18 Mart’lar olsun, öğretmenler günü olsun, 10 Kasım’lar olsun, Çanakkale Zaferi olsun. Bütün bunlar okullarımız tarafından kutlanıyor. Orada öğrencilerimizin sergilediği sadece bu sportif anlamda değil kültürel anlamda da çok güzel çalışmaları var. Okullarımızın yaptıkları etkinlikler var, kutlu doğum haftasında yapılan etkinlikler var. Bunlar öğrencilerimizin sadece akademik anlamda değil sosyal yönlerini geliştirme anlamında, bireysel farklılıklarını ortaya çıkarma anlamında da yapılan çok güzel çalışmalar. Yine sportif çalışmalarda da öğrencilerimizin başarıları bizim için çok önemli ve onları ödüllendirmeye gayret ediyoruz. Ben burada bütün ödül alan öğrencilerimizi davet edip,  annelerini, babalarını, öğrencilerimizi teşekkür edip karınca kararınca onlara hediyeler vermeye gayret ediyoruz, onları şevklendirmeye gayret ediyoruz. Çünkü öğrencilerimiz bizim geleceğimiz. Geleceğimiz olan öğrencilerimizi ne kadar niteliklerle donatırsak o kadar zenginliğimiz olacak. Tek yönlü bir gelişme olmasını da istemiyoruz. Sportif faaliyetler, sosyal kültürel faaliyetler, şiir okumaları, tiyatrolar, halk oyunları gibi etkinliklerle de öğrencilerimizin gelişimlerine katkıda bulunmaya çalışıyoruz.

 

“Derslik problemimiz yok desek yeridir”

Şöyle bir tespitim de oldu Bilecik ile ilgili. Bizim derslik başına düşen öğrenci sayımız da Türkiye ortalamasının hakikaten üzerinde. Derslik problemimiz yok desek yeridir. Malumunuz okullar bölgesi dediğimiz Bilecik Anadolu Lisesi, eski Öğretmen Lisesi, yeni  Şeyh Edebali İmamhatip Lisesi, Fen Lisesi’nin o bölgesinde bir kapalı spor salonumuz var. Yine temelini attığımız Endüstri Meslek Lisesi’nin bahçesinde kapalı spor salonumuz var. Mevcut spor salonlarımıza ilaveten olanları söylüyorum. Yine Bayırköy’de kapalı spor salonu temeli atıldı, atılmak üzere. İnşaat çalışmaları, ihale aşaması bitti. Dodurga beldemizde bir kapalı spor salonu çalışmamız var. Bütün bunlar bizim Bakanlığımızın öğrencilerimizin bedensel gelişmelerine verdiği önemin bir göstergesi. Bunların yansıması olarak da bunlar başarıya yansıyor. Bu çalışmalardaki aldığı ödüllere de yansıyor. Bundan sonraki çalışmalarımız bize gelen yatırımların bu şekilde değerlendirilmesine de yol açacak. Derslik ihtiyacımız kalmayınca malumunuz buralar soğuk kış memleketleri. Öğrencilerimizi sınıftan dışarı beden eğitimlerine çıkarmamız için, onların o enerjilerini boşaltmamız için spor salonlarına olan ihtiyaçlarını da bu şekilde karşılayacağız inşallah.

 

“Benim için gurur verici birşey”

Okul Müdürü arkadaşlarımıza da Bakanımızın selamını iletirken malum Bakanımız çok nazik, çok saygılı bir insan. Bütün İl Müdürleriyle tokalaşırken hal hatır sorduktan sonra özellikle “Bilecik’e selam götür” der her toplantıda. Bu sefer giderken arabayı durdurup birkez daha selam söyledi. Ben de Sayın Bakanımızın selamını sizlere de ileteyim, öğretmen arkadaşlara da söyledim, okul müdürleriyle yaptığımız toplantıda okul müdürü arkadaşlara da selamlarını ilettim. Hakikaten benim için gurur verici birşey. Bakanımızın memleketinde hizmet etmek herkese nasip olmayacak bir şey ve bunun faydasını, bize olan desteğini görüyoruz. Hakikaten çok destek oluyor eksik olmasınlar. Bu bir ayrımcılık değil tabi ama kendi memleketinde bir ihtiyacın olması bürokratların bize bakışını da değiştiriyor. Bilecik’ten geldiğimiz bir ihtiyacımızı olduğunu söylediğimiz anda bize olan bakış bile aniden değişiyor. Ne ihtiyacımız varsa bir an önce karşılama yönünde gayretlerini görüyoruz. Bu da bizi ziyadesiyle sevindiriyor.

 

“Bunlar bir fırsattır”

Buraya yaptığımız hizmetler, bende önce yapan arkadaşlara da sizin aracılığınızla buradan teşekkür etmek istiyorum. Herkes birer tuğla, birer tuğla koymuş biz de bize düşen vazifeleri yapıp karınca kararınca bir tuğla da biz koymaya gayret ediyoruz. Tabi bu sayın Bakanımızın desteğiyle bir tuğla olarak da kalmıyor. Bu da beni çok memnun ediyor. Yaptığımız hiçbir şeyi buradan alıp götürmeyeceğiz. Benden önceki arkadaşlarımızın yaptığı gibi yaptığımız hizmetler buraya kalacak. Bunu da bir fırsat olarak bilip, değerlendirip biz de üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz. Bunlar bir fırsattır, bu fırsatları iyi değerlendirmemiz lazım. Bakanlığımız ve üst düzey yetkililer kendilerine düşeni yapıyorsa biz de bize düşeni yapmamız lazım. Çünkü her zaman böyle şeyler nasip olmaz. Derdimizi anlatacak kapı bile bulamayabiliriz ama biz Bilecik’ten geldiğimizi söylediğimiz andan itibaren bize bütün kapılar açılıyor. İnşallah bunun yansımasını da hep birlikte göreceğiz, görüyoruz da zaten. Birçok şeyde başarı elde ediyoruz. İnşallah bu başarılarımızı arttırarak devam edeceğiz.

 

“Sadece kendi çocukları olarak görmesinler çocuklarını”

Velilerimizden öğrencilerine destek olmalarını, bizlere destek olmalarını istiyorum. Çünkü sadece kendi çocukları olarak görmesinler çocuklarını. Çocuklarımız aynı zamanda bu ülkenin geleceği. İleride bizden sonra bu ülkeyi idare edecek olan kişiler bugün ki öğrencilerimiz. O gözle bakmalarını istiyorum. Bugüne kadar burada çok büyük bir problem yaşanmadı. Hep velilerimizin desteğini gördük. İnşallah bundan sonrada o desteklerini arttırarak devam ettirirlerse bizde daha büyük bir moralle, daha büyük bir gayretle, özveriyle, aşkla, şevkle çalışmaya devam edeceğiz. Bilecik’e, Bileciklilere hizmet etmeye devam edeceğiz inşallah.

 

“Onlar bizim yüz aydınlığımız olacak”

Ben çok teşekkür ederim geldiğim günden bu yana hep farklı bir şeyler ortaya koymaya çalıştım. Seminer dönemlerinde öğretmen arkadaşlarımızı üniversitemizden öğretim görevlileriyle, Sayın Valimizle bir araya getirmeye çalıştım. Sağ olsun sene sonu yaptığımız toplantıya bizzat kendisi katıldı. Rektör beye çok teşekkür ediyorum. İşbirliği yaptığımız kurumlardan birisi de hakikaten üniversitemiz. Bize çok destekleri var. Onlara da çok teşekkür ediyorum. Rektör bey bizi kırmadı geldi öğretmen arkadaşlarımızla beraber oldu. Yine sene başında yaptığımız toplantıda çok değerli hocalarımız, öğretmenlerimizle birlikte oldu. Biz öğretmenlerimizle birlikte yine Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum salonunu bize hiçbir karşılık beklemeden tahsis ediyor. Okulumuzun bir ihtiyacı olduğunda hemen gideriyor. Emeğine, yüreğine sağlık diyorum. Öğretmen arkadaşlarla da paylaştık. Onları da morallerini yüksek tutup motive etmeye gayret ediyoruz. Öğretmen arkadaşlarımızla çok gayretli yaptığımız çalışmalardan Bilecik’e yapılan yatırımlardan onlarda son derece memnun. İnşallah öğrencilerimiz de malumunuz gençlik biraz farklı bakabiliyor ama onları da biz az önce anlattığım  manzarayı görmekte beni son derece memnun etti. Hiçbir zorlama olmadan o yaz tatillerinden fedakarlık yaparak gelen öğrencilerimiz hakikaten onlar bizim yüz aydınlığımız olacak.

 

“Daha iyi bir gelecek, daha iyi bir nesil için..”

Yaptığımız farklı etkinliklerle, sosyal, kültürel, sportif faaliyetlerle de öğrencilerimizin gelişimine katkıda bulunmaya devam edeceğiz. Her türlü eleştiriye, her türlü öneriye açığız. Şu şöyle daha iyi olur dediği anda velilerimiz, öğretmen arkadaşlarımız bize ulaşabilirler kapımız, gönlümüz ardına kadar açık. Çünkü artık o eski tek düzey anlayışlar bırakıldı. Katılımcılık esaslı bir yönetim anlayışımız var. Yine Bakan beyin bize talimatlarıdır. “Gittiğiniz yerde öğretmenleri dinleyin, velileri dinleyin, öğrencileri dinleyin onlardan aldığınız talepleri çözebildiklerinizi çözün çözemediklerinizi bize iletin” Ben de duyuru şeklinde halkımıza da seslenmek istiyorum. Hem bizden taleplerini hem önerilerini bize iletirlerse biz çözebileceklerimizi Bilecik yerelinde çözeriz, çözemeyeceğimizi de Bakanlığımıza iletiriz. İnşallah onları da daha iyi bir gelecek için, daha iyi bir nesil için hep birlikte gayret etmiş oluruz.”

ERHAN TOKA – CANER ALKAN

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam