• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
“Amaç, Afet Bilincini Kazandırmak”

“Amaç, Afet Bilincini Kazandırmak”

Proje, “Afete Hazır Aile,” “Afete Hazır Okul”, “Afete Hazır İşyeri” ve “Afet Gönüllüsü Gençler” olmak üzere 4 bölümden oluşuyor. 5 yıl sürecek olan projenin ilk ayağı “Afete Hazır Aile” eğitimleri Bilecik’te 1 Temmuz 2013 Pazartesi günü başladı. Bu eğitimlerle şu ana kadar yaklaşık 150 kişiye ulaşıldığı öğrenildi. Projenin Bilecik ayağı Merkez ve ilçelerini kapsıyor.

 

Proje ‘Afete Hazır Aile’ ile başladı

 

Konuyla ilgili bilgi aldığımız Bilecik Afet ve Acil Durum Müdürlüğü Sivil Savunma ve Yönetim Hizmetleri Şube Müdürü Hayri Demirel, projenin amacının afet bilincini kazandırma olduğunu söyledi. Proje ile ilgili bilgi veren Demirel şunları aktardı:

“Afete Hazır Türkiye, bilinçlendirme projesinin ‘Afete Hazır Aile, Afete Hazır Okul, Afete Hazır İşyeri ve Afet Gönüllüsü Gençler’ olmak üzere 4 ayağı var. Eğitimler ilk olarak ‘Afete Hazır Aile’ ile başladı. Projenin ilk ayağı olan ‘Afete Hazır Aile’ Eylül 2013’e kadar sürecek. Devamında Eylül 2013-Ocak 2014 arasında ‘Afete Hazır Okul’ ayağına geçilecek. Bu kapsamda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile ortak çalışma içerisine girerek bütün okullarda bu eğitimimizi vereceğiz. Ocak-Nisan 2014’te ise ‘Afete Hazır İşyeri’ eğitimlerimiz gerçekleşecek. Eğitimlerimiz Nisan 2014’ten sonra da ‘Afet Gönüllüsü Gençler’ olarak devam edecek.

 

Çözüm ortaklarımız vesilesiyle herkese ulaşılacak

 

‘Afete Hazır Aile’ ayağının ana çözüm ortağı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz. Onun dışındaki ortaklar belediyeler, sivil toplum kuruluşları. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüz bize nerelerde eğitim verebileceğimiz konusunda yardımcı oluyor. Gönül Elçileri projesinin toplantılarına katılarak da oradaki katılımcılara bu eğitimi vereceğiz. Onun dışında Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen, Hayat Boyu Öğrenme kurslarını takip eden vatandaşlara da eğitimler vereceğiz ayrıca İşkur tarafından verilen meslek edindirme kurslarında da bu eğitimler verilecek. İl Müftülüğü tarafından verilen Kur’an kurslarında, aile yaşam merkezi, kültür merkezlerinde düzenlenen kurslarda, mahalle konaklarında da bu afet bilincini verme eğitimleri düzenleyeceğiz.

 

‘Afete farkındalık yaratmak istiyoruz’

 

Amaç Afete Hazır Türkiye Bilinçlendirme ve Eğitim Projesi kapsamında afete hazır aileyi oluşturmak. Eğitimler 1 saat sürüyor. Bu 1 saat süresince katılımcılara afet sırası ve sonrasında yapılanlardan ziyade afetin ne olduğunu, önemini anlatıyoruz. Yani bir farkındalık yaratarak bu işin önemini gündeme getiriyoruz. Bu eğitimlerle bir farkındalık yaratarak sonrasındaki diğer eğitimlere katılımı sağlayıp projeyi tamamlamak istiyoruz.” ZEYNEP KILBAHRİ

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam