“Amacımız, olabildiğince meralarımızı daha planlı kullanılmasını sağlayarak sürdürülebilirliğine katkı yapmak”

“Amacımız, olabildiğince meralarımızı daha planlı kullanılmasını sağlayarak sürdürülebilirliğine katkı yapmak”

Bilecik İl Tarım ve Orman Müdürü Necmettin Yoldaş, Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürlüğü sorumluluğunda yürütülen projeler kapsamında Bozüyük/Dombaçayırı Köyünde gerçekleştirilen gübreleme çalışmasını yerinde inceledi.
Yapılan incelemede Çayır Mera ve Yem Bitkileri Şube Müdürü Hasan Öz, Bozüyük İlçe Müdürü İsmail Aksu ve Projeden sorumlu Teknik Personel de hazır bulundu.
Köy kahvesinde, Köy Muhtarı Rafet Cin ve köy halkı ile kısa bir istişare yapıldıktan sonra Köy Merasına gübreleme işlemi uygulandı. Öte yandan Söğüt Yeşilyurt Köy Merasına da eş zamanlı olarak Söğüt İlçe Müdürü Serdar Örkütgil ve Yeşilyurt Köy Muhtarı Necdet Aydemir’in katılımıyla gübreleme işlemi uygulandı.
Konu ile ilgili bir açıklama yapan İl Müdürü Necmettin Yoldaş şöyle konuşmasında şu ifadelere yer verdi:
“İlimizde her sene iki köyümüzde bu çalışmayı yürütüyoruz.”
”Meralarımızın korunması, verimliliklerinin ve dolayısıyla kapasitelerinin arttırılmasına yönelik Bakanlığımızın finansal desteği ile İlimizde her sene iki köyümüzde bu çalışmayı yürütüyoruz. Amacımız, olabildiğince meralarımızı daha planlı kullanılmasını sağlayarak sürdürülebilirliğine katkı yapmak, bir yandan da meralarımızın verimini arttırarak kaba yem ihtiyacımızın büyük bölümünü bu alanlardan elde edip hayvancılıkla iştigal eden yetiştiricilerimizin yem maliyetlerini düşürmek ve dolayısıyla daha karlı bir hayvancılığa imkan sağlamaktır.
“Bütçemizin elverdiği ölçüde gübreleme uygulamasına devam edilecektir.”
Bu kapsamda bugün; 2019 yılında başladığımız ve 2021 yılında bitirmeyi planladığımız 172 000 TL bütçeli 550 dekarlık Bozüyük İlçemize bağlı Dombaçayırı Köy Merası ile yine 2018 yılında başladığımız ve 2020 yılında bitirmeyi hedeflediğimiz 151 000 TL bütçeli 4858 dekarlık Söğüt İlçemize bağlı Yeşilyurt köyümüzde bugün eş zamanlı olarak bu meralarımızın verimini arttırmaya yönelik gübreleme uygulaması yapıyoruz. Projeler kapsamında dekara 15 kg gübreleme işlemi uygulanmaktadır. Şu ana kadar her iki meramızın yaklaşık 1000 dekarlık bölümünde gübreleme çalışması yapılmış olup bundan sonraki dönemlerde de Meralarımızın zayıf bölümlerine proje süresi içerisinde, bütçemizin elverdiği ölçüde gübreleme uygulamasına devam edilecektir. Proje kapsamında ayrıca meralarımızdaki otlatma baskısını azaltmak, üreticimizin yem maliyetlerini düşürmek, kaliteli yem bitkisini teşvik etmek amacıyla hayvancılık yapan çiftçilerimize tohum desteği yapılmaktadır. Bu maksatla 200 dekarlık alana ektirilmek üzere 3200 kg Macar Fiği Tohumu, 2000 dekarlık alana ektirilmek üzere 10200 kg yonca tohumu desteği ve 400 dekarlık alana diktirilmek üzere silajlık mısır tohumu desteği verilecektir.”
İl Müdürü Necmettin Yoldaş, ayrıca Dombaçayırı köyüne yolculuğu boyunca arazide karşılaştığı büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiricilerini de ziyaret edip sorunlarını dinleyip taleplerini değerlendirmeye aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam