Ankara Barosu Başkanı Av. Feyzioğlu: “Pazarlanan Anavatanımız”

Ankara Barosu Başkanı Av. Feyzioğlu: “Pazarlanan Anavatanımız”

 

Av. Feyzioğlu, “Anayasa değişikliği yoluyla, ‘Ver padişahlığı al özerkliği’ şeklinde özetleyebileceğimiz bir paket, akil pazarlamacılar vasıtasıyla Türkiye’ye takdim edilmeye, satılmaya çalışılıyor. Aslında burada açık söylemek gerekirse pazarlanan Anavatanımız.” dedi.

Bilecik Barosu Başkanı Av. Halime Aynur ve Baro üyesi avukatlar tarafından karşılanan Ankara Baro Başkanı Av. Feyzioğlu’na ziyareti sırasında Eskişehir Barosu Başkanı Av. Rıza Öztekin, Ankara Barosu Başkan Yardımcısı Av. Sema Aksoy, Ankara Barosu Genel Sekreteri Av. Orhan Şimşek, Ankara Barosu’ndan Türkiye Barolar Birliği Üst Kurul Delegesi Av. Fatih Deniz Alaeddinoğlu eşlik etti.

 

“Türkiye ciddi bir süreçten geçiyor”

 

Ziyaret sırasında konuşan Ankara Barosu Başkanı Av. Feyzioğlu, Anayasa değişikliği başta olmak üzere gündeme ilişkin konular hakkında açıklamalarda bulundu. Av. Feyzioğlu, “Öncelikle Bilecik Barosu’nun çok değerli başkanına Halime Başkanıma bizi kabul ettiği için teşekkür ediyorum. Türkiye çok önemli, ciddi bir süreçten geçiyor. Bir tarafta avukatlık kanununun değiştirilmesi çabaları, öbür taraftada Anayasa’nın değiştirilmesi süreci. Bunlar aslında at başı giden süreçler. Anayasa değişikliği yoluyla, ‘Ver padişahlığı al özerkliği’ şeklinde özetleyebileceğimiz bir paket, akil pazarlamacılar vasıtasıyla Türkiye’ye takdim edilmeye, satılmaya çalışılıyor. Aslında burada açık söylemek gerekirse pazarlanan Anavatanımız.

 

‘Kürt sorunu insan hakları ve demokrasi sorunudur’

 

Çünkü Kürt sorununu içinde demokrasi ve insan hakları barındırmayan “çözümlerle” bir sonuca bağlamak mümkün değil. ‘Kürt Sorunu’ insan hakları ve demokrasi sorunudur. Dolayısıyla kefenin bir tarafına tek adam yönetimini koyan bir çözümün hiçbir şekilde herhangi bir demokratik çözüm içermesi de kuşkusuz mümkün değildir. O halde bizler kendini hangi kanatta olursa olsun yurtsever olarak addeden kişiler hepimiz uyanık olmak zorundayız. Bu noktada barolara ve Türkiye Barolar Birliği’ne büyük görevler düşüyor.

 

‘Toplum avukatlara ve barolara sığınacak kale gözüyle bakıyor’

 

Ortadoğu’nun yeniden şekillendirilerek Türkiye’deki Kürt sorununa sözde çözüm arayışlarını yakından gözlemek ve halkı uyarmakla hükümlüyüz. Bu anayasal görevimizdir. Toplum avukatlara ve barolara sığınacak bir kale gözüyle bakmaktadır. Bu görevimizi sonuna kadar yerine getirmek durumundayız. Ankara Barosu ve Bilecik Barosu aynı yöne bakan aynı kaygıları taşıyan barolardır. Hukukun üstünlüğü için birlikte mücadele veren barolarız. Son derece önem veriyoruz bu birlikteliğe, bu dayanışmaya. Önümüzdeki aylar ve belki 1 yıllık bir süre Türkiye’nin 100-150 yıllık geleceğinin şekillendirileceği bir dönem. O yüzden hiçbirimizin bu dönemi göz ardı etmemiz, bu dönemin özelliklerini görmezden gelmemiz ve kişisel kaygılarımızı memleketin ani sorunlarını daha üst düzey sorunlarının önüne taşımamamız gerekiyor. Bu amaçla biz Bilecik Barosu’yla yan yana olmaktan gururluyuz ve kendimizi daha da güçlü hissediyoruz.” diye konuştu.

 Bilecik Barosu Başkanı Av. Aynur da,Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Gürcü ve bu topraklar üzerinde yaşayan tümhalklar aynı vatan toprağını bin yıldır paylaşan, müşterek aileler kurmakta sakınca görmeyen, her türlü tahrike rağmen toplum tabanında çatışmaya girmemiş, bu toprakların vatandaşları ve Türk devletinin eşit ve şerefli üyeleridir. Devletimiz üniter yapıyı benimsemiş birlik ve bütünlüğü korumayı hedefleyen Cumhuriyetçi ve Demokratik yapılanmaya sahip ırkçılığı reddeden bir hukuk devletidir.

Türk milleti ırkçılık esasına değil Anayasa’nın 66. ve 10.maddeleri çerçevesi çizilen Türk vatandaşlığı, unsuruna ve eşitlik ilkesine dayanmaktadır. Anayasa’nın 66/1 madde hükmüne göre “Türk devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür.”

 

 

‘Türk Milleti bu topraklar üzerinde yaşayan tüm halkları kucaklayan bir kavramdır’

 

Türk milleti bir ırkı değil bu ülkedeki tüm vatandaşları ifade etmektedir ve bu topraklar üzerinde yaşayan bütün halkları kucaklayan bir kavramdır. Üniter yapı içinde yer alan tek dil-tek bayrak-tek millet kavramı hiçbir koşulda tartışılmayacağı gibi vatandaşlık tarifinden ve anayasadan çıkarılamaz. Üniter devleti aşındıracak her adım Türkiye’yi felakete götürebilir.” dedi.

Ankara Barosu Başkanı Av. Feyzioğlu’nun tüm söylediklerine katıldığını ifade Av. Aynur, “Evet çok zor bir süreçten geçiyoruz. Bilecik Barosu olarak da sorunun bilincindeyiz. Dilerim güzel günler olur. Ülkemizin birlik ve bütünlüğü her şeyden önemli. Bu sorumlulukla da Bilecik Barosu olarak aynı şekilde yolumuza devam edeceğimizi söyleyebilirim.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Ankara Barosu Başkanı Av. Feyzioğlu, Bilecik Barosu Başkanı Av. Aynur’a üzerinde Ankara Barosu’nun logosu bulunan bir tabak hediye etti. ZEYNEP KILBAHRİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam