Ankara-İstanbul arasını 14 dk kısaltacak T26 Tünelinde sona gelindi

Ankara-İstanbul arasını 14 dk kısaltacak T26 Tünelinde sona gelindi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ankara-İstanbul TCDD Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattındaki ”Tünel 26” da incelemede bulundu.

Vali Bilal Şentürk ve ilgililer tarafından karşılanan Bakan Karaismailoğlu, YHT projesinde Bilecik-Bozüyük arasında bulunan T-26 tünelinde incelemede bulunarak, ilgililerden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Bakan Karaismailoğlu, Ankara-İstanbul TCDD Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattındaki ”Tünel 26” tüneli içerisinde yaptığı açıklamada; Bakanlık olarak sağlık bilim kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı gerekli tedbirleri aldıklarını kaydetti.

Şantiyeleri, kovid-19’a göre yenilediklerini anlatan Bakan Karaismailoğlu, ” Mesafe anlayışımız, alışkanlıklarımız değişti. Şantiyelerimizi ona göre dizayn ettik. Ülke genelinde bunun gibi binin üzerindeki şantiyelerdeki çalışmalarımız devam ediyor. İçinde bulunduğumuz T26 tüneli 6 bin 800 metre olup, giriş ve çıkışlarıyla beraber 8 bin 100 metrelik bir mesafede çalışmalarımız devam ediyor. Bilecik-Bozüyük T26 tüneli bittiğinde Ankara-İstanbul hattında14 dakikalık bir zaman kazanmış olacağız. Çalışmalarımız hummalı bir şekilde devam ediyor. Kovid-19 salgını sonrası da bütün tedbirlerini alarak, işçi arkadaşlarımız çalışmalarına  özverili bir şekilde devam ediyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde demir yolunda çok büyük bir devrim yaşadıklarını vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, şöyle konuştu:

”Yıllardır ihmal edilen bir kesim şuanda çok büyük bir özveriyle çalışıyor. Geçen hafta Samsun ile Sivas arasında 400 kilometrelik bir hattımızı tamamen yeniledik. 1930 yılında yapılmış bir hattı. Raylarını tamamen söktük, elektrikli sinyal haline getirdik ve işletmeye aldık. Ankara-Sivas arasında da çok hummalı bir çalışma var. İnşallah bu yıl içerisinde 400 kilometrelik YHT hattımızı da faaliyete sokmuş olacağız. Şuan bin 200 kilometrelik bir YHT hattımız devam ediyor. Bütün hedefimiz 2023 yılında bunu 5 bin 500 kilometreye çıkarmak. Böylece 17 bin 500 kilometrelik bir demir yolu hattına kavuşmuş olacağız. Demir yolu hatları bittiğinde ve işletmeye alındığında çevresindeki diğer ulaşım ve trafik sıkışıklığını azaltıyor. Bunun yanında enerjide tasarrufta ve yakıtta müthiş bir kazanımlar sağlanıyor. Yine YHT hatlarımız geçtikleri şehirlerde ekonomik ve sosyal anlamda çok büyük değişimlere neden oluyorlar. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Marmaray gibi dünya ölçeğindeki projeleri tamamlamış olduk. Bütün hedefimiz 2023 yılı itibariyle yolcu taşımacılığında demir yolu payını yüzde 4’e çıkarmak, yük taşımacılığını da yüzde 10’lara çıkarmak. Bu doğrultuda çalışmalarımız devam ediyor. ”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam