ARDAHANLI ÖĞRENCİLER ”BİZ ANADOLUYUZ PROJESİ” İLE BİLECİK’TE

ARDAHANLI ÖĞRENCİLER ”BİZ ANADOLUYUZ PROJESİ” İLE BİLECİK’TE

İçişleri Bakanlığınca yürütülen ”Biz Anadoluyuz Projesi” kapsamında Ardahan’dan gelen 90 öğrenci Bilecik’in ve ilçelerde tarihi ve kültürel yerlerini ziyaret etti.

İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından 180 günlük eylem planı kapsamında uygulamaya konulan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki 21 ilden seçilecek 15 yaş ve altı 50 bin çocuğun ülkenin farklı illerini ziyaret edeceği projeden yararlanacak Ardahan’daki 700 öğrenci, gruplar halinde gezilerine devam ediyor.

Bilecik’e gerçekleştirilen gezinin üçüncü ayağında Çıldır ve Posof ilçelerinde eğitim gören 90 erkek ve kız ortaokul öğrencisi, ilk olarak Bozüyük ilçesinde İkinci İnönü Savaşı’nın yapıldığı Metristepe Anıtı’nı ve Bozüyük Şehir Müzesi’ni gezdi.

Şehir Müzesi gezisi sırasında ata sporu olan ”Matrak” ekibi öğrencilere gösteri sunarak, gelen öğrencilere de matrak sporunu oynattı. Daha sonra Bozüyük Kaymakamı Hasan Yaman’ı ziyaret eden öğrenciler, Söğüt’e geçti.

Burada Kaymakamlık tarafından Türk Bayrağı ve keyfiye hediye edilen öğrenciler, Ertuğrul Gazi Türbesi ziyaretinde Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’in babası Ertuğrul Gazi’nin türbesinde alp kıyafetli askerlerin ”saygı nöbeti” değişimini izledi.
Öğrenciler, Kaymakam Murat Öztürk’ü ziyaretinin ardından Söğüt Müzesi, Hamidiye İdadisi ve Kuyulu Mescit ile Dursun Fakıh Türbesi’ne ziyarette bulundu.

Gezinin ardından Bilecik’e gelen öğrenciler, Valilik Toplantı Salonu’nda bu öğrenciler arasından bir grubu kabul eden Vali Büyükakın, onlarla bir süre sohbet etti, sorularını yanıtladı.

Vali Büyükakın, yaptığı konuşmada, Ardahan’dan ”Biz Anadoluyuz” projesi kapsamında gönül köprüleri kurmak üzere 350 civarında öğrencinin Bilecik’i ziyaret ettiğini anımsatarak, İçişleri Bakanlığınca doğudaki illerle batıdaki iller arasındaki çocukların gönül ve kardeşlik bağları kurmak, onların kalpleri üzerine kurulan köprülerle Anadolu’yu yeniden inşa etmek, Anadolu’daki kardeşliği ve barışı yeniden tesis etmek amacıyla projenin gerçekleştirildiğini söyledi.

Gezilerin, yıllar sonra unutulmaz anılar dolu olacağını ve kurdukları arkadaşlıkların devam edeceğini ifade eden Vali Büyükakın, şöyle konuştu:

”Aranızdaki bu köprüler ve kardeşlik duyguları güçlendikçe Anadolu toprakları üzerindeki kirli emelleri olanların her birinin hayalleri suya düşecek. Bu topraklarda yaşamanın ve Anadolu’da hakim olmanın bedeli çok büyük. Şuurla yetiştiğinizde Türkiye’nin geleceği çok daha güçlü olacaktır. Bu coğrafyaya biz 1071’de geldik. Bizi buradan atmaya çalışıyorlar ve her yolu denediler, savaş meydanlarında yenemediler, diğer yolları denediler. Kardeşleri birbirine düşürmeye çalıştılar, aramıza fitne, fesat tohumları ektiler, her türlü yola başvurdular. Ama Sayın Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi başaramayacaklar. Çünkü bu milletin yüreği gerçekten çok büyük. Bu topraklar üzerinde bizim kadar uzun süredir durabilmiş burayı yurt edinebilmiş başka bir millet yoktur. Bu da bu milletin yüreğinin yüceliğinde, barışa ve kardeşliğe olan inancında. Anadolu bundan sonra da bizim yurdumuz olacak. Aramızdaki kardeşlik duyguları hiç bozulmayacak. Zaten kardeşlik duyguları bozulmadığı zaman, aramızdaki barış ve kardeşlik devam ettiği zaman bizi buradan söküp atacak başka hiçbir güç tarihte de olmadı, bundan sonrada olmayacaktır.”

Ardahanlı çocuklar, Şeyh Edebali Türbesi ile Osmanlı Padişahları Tarih Şeridi ve Bilecik Belediyesi Yaşayan Şehir Müzesini gezdikten sonra Belediye Başkan Yardımcısı Nihat Can’ı ziyaret etti.


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam