Asırlık Dede’den Gençlere Nasihatler

Asırlık Dede’den Gençlere Nasihatler

Fahri Amca Bilecik’in Pazaryeri İlçesinin Sarnıç köyünden. Kendisi yaşayan tarih 98 yaşında 1915 doğumlu. Bir asırlık yaşayan çınar. Sağlığını düzenli yaşantıya, düzenli beslenmeye borçlu olduğunu söyleyerek sürekli süt ve yoğurt tükettiğini belirtti.

“Güreşte muvaffak oldum. Gazanfer ile Tevfik Yüce’yi yenemedim 62 kiloda. Türkiye’de 62 kiloda yenmediğim pehlivan yoktur ama o 2 kişiyi yenemedim. 30 sene demiryollarında çalıştım.Sirkeciden Edirne’ye bütün istasyonları gezdim, bütün yollarda hizmetim var.

“Cenabı Allah rızkı seher vaktinde verir”

Sabah seher vaktinde kalkardım, namazımı kılardım işimi yapardım saat 9’a kadar ondan sonra yatar uyurdum. Cenabı Allah rızkı seher vaktinde verir bütün canlılara. Bunun için seher vaktinde kalkıp namaz kılmak çok iyi bir şeydir. Cenabı Allah ömrünü arttırıyor, ne istersen veriyor.

Biz 4 tertip asker olduk. 200 kişi vardık. Orhangazi Camiinde kapadılar bizi kaçmasınlar diye. İstanbul Anadolu kavağında 3 sene askerlik yaptım. Almanların savaş açtığı zamanlardı onları hep yaşadım ben. Beykoz’da dağı deldikte mayınlara yer yaptık mayınlara dokunmasılar diye.

“Atatürk öldüğü zaman Eskişehir’deydim, çok güzel karşıladılar herkes ayağa kalktı”

 Şu an Eskişehir’de yaşıyorum burada damadım var gezmeye getirdiler. Atatürk öldüğü zaman Eskişehir’deydim, çok güzel karşıladılar herkes ayağa kalktı.

Şimdi Bilecik çok değişmiş, tepe başında ev yoktu bir tane vardı o da Askerlik Şubesiydi.

“Şimdi küçük büyük saygı yok, selam vermiyorlar”

Şimdi küçük büyük saygı yok, selam sabah yok, selam vermiyorlar, tanımıyorum diyorlar, tanı tanıma girdiğin yerde selam vereceksin. Biz büyüklerimizi sayardık, büyüklerimizin olduğu yere oturmazdık. Şimdi bakıyorum baba oğul okey oynuyor, annesi de oynuyor. Ben hep onlardan kaçtım, ben kazandım.

Gençlere tavsiyem içkiyle gece hayatından uzaklaşsınlar. Esrar, sigara, kokain gibi zehirli şeyler içmesinler. Gece yaşantısından çeksinler kendilerini, kadınlardan uzak dursunlar. Çok yaşamak için bunlardan uzak kalmalılar.

“Sabahları süt içeceksin, akşamları  yoğurt eksik etmeyeceksin”

Sabahları süt içeceksin, geceleri yoğurt eksik etmeyeceksin. Tabi protein alacaksın ama süt ile yoğurdu eksik etmeyeceksin. Yaşamak istiyorsan sigara gibi zehirli şeylerden uzak duracaksın, zehir çok şimdilerde. 25 yaşına kadar sigara kullandım. Arkadaşlarım yemin ettiler yine başladılar, yemin ettiler yine başladılar ben yemin etmedim bıraktım. İster inansın, ister inanmasın, yemin etmeyeceksin” diyen Fahri Amca son olarak gençlere yemekleri vaktinde, saatinde yemelerini, saatinde uyumalarını, saatinde kalkmalarını, ibadetlerini yapmaları, kötü insanlara alet olmamaları” tavsiyelerinde bulundu. Erhan TOKA – Caner ALKAN

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam