ASKF Başkanı Nusret Tosun: “Tek Amacımız Gençlerimizi Spor Sahalarına Çekmek”

ASKF Başkanı Nusret Tosun: “Tek Amacımız Gençlerimizi Spor Sahalarına Çekmek”

U-19 gençler ligi, Bileciksporun konumu, önümüzdeki hafta oynanacak 1. Amatör Edebalispor – Gölpazarı Belediyespor derbi müsabakası, 23 Nisan’daki şöhretler karması, yerel yöneticilerin ve sanayicilerin spora bakış açıları hakkında gazetemiz muhabirleri Erhan Toka ve Caner Alkan’a çarpıcı açıklamalarda bulundu. ASKF Başkanı Nusret Tosun’un açıklamaları:

Toka:Başkanım öncelikle bizi kabul ettiğiniz için teşekkür ederiz. Spor denince bizim ayrı bir ilgi alanımız var. Caner arkadaşımızın ayrı bir ilgi alanına giriyor sporu seviyor siz de seviyorsunuz. Başkanım malum Mart’ın başında U-19 gençler ligi başlıyor onunla ilgili görüşleriniz nelerdir?

 

“Biz Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu olarak her yıl özellikle gençler ligine çok ağırlık veriyoruz”

 

Tosun:Öncelikle ilginizden dolayı teşekkür ederiz. Biz Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu olarak her yıl özellikle gençler ligine çok ağırlık veriyoruz. Bu yolda aynı şekilde U-15 gençler ligini bitirdik. U-17 gençler ligi bu hafta bitiyor. Önümüzdeki Mart ayının başında da U-19 ile ilgili çalışma yaptık, kulüplerimizi topladık. 1-2 Mart gibi de U-19 ligini başlatacağız. Bu arada 1. Amatör’ün 2. yarısı devam ediyor. Dediğim gibi U-17 ligi bu hafta sonu son maçlarını oynayacak. Daha sonra 2. Amatör’ü en son U-13 minikler ligini oynatıp inşallah 2013-2014 sezonunu kapatacağız.

Geçen hafta yaptığımız toplantıda U-19 gençler ligine 9 takımımız müracaat etti. Güneşspor, Vezirhanspor, Gölpazarı Belediyespor, İl Özel İdarespor, Söğütspor, Osmanelispor, Vitraspor, Ertuğrulspor, Yeşilyurtspor.

Bu ligi tek devrede lig usulü oynatacağız. Çünkü ülke şampiyonasına yetiştiremiyoruz çift devre oynatırsak.. Merkezlerde oynatacağız, ilçe ve il merkezlerinde oynatacağız. Kulüplerle bunlarla ilgili mutabakat sağladık. Onun haricinde dediğim gibi gençler ligine özellikle ASKF Başkanı olarak çok önem veriyorum. Gençler ligi çok önemli bir lig bunu U 13-19 olarak düşünürsek futbolcunun yetişmesi 13-14 yaşında başlıyor.

 

“Ben burada sizin aracılığınızla beden eğitimi öğretmenleri kardeşlerimize çok teşekkür ediyorum”

 

Bu arada gençler liginde bize en büyük katkıyı beden eğitimi öğretmenlerimiz sağlıyor. Onlar tabi çocukları hem okul takımından hem de kulüp takımlarından daha iyi görüyorlar, daha iyi biliyorlar ve ailelerin de beden eğitimi hocalarına güveni var. Ben burada sizin aracılığınızla beden eğitimi öğretmenleri kardeşlerimize, arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum, sağ olsunlar onlarla beraber organize çalışıyoruz. Kendilerini her toplantıya çağırıyorum onlarda geliyorlar. Biz bilgi veriyoruz onlar da bizim verdiğimiz bilgiler, ricalarımız doğrultusunda kulüplerde faydalı olmaya çalışıyorlar.

Toka:U-19 gençler ligine katılacak kulüp sayısı yeterli mi, insanlar bu konuda duyarlı mı? Başta yerel yöneticilerimiz olmak üzere sahip çıkıyorlar mı? 

Tosun:Geçmişteki yıllarda bu lig’lerden hiçbiri kurulmuyordu. Bizler ASKF olarak kulüp başkanlarına özellikle ricamız, gençler ligine önem verelim, siz de verin biz de verelim. Örneğin Söğütspor ve Gölpazarı Belediyespor yıllardır gençler liginin hiçbir kademesinde bulunmamışlar. Bilhassa kulüp başkanlarını kendim aradım, rica ettim dedim ki ilçe takımları Söğütspor olsun, Gölpazarı Belediyespor olsun siz gençler ligi maçlarına, guruplarına aktivitelerine hiçbir zaman katılmadınız yıllardır.

 

“Bugün onun meyvesini topluyoruz”

 

Baktık bugün onun meyvesini topluyoruz. Söğütspor da, Gölpazarı Belediyespor da katılıyor. Bu ligler daha önce dediğim gibi hiç olmuyordu. Daha sonra 4-5 takımla olmaya başladı. Sonra 9-10 takımlara çıkmaya başladı. Bu şartlarda gerçekten kulüplerimiz inanın çok zor durumda buna rağmen bu sayı iyi bir sayı. 9 kulüplü, takımlı bir U-19 ligi kuracağız. Bu önemli bir sayı. Tabi yerelde, genelde Belediye Başkanlarımız sağ olsunlar kulüplerimize yardımcı oluyorlar ama biz kulüplere daha çok faydalı, yardımcı olmalarını arzu ediyoruz. Sayı olarak, sorunuza cevap olarak iyi bir sayı diye düşünüyorum. Tabi bunu biz 15-16 takımla yapalım isteriz ama inşallah önümüzde ki yıllarda bu sayıyı biraz daha yükselteceğiz. Bu arz talep meselesi ve maddi anlamda kulüplerimize sıkıntı oluyor. Örneğin Güneşspor 1. Amatörde A takımı var lig oynuyor, bütün gençler ligine katıldı, halen de katılıyor. Tabi bu çocukların formasından, ayakkabısından deplasman aracı, gerecine kadar bir maliyet. Buna rağmen kulüplerimiz duyarlı. Ben sizlerin huzurunda kulüplerimize ayrıca teşekkür ederim.

Toka:Başkanım konumuz U-19 gençler ligiydi ama biraz daha futboldan bahsedelim. 1. Amatörde ilimizin Edebalispor diye güzel bir takımı var. Hepsi güzel ama ben merkez anlamında Bilecikspor anlamında bir hassasiyetimiz olduğundan söylüyorum. Gölpazarıspor ile kafa kafaya gidiyorlar yani heyecanlı bir lig oluyor. Bu konuda düşünceleriniz nelerdir?

Tosun:Evet güzel bir lig oluyor. Puan cetveline baktığımızda takımlarımızın biri 1’inci diğeri 2’inci. İyi de gidiyorlar, bu hafta sonu da maçları var.

 

“Bütün Bilecikspor kamuoyunu bu maçlara bekliyoruz”

 

Sizin vesilenizle bütün Bilecikspor severlerini bu maça bekliyoruz. İyi bir maç olacak bu maçı da Edebali stadına alacağız. Maç Pazar günü saat 13.00’da.Saat 15.00’de kapalı spor salonunda Basketbol takımımızın maçı var. Sporseverler futbol maçından sonra basketbol maçına katılsınlar diye maçı 15.00’e aldık. Güzel bir maç olacak, ikisi de güzide kulübümüz, ikisinin de iyi takımları var centilmence gidiyorlar. İnşallah hayırlı olur iyi olan kazanır. Ben şimdiden yine sizin huzurlarınızda iki takımada başarılar diliyorum. Centilmence maç olur inşallah. Bu vesileyle tekrar söylüyorum bütün Bilecik Spor kamuoyunu maça bekliyoruz. Hava da güzel, sahamız güzel inşallah tribünler dolar kulüplerimiz de güzel bir maç çıkarır, centilmence bir maç olur, iyi olan kazanır diyoruz. Önemli bir maç bu maçı alan büyük bir ihtimalle ipi göğüsler gibi geliyor. Tabi önümüzde maçlarımız da var ama bu maçı alan büyük bir avantaj sağlar..

Toka:Başkanım malum Bilecikspor her seçim dönemi böyle gündeme geliyor. Siz eski Bilecikspor’un öncülüğünü, kaptanlığını yaptınız. Uzun yıllar hem oynadınız, hem yöneticilik yaptınız, uzun yıllar siyasetle uğraştınız. Yerel seçimlere az bir zaman kaldı. Bilecikspor yine gündeme gelmeye başladı. Bazı gelişmelerin olduğu kamuoyunda konuşuluyor, basına kısmen haberler sızıyor. Bununla ilgili ne söylemek istersiniz?

Tosun:Tabi Bilecikspor ilimizin takımı. Geçmişte iyi günler geçiren profesyonel lig’de, 3. lig’de oynayan ama bugün maalesef 2. amatör’e kadar düşmüş, 2 amatör’de mücadele eden bir takımımız. Bize bütün takımlar aynı mesafede, bizde takımlara aynı mesafedeyiz ama tabi Bilecikspor il takımı. Bilecikspor ile ilgili bizde son günler de kamuoyunda, dışarıda bir şeyler duyuyoruz. Geçen günlerde mevcut kulüp başkanımız ve kulübe talip olan birkaç arkadaşımız beni ziyarete geldiler. Görüştük ama şu anda resmi olarak herhangi bir durum yok yine Ali Han’ın başkanlığında Bilecikspor gidiyor ama olağanüstü kongreye gidileceğini, yönetimin değişeceğini, bir iş adamının sahipleneceğini hatta 14 Şubat 2. transfer sezonu son günüydü o gün 7-8 tane tam hatırlayamıyorum transfer yaptılar ben imzaladım Bursa bölgeye gönderdik.

 

“BilecikSpor inşallah eskisi gibi eski günlerine döner”

 

 Resmi anlamda bize bir şey gelmedi sadece Ali Han’ın başkanlığında talip olanlardan birkaç arkadaşımız ziyaret ettiler, fikir alışverişinde bulunduk. Biz maçların, 2. Amatörün ne zaman başlayacağını, lisanslarla ilgili, transferle ilgili evraklarını verdik, gittiler. Şu ana kadar da her hangi bir gelişme yok. Tahmin ediyorum önümüzde ki günlerde mevcut yönetim olağanüstü kongreye gidip bir görev değişikliği olacak. İnşallah ilimize ve ilimiz futboluna hayırlı olur. Bugün Bozüyük spor sıkıntılı günler geçiriyor ama atlattılar en azından devam ediyorlar lige. Bilecikspor da inşallah eskisi gibi eski günlerine döner. Sayın valimizin de tayini çıktı ama inşallah gelen yeni valimizin de spora bakış açışı iyi olur. Gerek profesyonel takımlarımızı, gerek amatör takımlarımızı başta valimizin, ilçelerde kaymakamlarımızın, Belediye başkanlarımızın, köylerde köy muhtarlarımızın, iş adamlarımızın sahiplenmesi lazım. Sponsorluk yapmaları lazım, biliyorsunuz sponsorluk yaptığı kadar vergiden düşüyorlar. Bunu işadamlarımıza, fabrikalarımıza, sanayicilerimize iyi anlatmamız lazım. Sahiplenilirse eski günlere gelinir diye düşünüyorum.

Toka:Başkanım doğru söylüyorsunuz tabi ama Bilecikspor’un durumu ortada. Yıllardan beri Ali Han abimiz başkanlığı götürüyor. Duyumlarımıza göre Bilecikspor’u Bilecik’te olmayan dışarıdan bir iş adamının alacağı söyleniyor. Siz biraz önce Bilecikli iş adamlarımız sahip çıksınlar, sponsor olsunlar dediniz. Bugüne kadar sahip çıkılmadı bu Bilecik’in ayıbı değil midir?

 

“Önemli olan sporu hep beraber yerlisiyle, yabancısıyla kalkındırmak, iyi yerlere getirmek”

 

Tosun:Öncelikle Bilecikspor’a halkın sahip çıkması lazım. Daha sonra valisi, belediye başkanı, sahip çıkması lazım. Önce potansiyeli görmeliyiz. Tabi ki o iş adamı da burada inşaat işi yapan bir arkadaşımız bize isimi bildirildiği kadar. Ona da destek olunması lazım. Burada bütün halkımıza, vatandaşımıza, esnafımıza, diğer iş adamlarına, sanayicilere hepsine görev düşüyor. Olabilir o kardeşimiz gelmiş burada ekmeğini kazanıyor. O da ekmek kazandığı, iş yaptığı yerde o ilin kulübünü sahiplenmiş. Bilecikliler olarak arkadaşı tebrik etmemiz ve destek olmamız lazım. Yerli yabancı sözü diye yadırgamamalıyız zaten bize yakışmaz. Önemli olan sporu hep beraber yerlisiyle, yabancısıyla kalkındırmak, iyi yerlere getirmek.

 

“Gençlik gidiyor, nereye gidiyor belli değil”

 

Burada esas amaç şu. Geçen yaptığımız röportajda da söyledim. Gençlik gidiyor, nereye gidiyor belli değil. Şimdi internet kafeler, bilgisayarlar ne bileyim ben yani genelleme olarak konuşuyorum. Gençlere sahip çıkmalıyız. Burada devletimize çok görevler düşüyor. Devlet memurlarımıza, kamu müdürlerimize yani malzeme yardımında, saha yardımında. Geçen hafta Söğüt’te sentetik saha bitti maç verdik oynandı. Söğütspor – Edebalispor maçı, güzel de bir maç oldu. Sahalarımızı yenilememiz, futbolcumuzu, sporcumuzu çamurdan kurtarmamız, iyi malzemeler vermemiz yani gençliğin önünü açmamız lazım. Bu da tabi devletin, devlet büyüklerinin işidir. İnşallah hep beraber gençliğimize sahip çıkacağız, gençlerimizi kötü alışkanlıklardan kurtaracağız zaten amacımızda budur..

Genç takım maçlarını da ben izliyorum hafta sonu yine izledim. Çocuğun annesi, babası, bacısı, kız arkadaşı gelmiş. Okuldan arkadaşları, öğretmeni gelmiş. Burada yani dediğim gibi gençlere spora tribünlere aileleri çekebilirsek, bayanları çekebilirsek, küfür olmuyor azalıyor.

 

“Siz Değişim Gazetesi olarak gerçekten spora çok önem veriyorsunuz”

 

Özellikle ben size çok teşekkür ediyorum ben hep siyasi hayatımda, spor hayatımda da basın ile iyi ilişkiler içinde bulundum, bulunurum da. Çünkü basın bizim için çok önemli. Bakıyorum siz Değişim Gazetesi olarak gerçekten spora çok önem veriyorsunuz. Diğer gazetelerde mutlaka önem veriyor ama ben arzu ediyorum diğer gazeteler de en az sizin kadar önem versinler.

Bu Bilecik’te gençleri spora sahalarına çekelim. Tabi öncelikle okul, dershane ama spor çok önemli bir faktör. Burada hepimize de görev düşüyor. Ben tekrar bu ilgi ve alakanızdan dolayı size teşekkür etmek istiyorum.

Toka: Başkanım ben sormadan geçemeyeceğim. 23 Nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramı geliyor. Geleneksel hale getirdiğiniz şöhretler karması vardı sizin. 23 Nisan’da böyle bir şöhretler karması yapmayı düşünüyor musunuz?

 

“İnşallah 23 Nisan’dan itibaren yapacağız daha coşkulu, daha güzel olacak”

 

Tosun:Düşünüyoruz. Bizim de zevkle, gururla yaptığımız bir işti. Son aylarda Futbol İl Temsilcisinin kayınvalidesi vefat etti, benim Çanakkale’de ki kayınbiraderimin düğününden dolayı organize olamadık ve başlattınız niye devamı gelmiyor diye bununla ilgili de çok tepki aldık. Ama inşallah 23 Nisan’dan itibaren yapacağız daha coşkulu, daha güzel olacak, tabi sizlerin de desteklerinizle yapacağız. Daha çalışmalarımıza uzun bir süre var ama çalışmalarımıza başlayıp güzel bir organizasyon yapacağız, devamını da yapacağız işte 19 Mayıs, 29 Ekim, 30 Ağustos gibi. Burada yine hep böyle konuşuyoruz basına, eski futbolcu arkadaşlarımıza, ağabeylerimize görev düşüyor. Biz bu işten herhangi bir menfaat sağlayan insanlar değiliz. Bu işin bize götürüsü var maddi anlamda, zaman anlamında, paramızı harcıyoruz telefonlar, fakslar, gidiyoruz geliyoruz ama zevkle yapıyoruz. Bizde art niyetli değiliz bir arkadaşımız geldi spora siyaset karıştırdınız dedi, bir arkadaşımız geldi Ahmet benden 10 dk. fazla oynadı dedi. Burada sizin aracılığınızla da eski futbolculara gerek ağabeylerimize, arkadaşlarımıza sesleniyoruz. Bizi üzmesinler, bu konularda kırmasınlar biz yapacağız. Eksiğimiz var mıdır vardır tabi biz profesyonel organizatör değiliz. Biz bunu oluşturduk dedik ki böyle eski ağabeylerimizi bir araya getirelim. Geçen hafta yine bir eski futbol oynadığımız bir arkadaşımız kalp krizinden halı sahada vefat etti Söğüt’te. Onunla ilgili artık yaşlar bir yere geldi yani istiyoruz ki arkadaşlar uzun yıllar görüşmemişler, sahada yan yana getirelim, hep beraber onları bir araya getirip eski günlere dönmek istiyoruz. En basit bir örnek vereyim ben size.

 

“Sporun en güzel yönü küskünleri, dargınları bir araya getirmek”

 

En son yaptığımız şöhretler karması müsabakalarında sayın Başkanımız Selim Yağcı’yı da davet ettik. Sağ olsun o da geldi hatta katılımcılara plaket verdi. Sporun en güzel yönü küskünleri, dargınları bir araya getirmek, kaynaştırmak. Burada her hangi bir çıkarımız yok zamanımızı harcıyoruz ama zevkle yapıyoruz. Tekrar söylüyorum bizi kırmasınlar birisi 5 dk az oynar, öbürü 15 dk fazla oynar. Önemli olan oradaki topluluğu bir araya getirmek. Yapacağız, inşallah önümüzde ki bayramlarda da yapacağız hatta daha iyilerini de yapacağız.

 

“Ben tekrar size ve Değişim Gazetesi’ne teşekkür ediyorum”

 

Ben tekrar size teşekkür ediyorum gerçekten değişim gazetesi olarak zaman zaman beni arayıp röportaj teklifi yapıyorsunuz biz de zevkle kabul ediyoruz. İnşallah hep beraber Bilecik’te sporu, futbolun dışında diğer sporları hep beraber iyi yerlere getiririz, gençlere spor yaptırırız. İnşallah önümüzde ki günlerde daha iyi olacak. Benim sizden ricam bizi izlemeye devam edin. CANER ALKAN – ERHAN TOKA

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

2 yorum

  1. seçim – sayın tosun akp ye oy veren medetlili kardeşlerim senin yüzünden oy vermeyeceğine yemin ettiler dyp yi hallewttiniz şimdi sıra yağcıyamı geldi ben şahsen 1 sıra verilse yine olmazdım ne varki mecliste aylık yok yıllık yok bari il genel olaydın maaş alırdın

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam