• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ASKF BAŞKANI TOSUN UYARDI!  “Dernekler Kanunu’nda Bir Takım Değişiklikler Yapıldı”

ASKF BAŞKANI TOSUN UYARDI! “Dernekler Kanunu’nda Bir Takım Değişiklikler Yapıldı”

Bilecik Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu Başkanı Nusret Tosun, TBMM tarafından Dernekler Kanunu‘nda bir takım değişiklikler yapılmasıyla birlikte Bilecik’te bulunan amatör spor kulüpleri ve federasyonların da bu değişikliklerden etkileneceğini ifade etti.

Bilecik’li spor yöneticilerini yapılan değişiklikleri dikkate almaları hususunda uyaran Başkan Tosun, değişikliklere ilişkin Resmi Gazetede yayımlanan yeni Dernekler Kanunu’nu paylaştı.

7226 sayılı torba yasa ile Dernekler Kanunu’nda yapılan değişiklikler şu şekilde:

İlk olarak torba yasa ile Kanun’un 23. Maddesinde değişiklik yapılarak genel kurulda üyeliğe kabul edilenlerin ve üyelikleri sona erenlerin adını, soyadını, doğum tarihini ve kimlik numarasını kabul edilme ve sona erme tarihinden itibaren kırk beş gün içinde merkezinin bulunduğu dernekler birimine bildirmekle yükümlülüğü getirilmiştir. Torba yasa ile getirilen değişiklikten önce yönetim kurulu, denetim kurulu ve derneğin diğer organlarına seçilen asıl ve yedek üyelerin bildirilmesi gerekmekteyken işbu torba yasanın yayınlandığı 26.03.2020 tarihinden itibaren dernek üyeliğine yeni kabul edilen kişiler ve dernek üyeliğinden ayrılan kişilerin de bildirilmesi gerekecektir.

Bir diğer değişiklik ile Kanun’a “Ek Madde 2” eklenerek 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu’na göre derneklerle ilgili her türlü kayıt ile iş ve işlem elektronik ortamda da yapılabileceği hüküm altına alınmıştır.

Torba yasa ile getirilen en son ve belki de geçiş hükmü içerdiği için en ivedi değişiklik ise Kanun’a eklenen geçici maddedir. Buna göre Kanun’a Üyeliği Devam Edenlerin Bildirilmesi başlıklı Geçici Madde 1 eklenerek derneklerin bu değişikliklerin yürürlüğe girdiği 26 Mart 2020 tarihinden itibaren altı ay içinde, üyeliği devam edenlerin adını, soyadını, doğum tarihini ve kimlik numarasını merkezinin bulunduğu dernekler birimine bildirmesi gerektiği hüküm altına alınmıştır. İşbu hüküm uyarınca bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeyen dernek yöneticilerine ise Kanun’un 32. Maddesinin s bendi uyarınca 500,00 TL idari para cezası verileceği düzenlenmiştir.

7226 sayılı torba yasa ile 5253 sayılı Dernekler Kanunu’nda yapılan işbu değişiklik gerek getirdiği yeni ve zorunlu yükümlülükler ve gerekse de para cezaları ile dernek vasfında tüzel kişiliğe haiz spor kulüpleri açısından önem teşkil etmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam