• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
ATATÜRK VEFATININ 81.YIL DÖNÜMÜNDE BİLECİK’TE ANILDI

ATATÜRK VEFATININ 81.YIL DÖNÜMÜNDE BİLECİK’TE ANILDI

Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefat edişinin 81’inci yıl dönümünde, tüm yurtta olduğu gibi tüm Bilecik’te de anma törenleri düzenlendi.

Bilecik merkezde ve ilçelerde saat 08.45’de törenler başladı. Bilecik’te Cumhuriyet Meydanı’nda başlayan anma etkinliklerine Vali Bilal Şentürk, Bilecik Chp Milletvekili Yaşar Tüzün, Bilecik Ak Parti Milletvekili Selim Yağcı, Belediye Başkanı Semih Şahin,  2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanı Tuğgeneral Recep Yalçınkaya, Güvenlik Güçleri, Sivil Toplum Kuruluşları ve Bilecik halkı katıldı.

Başta Vali Bilal Şentürk olmak üzere protokol tarafından Atatürk anıtına çelenk sunuldu. Ardından saat 09.05’te Cumhuriyet Meydanı’nda hayat 2 dakika boyunca durdu. Sirenler eşliğinde, 2 dakika boyunca protokol üyeleri ve Bilecik halkı Ata’ya saygılarını gösterdi. Saygı duruşunun akabinde İstiklal Marşı okundu.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen anma ekinliği Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi’nde devam etti.

Buradaki program saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlarken, Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Remzi Düven, programda bir konuşma gerçekleştirdi.

Müdür Düven, Ulu önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 81’inci yıl dönümünde yaptığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

Türk milleti tarih boyunca büyük devletler kurmuş, kadim medeniyetler inşa etmiştir. Bir milletin geçmişteki başarıları ve güzel hatıraları geleceğine ışık tutar ve umut olur.

Medeniyetler kuran ve geliştiren milletler ayakta tutan ve yön verenler, o milletin içinden yetişen büyük insanlardır.

Şanlı bir geçmişe sahip Türk milleti geçmişte olduğu gibi gelecekte de büyük olmak, geçmişte olduğu gibi geleceğe de damga vurmak arzusunda ise, büyük evlatlarını ve onların hatıralarını canlı tutmak ve yetişmekte olan yeni nesillere öğretmek tanıtmak zorundadır.

Necip Türk milletinin kadim tarihinde zaman, zaman sıkıntılı buhranlı günleri olmuştur. Fakat her zaman bağrından çıkarttığı büyük komutanlar devlet adamları ile bu felaketlerden kurtulmayı başarmıştır.

‘Ya İstiklal Ya Ölüm’

Birinci dünya savaşından sonra tarihinin en karanlık günlerini yaşayan Türk milleti ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde tüm dünyaya meydan okuyarak dünya tarihine altın harflerle kazınan bir kurtuluş destanı yazmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk vatanına ve milletine çok yüce duygularla bağlı, vatan müdafaasını her şeyin üzerinde tutan, millet sevgisi kıyaslanmayacak bir tutku derecesinde olan, hayatta iken ve ölümünden sonra maddi ve manevi tüm varlığını Türk milletine adamış bir devler adamı ve komutandı.

‘Ben, gerektiği zaman en büyük hediyem olmak üzere Türk milletine canımı vereceğim’

Mensubu olduğu Türk milletini sonsuz bir aşkla seven Mustafa Kemal Atatürk, milleti için her türlü zorluğa katlanmış ve kendini ona adamıştır. Onun ‘Ben, gerektiği zaman en büyük hediyem olmak üzere Türk milletine canımı vereceğim’ sözü milletini ne kadar çok sevdiğini göstermiştir.

‘Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır’ diyen Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle ve şükranla anıyoruz. Ruhu şad olsun.

Müdür Düven’in konuşmasının ardından “Atamız ” adlı sinevizyon gösterimi yapılırken, program Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan “Seneler Nasıl Geçiyor” adlı orotoryo gösterisi ile devam etti.

Diğer yandan protokol üyeleri 10 Kasım’a özel açılan resim sergisini gezerken, 10 Kasım anma programı burada sona erdi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam