Atatürk’ün Bilecik’e Gelişinin 93. Yıl Dönümü Kutlandı

Atatürk’ün Bilecik’e Gelişinin 93. Yıl Dönümü Kutlandı

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Araştırma Görevlisi Sertuğ Galip İnan, Bilecik Belediyesi Şeyh Edebali Kültür ve Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Milli Mücadelede Bilecik" konulu konferansta, Osmanlı Devleti'nin temellerinin atıldığı bu coğrafyanın son derece önemli olduğunu belirterek, milli mücadelede Bilecik halkının gereken desteği verdiğini söyledi.

Milli mücadelede stratejik ehemmiyete sahip olan Bilecik coğrafyasının Anadolu içlerine kadar uzanan kara ve demiryolu ağının kesiştiği noktada bulunduğunu anlatan İnan, şöyle konuştu:

"Birinci Dünya Harbi'nin yaşandığı 1914-1918 yılları arasında Bilecik ve çevresinden birçok kişi askere alınmıştır. Üretim çağındaki nüfusun askere alınmış olması büyük ekonomik problemler doğurmuş, tarım ve hayvancılık sektöründe üretim düşmüştür. Savaşın sürdüğü dört yıl boyunca tüm Anadolu'da hissedilen problemler Bilecik ve çevresinde belirgin bir şekilde hissedilmiştir. Bilecik bölgesi ve civarından pek çok genç cephede savaşmak üzere askere alınmış, bunların pek çoğu memleketlerine geri dönmemiştir. Stratejik ehemmiyete sahip olan Bilecik coğrafyasının bölgenin konumu itibariyle, milli mücadele hareketi içerisinde gerçekleşen birçok muhaberenin Bilecik ve civarında gerçekleşmiş olduğunu ve Bilecik ve coğrafyasının milli mücadelenin kaderine tesir ettiği görülmektedir."

Tören, öğrencilerin şiirler okuması ve 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutanlığı bando takımının Atatürk'ün sevdiği şarkıları seslendirmesiyle sona erdi.

Programa Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar, 2. Jandarma Eğitim Tugay Komutan Vekili Alpay Alper Sır, Belediye Başkanı Selim Yağcı, İl Genel Meclisi Başkanı Hasan Hüseyin Çelik, Baro Başkanı Halime Aynur, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve okul müdürleri ile öğrenciler katıldı.  AA

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam