Atatürk’ün Hayatını Anlatan ”Veda” Adlı Filme Yoğun İlgi

Atatürk’ün Hayatını Anlatan ”Veda” Adlı Filme Yoğun İlgi

Bozüyük’te ”Arabalı Sinema” etkinliği ile 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın coşkusu birleşince kapalı pazar otoparkı araçlarla doldu, taştı. Bozüyüklüler bayramı büyük bir coşku ile hep bir ağızdan söyledikleri marşlarla kutladılar.

Belediye Başkanlığınca kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında, koronavirüs tedbirlerine uygun olarak düzenlenen “Arabalı Sinema” etkinliği vatandaşlardan gelen yoğun talep üzerine “Veda” filmi ile devam etti. 30 Ağustos Zafer Bayramı’nda Belediye Kapalı Pazar Otoparkı’nda gerçekleştirilen, Zülfü Livaneli’nin senaryosunu yazdığı ve yönetmenliğini yaptığı, Mustafa Kemal Atatürk’ü Sinan Tuzcu’nun canlandırdığı “Veda” adlı filmde Ezgi Mola, Özge Özpirinçci, Kenan Bal, Ayhan Aktaş, Kaya Akkaya, Burhan Güven, Dolunay Soysert ve Serhat Mustafa Kılıç’ın rol aldığı film yoğun ilgi gördü.

Etkinliğe katılan araçları alan girişinde karşılayan Belediye Başkan yardımcıları Vedat Kazıcı, Mahmut Fındık ve Ali Şahinoğlu vatandaşların Zafer Bayramını kutlayarak iyi seyirler dilediler. Belediye personelince ayrıca vatandaşlara bayrak dağıtılarak hijyen koşullarda paketlenen çeşitli ikramlarda bulunuldu.

BAŞKAN BAKKALCIOĞLU KENDİ ARACIYLA GELDİ

Belediye Başkanı Sayın Mehmet Talat Bakkalcıoğlu’da etkinlik alanına eşi Merih Bakkalcıoğlu ile birlikte ve kendi aracı ile gelerek filmi kendi aracından izledi.

Etkinlikte yakılan meşaleler coşkuyu bir kat daha arttırırken çalınan marşlar hep bir ağızdan söylenerek 30 Ağustos Zafer Bayramı büyük bir coşku ile kutlandı. Film öncesinde vatandaşlara hitaben bir konuşma yapan Başkan Bakkalcıoğlu ,herkesin 30 Ağustos Zafer Bayramını kutladı.

Bakkalcıoğlu, ”Sevgili hemşehrilerim, ne kadar güzel bir ülkemiz var değil mi? Ne kadar güzel topraklar, büyük bir vatanımız var. Bizim özgürce yaşamamızı sağlayan laik, demokratik cumhuriyetimiz var değil mi? Ama sevgili hemşehrilerim bu öyle kolay kazanılmış, kolay gelmiş bir olay değil. Bize emanet edilen bu iş öyle kolay olmadı. Yüzyıl önce Osmanlının son kalıntılarında Sevr Anlaşmasını yaparak emperyalist devletler tüm ülkemizi karış karış işgal etmişti. Anadolu halkı yoksul, fakir, erkeklerini birçok cephelerde yitirmiş, genç, çocuklar, yaşlılar ve kadınlardandı. Çaresizdi. Ülke işgal edilmişti ama halkın yüreği sızlıyordu bir çare olmalıydı. İşte bir ışık doğdu 19 Mayısta. Büyük önder Mustafa Kemal, Anadolu’da bu çare arayan her yeri gezdi, halkı bu ümitsizlikle ümitle doldurdu. Onlara umut verdi, olabilirliğini anlattı. Birilerinin dediği gibi son birkaç yılda sivil toplum askeri güçlere karşı sahaya inmemişti.

İlk kez kurtuluş mücadelesinde sivil halk aynı anda sahaya inmişti. Analar, nineler, dedeler, çocuklar kağnılarla omuzlarında sırtlayarak cepheye silah taşıyorlardı. Cephede Mehmetçiklerimiz daha bıyığı yeni terlemiş genç Mehmetçiklerimiz ayağında çarığı parçalanmış, umursamıyordu. Çaput sararak göğüs göğüse düşmanla savaşıyordu. Böyle bir mücadele tarihlerde görülmemiştir. Böyle kazanıldı kurtuluş savaşı. Öyle bir savaş değil; sadece 30 ağustostaki zafer değil savaş, yıllar sürdü. İnönü’de, Eskişehir’de, Kütahya’da, Sakarya’da en son Dumlupınar’da ama başka aşamaları da vardı. Bu mücadelenin içerisinde Atatürk’ümüzün Samsun’a çıktığı 19 Mayıs’ı hep bayramlar olarak kutluyoruz. 23 Nisan günü tüm dünyaya bir ders verdi. Demokrasi dersi büyük önder ve savaş sahasında halkın meclisiyle birlikte yönetti ülkeyi. Meclisi açtı, 23 Nisan bayramını kutluyoruz.

Daha sonra da 29 Ekim’de halkın geleceğini teminata aldı, Cumhuriyetimizi kurdu. Cumhuriyet Bayramını kutluyoruz. 30 Ağustos’ta savaşların son noktasını koyan zafer bayramını kutluyoruz. Ne dedi büyük önder? “Hattı müdafaa yoktur sathı müdafaa vardır. O satıh bütün vatandır.” Tüm Anadolu halkı vatanın her toprağına yayıldı. Bu vatanın topraklarının her karışı şehit kanıyla sulanmıştır. Öyle basit alanlarda çelenk koyarak, bir marş söyleyerek, sabahları kutlanacak günler değil bu günler arkadaşlar. Bir çok etkinlikle, bir çok içten gelen her şeyi yaparak kutlanmalı. Ama bu salgın döneminde, bu salgın zamanında hele son günlerde daha da arttı salgın, coşkuyla yapamıyoruz her şeyi. Biz birkaç gün öncesinden sizlere sosyal kültürel dokunabilelim istedik.

Bu araçlı sinema gösterilerini yapalım dedik. Gönlüm istiyordu ki bu alanda on binlerce hemşehrimizle omuz omuza, kol kola kutlayalım bütün bu günleri. Kol kola yapalım bu etkinlikleri ama inanın önümüzde salgını yendikten sonra mutlaka öyle etkinlikler de yapacağız. Çok daha coşkuyla kutlayacağız 30 Ağustosları. Şimdi isterim ki, araçlı film etkinliğinde 30 Ağustos gecesi Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün yaşamını konu alan veda filmini hep birlikte izleyelim. Hepinizi çok seviyorum. İyi akşamlar, iyi bayramlar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatını ve Kurtuluş Savaşının ne zorluklarla kazanıldığını anlatan film zaman zaman duygusal anlara sahne olurken sinema etkinliklerinin 4 Eylül 2020 Cuma günü akşamı “Eltilerin Savaşı” adlı film ile devam edeceği öğrenildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam