“Attığımız Her Adımı Milletimiz İçin Atıyoruz”

“Attığımız Her Adımı Milletimiz İçin Atıyoruz”

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Bilecik’e kapalı yüzme havuzu, kapalı spor salonu ve üniversite öğrencilerine yönelik yurt yapılacağını söyledi.

                Açılış öncesinde konuşma yapan Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı yaptığı konuşmada, Türkiye’nin medeniyet yolculuğunda olduğunu, bu yolculukta Bilecik’in de hak ettiği yatırımları bu zamana kadar aldığını ve almaya devam edeceğini söyledi. Yağcı şöyle konuştu:

“Bilecik’in planlanmasında, Bilecik’in geleceğine sportif alanda hizmet etme noktasında bir şehir planlaması yapmamız gerektiğine inandık. Gerçekten iklimi, coğrafyası ve ulaşım ağı noktasında, şehircilik açısından en elverişli olarak gördüğümüz bu noktayı, 200 dönümlük bir alanı seçtik ve spor kompleksleri oluşturma noktasında bir planlama yaptık.

Su Eğlence Dünyası’nın olduğu yerde daha önce çok değerli Bakanımız, Milletvekilimiz Bahattin Şeker’in bakanlığı döneminde yapılmış bir havuz vardı. Ama onu havuz olarak, Bilecik’e emanet edildiği halde koruyamamışız, kollayamamışız, atıl bir hale gelmiş. Belediye Başkanlığı olarak önce 2006 yılında onu devir aldık ve o havuzu çok kısa süre sonucunda halkımızın kullanımına açtık.

Bilecik Belediye Başkanlığı olarak yaptığımız her işin temeline insan unsurunu koyuyoruz. İnsanımıza en iyi şekilde nasıl yaklaşabiliriz, insanımızı nasıl mutlu edebiliriz, hangi şartlar içerisinde onlarla birlikte mutlu olabiliriz bunun çabası ve gayreti içerisindeyiz. Yapmış olduğumuz Su Eğlence Dünyası’nda her gün yaklaşık 300 civarında yaz spor okullarımıza gelen çocuklarımızın yüzme öğrenmesi bizlere ayrı bir mutluluk veriyor. Tatile gidemeyip burada serinleyen kişileri görmek bize ayrıca bahtiyarlık vermektedir.”

                Başkan Yağcı’nın ardından konuşma yapan Vali Vekili Süleyman Deniz, Su Eğlence Dünyası’nın Bilecik’in ihtiyaç duyduğu önemli tesislerden biri olduğunu söyledi. Yeni yapılacak olan kapalı spor salonu için Bakan Kılıç’a teşekkür eden Deniz, Bilecik’in sportif faaliyetler konusundaki ihtiyaçlarını dile getirdi.

                Bakan Kılıç program sırasında yaptığı konuşmasına Samsun’daki sel felaketi ile üzüntüsünü belirtti. 299 m3/s yükü oluşturan her yağmurun büyük doğal afet olduğunu söyledi ve bu konuda bilinçli olunması konusunda katılımcıları uyardı. Bakan Kılıç konuşmasında şöyle konuştu:

“Belediyemize bu alanda yapmış olduğu yatırım ve gençlerimize yönelik planlarından dolayı yürekten teşekkür ediyorum. Elbetteki bu adımların hiçbirini belediyelerin tamamlamasını beklemek mümkün değil. 2012 yılı yatırım programımızda paralel çok daha büyük adımları Bilecik için tasarladık.

Burası Türk Boyları’nın, Kayı Boyu etrafında birleşip 600 yıl hüküm süren bir cihan imparatorluğu inşa ettiği bir yerdir. Nihayetinde de 2023’te inşallah 100. Yılını kutlayacağımız Türkiye Cumhuriyeti’nin de bir anlamda manevi temellerinin atıldığı yerdir. Bu yıl içinde Bilecik’te tasarladığımız işler Cumhuriyet Türkiyesi’nin gücünü göstermek bakımından önemlidir. Türkiye’nin genelinde tasarladığımız işlerde bu anlamda gerçekten önemli ve büyük işlerdir. Türkiye genelinde 18 vilayetimizde kapalı yüzme havuzu yok. Sadece Doğu, Güneydoğu’da değil, Karadenizde’de kapalı yüzme havuzu olmayan iller var. Bilecik gibi Batı bölgelerimizde de kapalı yüzme havuzu bulunmayan iller var. 18’ini de bu yıl tek seferde tek kalemde kapalı yüzme havuzu inşa etme programına dahil ettik. Bu illerimiz arasında Bilecik’te bulunuyor. Evet, açık yüzme havuzu da havuzdur ama senede 2 veya 3 ay kullanılır. Okul dönemi çocuklarını götüremezsiniz çünkü çocuklar okul döneminde kış ayına denk geldiği için açık havuzdan yararlanamazlar, yaz döneminde de kimi tatilde olur kimi köyünde olur kimi başka bir yerde olur, bu imkanlar hiçbir zaman sağlanamaz. Kapalı yüzme havuzu acil ihtiyaç ve bunun inşallah bu yıl temelini atacağız. Gelecek yılda da Allah izin verirse tamamlanmasını sağlayacağız.

                Bilecik’in birde kapalı spor salonuna ihtiyacı var. Bu yıl Bilecik’e hem yüzme havuzunu hem de kapalı spor salonunu koyduk. En yakın zamanda inşaatı başlıyor. Temelini Ankara’dan merkezi temel atma programında attık. Yapacağımız 2 bin kişilik spor salonu Bilecik’e hayırlı olsun diyorum.

Bilecik’in nüfusunun azlığına rağmen üniversite öğrencisi bakımından öğrenci sayısını arttırarak gelişme dinamilerine yeni bir parametre kazandırmasını hedefliyoruz. Bilecik’te nüfus 50 bin, öğrencisi sayısı şu an için 12 bin yani nüfusunun % 24’ü kadar. Demek ki bu üniversitenin fakülteleri, yüksekokulları geliştikçe büyüdükçe burada Bilecik toplam nüfusunun yarısı kadar üniversite öğrencisi olabilir. 2012 yatırım programında Bilecik’te merkezde 500 kişilik bir öğrenci yurdunun yapımını planlıyoruz. Yatırım programına aldık. 13 dönümlük arsa kurumumuza tahsis edilmiş. 500 kişilik öğrenci yurdunun bu yıl ihalesinin yapılması ve inşaatının başlaması da şahsen ilgili bakan olarak benim en büyük arzum. Bununla birlikte Bilecik’teki yurtlarımızın toplam yatak kapasitesindeki artış oranı % 62’ye ulaşmış olacak. Hepsi gençlerimiz için, hepsi yeni nesiller için. Geçmişte bu paralar bulunamadı, bu siyasal istikrar ortamı bulunamadı, bu siyasal güç bulunamadı. Şimdi farkı kapatmaya gayret ediyoruz. Çünkü önümüzde bir hedef var, 2023.

1923’te kurulan Cumhuriyetimizin 100. Yıl dönümünde milletimizi, devletimizi, bayrağımızı, coğrafyamızı her zaman olduğundan çok daha güçlü ve itibarlı bir noktaya taşımak başta Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Cumhuriyet hükümetimizin temel hedefidir. Bu hedefi gerçekleştireceğimize yürekten inanıyoruz. Çünkü Türkiye geçmişte dünyanın borç batağındaki ülkesiyken, bugün borç veren kurumlara borç verir hale geldi. Türk milleti olarak çok kıymetli bir toprağın üzerindeyiz. Bundan dolayı saldıranımız, düşmanlarımız, nifak tohumu eken çok olacaktır. Ama milletimizin tamamı tek vatan, tek devlet, tek bayrak ve tek millet demeye devam edecektir.

Attığımız her adım milletimiz için, kurduğumuz her tesis memleketimiz için, çaktığımız her çatı gençlerimizin güçlü geleceği için. Aldığımız her karar Cumhuriyetimizi ve milletimizi emanet edeceğimiz yeni nesillerin daha sağlıklı, daha zinde, daha güçlü yaşayabileceği bir ülkenin bir memleketin inşası için. Bu kutlu yolda, millete hizmet yolunda inanıyoruz ki yardımcımız önce Allah sonra büyük milletimizdir.”

Gerçekleşen konuşmaların ardından Su Eğlence Dünyası’nın açılışı yapıldı. Açılış sonrasında tesisi gezen Bakan Kılıç, orada bulunan öğrencilerle sohbet etti.

Tesis açılışından sonra kapalı spor salonunun yapımına başlanan alanda incelemede bulunan Kılıç’a öğrenciler tarafından çiçek verildi. Öğrenciler sonrasında “Suat Abi” diye hitap ettikleri Bakan Kılıç’la sohbet etti. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın kuruluşunun 1. yılı sebebiyle hazırlanan pasta Bakan Kılıç tarafından kesildi.

Yapılan incelemeler sonrasında Bakan Kılıç ve beraberindekiler Bilecik Belediyesi’ne ziyarette bulundu. ZEYNEP KILBAHRİ

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam