• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
AVRUPA’NIN TERCİHİ OSMANELİ ŞEFTALİSİ

AVRUPA’NIN TERCİHİ OSMANELİ ŞEFTALİSİ

Bilecik’in Osmaneli ilçesinde bereketli topraklarda üretilen ve hasadına başlanılan şeftali, Özellikle Avrupa olmak üzere yurt dışına ihraç ediliyor.

İlçeye bağlı 130 haneli Çerkeşli köyünde modern sulama yöntemi ve bilinçli tarım uygulamalarıyla yetiştirilen şeftalilerin büyük bölümü Avrupa ülkelerinin yanı sıra Rusya’ya ihraç ediliyor.

Bahçede toplanarak köyde bulunan soğuk hava tesisine taşınan şeftaliler, işçiler tarafından boyutlarına kasalara yerleştirildikten sonra iç ve dış pazarlara tüketiciye sunuluyor.

Osmaneli Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Kurucular Kurulu Başkanı Ertuğrul Ünver, şeftali denince Osmaneli’nin akla ilk gelen üretim merkezlerinden biri olduğunu söyledi.

İÇ PİYASADA DA İLGİ GÖRÜYOR 

Soğuk hava tesisinde şeftalilerin boyutlarına göre paketlenmeye devam edildiğini anlatan Ünver, “Paketlenen şeftaliler hem iç piyasaya hem de dış piyasaya sunuluyor. Yurt dışında Romanya, Rusya ve Almanya gibi ülkelere ihraç oluyor. Şeftalinin yanı sıra bölgede yetişen diğer meyveler de yine yurt dışına gidiyor.” diye konuştu.

Soğuk hava tesisinde çalışan şeftali üreticisi Berkay Yıldız ise topladıkları şeftaliyi pazara sunmak için hazırlık yaptıklarını anlattı.

Kasalara konulan şeftalinin forklift aracılığıyla tırlara yüklendiğini dile getiren Yıldız, “1 hafta süremiz var. Tırlara yükleyip yurtdışına  göndereceğiz.” dedi.

Yıldız, rekolte, fiyat ve taleplerden memnun olduklarını sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam