• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
AVUKATLARDAN ‘ETEK BOYU’ PROTESTOSU

AVUKATLARDAN ‘ETEK BOYU’ PROTESTOSU

“Kadın meslektaşımıza yapılan tacizi ve saldırıyı reddediyoruz”

 Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da mahkeme hakiminin davacı vekili olarak salonda bulunan kadın avukatın giymiş olduğu etek boyuna yönelik yaptığı eleştiriler sonrası Bilecik BAROSU’na bağlı avukatlar durumu Adliye binası önünde protestoederek basın açıklaması yaptılar.

Konuya ilişkin BARO Başkanı Halime Aynur tarafından yapılan açıklamada,        “Adaletin dağıtıldığı,insan hak ve özgürlüklerinin en üst seviyede korunduğu yerler olması gereken mahkeme salonlarında seviyenin ”etek boyuna” düşürülmüş olması yargı sistemimiz açısından üzüntü ve kaygı verici niteliktedir.” İfadelerine vurgu yapıldı.

Bazı uvukatların ellerinde, “Eteğime karışma!Ayrımcılığa hayır!İnadına mini etek!Kıyafetime bakma dosyana bak!”gibi dövizler tuttukları görüldü.

“Hakimin görevi avukatın cüppesi altındaki kıyafeti ile meşgul  olmak değildir”

Başkan Aynur,konuya ilişkin yaptığı açıklamada;

İstanbul Anadolu Adliyesi 2- İş Mahkemesinde yapılan duruşma sırasında, mahkeme hakiminin davacı vekili olarak salonda bulunan kadın meslektaşımıza”etek boyu kısa olduğu ”gerekçesiyle uygulamış olduğu TACİZ  yargı tarihimize  kara bir leke olarak geçmiştir.

Meslektaşımızın etek boyu hakkında salonda bulunan diğer avukatlardan beyan alınmaya çalışılması,akabinde yazı işleri müdürünün çağırılarak meslektaşımızın etek boyunun fotoğraflanmaya kalkışılması ve tüm bunların duruşma zaptına geçirilmesi apaçık bir hadsizliktir.

Ülkemizde kadınlara yönelik olarak geliştirilen ayrımcı,cinsel ve  şiddet içerikli bakışın yansıması,maalesef bu kez bir mahkeme salonunda ”Hakim” sıfatını taşıyan  kişide tezahür etmiştir.

Adaletin dağıtıldığı,insan hak ve özgürlüklerinin en üst seviyede korunduğu yerler olması gereken mahkeme salonlarında seviyenin ”etek boyuna” düşürülmüş olması yargı sistemimiz açısından üzüntü ve kaygı verici niteliktedir.

Duruşma  salonunda bulunan avukat; kadın  yada erkek kimliğiyle değil,taraf vekili sıfatıyla savunmanın temsilcisi ve yargının temel unsurlardan biri olarak o salondadır.Hakimin görevi avukatın resmi giysisi olan cüppesi altındaki kıyafeti ile meşgul  olmak değil adaletin tecellisi için önündeki dava dosyası ile ilgilenmektir.

Mesleğimize  ve kadın haklarına yapılan bu çirkin saldırıyı şiddetle kınıyor,eylemi gerçekleştiren hakimin başlatılan soruşturma sonucu meslekten ihraç edilmesi gereğiyle Bilecik Barosu olarak konunun takipçisi olacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.”ifadelerine yer verdi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam