AYASOFYA TEVHİDİN SİLİNMEZ MÜHRÜDÜR

AYASOFYA TEVHİDİN SİLİNMEZ MÜHRÜDÜR

Bilecik Sivil Dayanışma Platformu ve Milli İrade Platformu  tarafından, Ayasofya’ya tekrardan cami statüsü getirilmesi ve ibadete açılması için basın bildirisi yayımlandı.

Milli İrade Platformu ve Bilecik Sivil Dayanışma Platformu tarafından Ayasofya’ya cami statüsü verilmesi ve Ayasofya’nın ibadete açılarak cemaatin namazını Ayasofya’da idrak etmesi gerektiği düşüncelerini içeren bir basın bildirisi yayımlandı. Milli İrade Platformu ve Bilecik Sivil Dayanışma Platformu tarafından yayımlanan basın bildirisi şu şekilde; “Osmanlı İmparatorluğunun cihan padişahı Ikinci Mehmet, 1453 yılında İstanbul’u fethederek Ortaçağ karanlığına son vermiş, sadece Bizans’ın zulmü altındaki insanları değil, şehirle birlikte mekanlar da hakkın, adaletin, hürriyetin, güven ve huzurun aydınlığına kavuşturmuştur. Bu mekanların en önemlisi de Ayasofya’dır.

Ayasofya, Bizans’ın baş şehri Konstantinopolis’in islambol oluşunun nişanesi, fethin sembolü ve tevhidin silinmez mührüdür. Ayasofya, çağ açıp çağ kapatarak Fatih unvanını kazanmış olan Sultan Mehmet’in vakfiyesidir. Ayasofya, İstanbul’un fethi ile birlikte kıyamete kadar cami olarak vakfedilmiştir. Beş asır boyunca minarelerinde ezanların, kubbesinde tekbirlerin, mihrabında Fatihaların yankılandığı Ayasofya Camii, başka hiçbir amaçla kullanılamaz.

Ayasofya Camii’nin kilitli kapıları artık açılmalı; fethin sembolü, Konstantinopolis’in Islambol oluşunun nişanesi olan bu mahzun mabedin cemaate, kıyama, rüku’a, secdeye, tekbire, salavata ve duaya olan hasreti dindirilmelidir. Ayasofya Camii sadece fethin değil, büyük tarihimizin de bir sembolüdür.

Ayasofya Camii’nin asli hüviyetine kavuşması demek, aziz milletimizin kendi inancı, tarihi, kültürü ve kendi ruhuyla yeniden buluşmasının önündeki kapıların da sonuna kadar açılması demektir.

Bir millet olarak Ayasofya’nın kapısının önündeyiz. İktidarı ve muhalefeti ile bütün siyasilerden Ayasofya’nın kapılarını açmalarını; ülkesini seven, istiklal ve hürriyetine aşık, ecdadına ve değerlerine saygılı tüm sivil toplum kuruluşlarından ve bu topraklarda beraberce yaşadığımız vatandaşlarımızdan gecikmiş haklı talebimize destek vermelerini bekliyoruz.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam