• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
AYDOĞDU ÇOK TARTIŞILACAK BİR TEZ ORTAYA ATTI!

AYDOĞDU ÇOK TARTIŞILACAK BİR TEZ ORTAYA ATTI!

Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu “Diriliş Ertuğrul” dizisiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Aynı zamanda emekli tarih öğretmeni olan Aydoğdu’nun bu açıklamaları ülke gündemine düşerek tarihçiler tarafından çok tartışılacağa benziyor. Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu dizinin çekiminden duyduğu memnuniyeti ifade ederek; bu dizinin de başka dizilerde olduğu gibi zaman içerisinde siyasi birtakım polemiklerin esiri olmaması temennilerinde bulundu.

 

“Söğüt açık hava tarih müzesi haline gelirdi, herkes Söğüt’ü ziyaret etmek isterdi”

Aydoğdu: “Bu yapılan Ertuğrul veya diğer adıyla Diriliş dizisi geç kalınmış bir çalışmadır. Bunu bir kere peşinen ortaya koymak lazım ve ben bu diziyi yapanlardan, buna imkan sağlayanlardan Allah razı olsun diyorum. Bu dizi inşallah Ertuğrulgazi’yi merak noktasında milletimizin merakını celbeler. Dolayısıyla Ertuğrulgazi’nin mekanı olan Osmanlı Devleti’nin kurulup çıktığı Söğüt topraklarını da bu vesileyle Türk milletinin gündemine taşıyacağı kanaatindeyim. Ertuğrulgazi dizisini izleyen Türk insanı sonuç itibariyle Söğüt’ü görmek isteyecektir ve Ertuğrulgazi’nin mekanını ziyaret etmek isteyecektir. Bu da Söğüt’e bir katma değer sağlayacaktır. Benim her zaman iddia ettiğim bir konu vardır. Diyorum ki Söğüt bizim değil de bir Kanada’nın, bir İspanya’nın, İngiltere’nin veya bir başka devletin elinde olsaydı böyle bir değer inanın Söğüt açık hava tarih müzesi haline gelirdi, herkes Söğüt’ü ziyaret etmek isterdi. İnşallah bu dizi Söğüt’e layık olduğu önemi verdirir ve insanlar Söğüt noktasında artık bir merak duymaya başlar ve Söğüt’te Ertuğrulgazi’yi ziyarete gelirler. En azından bir vefa borcunun bir nebze olsun ödenmesine katkı sağlanılır.

“Eğer Ertuğrulgazi’nin babası Süleyman Şah olsaydı, Ertuğrulgazi’nin oğullarının veya torunlarından birinin adı mutlaka Süleyman olarak geçmesi lazımdı”

Diziyi yapanların ellerine sağlık, bunu düşünenlerin beyinlerine sağlık. Güzel bir çalışma yapmışlar, daha bir bölümünü izledik ve inşallah gerçekleri olduğu gibi yansıtırlar. Bu dizi de başka dizilerde olduğu gibi zaman içerisinde siyasi birtakım polemiklerin esiri olmaz veya olması gerekenin dışına çıkarak siyasi bir mesaj noktasına getirilmez. Bu kaygımız. Olmayacağını ümit ediyoruz ve olmasın istiyoruz, sadece tarihi gerçekleri vurgulasın istiyoruz. Bu arada bir şeyin de altını çizmek istiyorum. Bildiğiniz gibi ben de tarih öğretmeniyim. Biz tarihçiler yıllarca Ertuğrulgazi’nin babasını Süleyman Şah olarak zikrettik ki dizide de bildiğiniz gibi Ertuğrulgazi’nin babası Süleyman Şah olarak verilmiş. Fakat son yapılan incelemelerde, araştırmalarda bunun böyle olmadığı yolunda çok ciddi doneler ortaya konulmuş ve artık Ertuğrulgazi’nin babasının Süleyman Şah olmadığı Gündüz Alp olduğu noktasında hemfikir haline getirilmiştir. Zannediyorum diziyi yazan senaristler eski kaynaklardan bunları almışlar ve bu yeni bilgiye ulaşamamışlar diye düşünüyorum.

“Burada tarihi bir yanılgının var olduğunu zannediyorum, bunun iyi araştırılması, incelenmesi lazım”

Bildiğiniz gibi Süleyman Şah Anadolu Selçuklu devletinin kurucusudur. Anadolu’ya gelen bütün Türk boyları Süleyman Şah’tan bahis konusu olduğunda babamız Süleyman Şah diye hitap etmişlerdir. Tabi ki Ertuğrulgazi de Süleyman Şah ile ilgili bir şey gündeme geldiğinde babamız Süleyman Şah diye hitap etmiştir. Teşbih de hata olmaz, zaman zaman derdik biz sayın eski Cumhurbaşkanımız Süleyman Demirel ile ilgili olarak baba tabiri böyle bir anlayış vardı o zamanlar. Eğer Ertuğrulgazi’nin babası Süleyman Şah olsaydı, Ertuğrulgazi’nin oğulların veya torunlarından birinin adı mutlaka Süleyman olarak geçmesi lazımdı. Bir gelenektir bu ama Gündüz Alp vardır mesela. Gündüz bey var ama Süleyman yok. Dolayısıyla burada tarihi bir yanılgının var olduğunu zannediyorum. Bunun iyi araştırılması, incelenmesi lazım, doğrusu neyse bunun uygulanması lazım ama diziyi izlerken ben ilk orada bu rolü üstlenen Serdar beyin rol ismi olarak Süleyman Şah’ı duyunca bunun bir hata olduğunun kanaatine vardım bunun Gündüz Alp şeklinde düzeltilmesi gerekir.

“Gündüz Alp isminin doğru olduğunu ben kabullenmişim ve öyle bakıyorum hadiseye”

Bu saatten sonra düzeltilir mi düzeltilmez mi, olur mu olmaz mı onu da bilemiyorum ama Süleyman Şah Anadolu Selçuklu devletinin kurucusudur. Caber’de yatan Süleyman Şah’tır. Her ikisinin de kaderi birbirine benzeştiğinden dolayı, ikisi de boğularak vefat ettiğinden dolayı isimler burada karışmıştır diye düşünüyorum. Gündüz Alp isminin doğru olduğunu ben kabullenmişim ve öyle bakıyorum hadiseye. Tarihi gerçeklerin de ışığında Süleyman Şah’ın da Anadolu Selçuklu Devleti’nin kurucusu olduğunu söylemek istiyorum ama öyle de olsa, böyle de olsa bu dizinin bölgemiz için, Söğüt için, Osmanlı Devletinin kurulduğu bu topraklara katkı sağlayacağını düşünüyorum ve tekrar tekrar söylüyorum yapanlardan, düşünenlerden ve bu çalışmayı gerçekleştiren ekipten ben Allah razı olsun diyorum. Ben kendilerine teşekkür ediyorum.” dedi.

 

“Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu bu şekilde yad etmek kadar güzel bir görüntü olabilir mi?”

Söğüt Belediye Başkanı Halil Aydoğdu daha sonra Bilecik MHP Milletvekili Bahattin Şeker’in TBMM’de  Kültür ve Turizm Bakanlığı bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşması hakkında değerlendirmelerde bulunarak  “Böyle dünyada 733 yıldır devam eden bir başka tören, bir başka toplantı yoktur. Bunun uluslararası boyuta geçmesini tabi ki biz arzu ediyoruz” ifadelerini kullandı. Aydoğdu Söğüt’ün kültür merkezi olması gerektiğini sözlerine ekleyerek şöyle devam etti:

 

“Biz yıllardır Ertuğrulgazi’yi anma törenleri artık uluslar arası boyuta taşınmalı. Böyle dünyada 733 yıldır devam eden bir başka tören, bir başka toplantı yoktur. Bunun uluslararası boyuta geçmesini tabi ki biz arzu ediyoruz ve yıllardır da bun söylüyoruz, devlet büyüklerimize bunu anlatmaya çalışıyoruz. Mesela Ertuğrulgazi’yi anma törenlerinde mutlak suretle Türk Cumhuriyetlerinin en azından Kültür Bakanlarının hatta mümkünse Başbakanları ve Devlet Başkanlarını Söğüt’te bir araya getirip o fotoğrafı çekmek lazım diye düşünüyorum. Sadece Türk Cumhuriyetlerinin değil Osmanlı Devletinin hüküm sürdüğü topraklar üzerinde kurulmuş olan bütün Devletlerin Kültür Bakanları, Başbakanları, Cumhurbaşkanlarını bir araya getirmek lazım burada. Bu fotoğrafı Söğüt’te, Ertuğrulgazi türbesinin önünde çekmek lazım. Düşünebiliyor musunuz. O 22 milyon kilometrelik alanda bugün var olan devletlerin, devlet başkanlarını burada toplamak ve Osmanlı Devleti’nin kuruluşunu bu şekilde yad etmek kadar güzel bir görüntü olabilir mi?

“Mihenk taşlarından bir tanesi olan Söğüt’ün Kültür Merkezi olması lazım”

Bu yüzden Kültür Bakanlığımıza bu manada çok büyük bir yük düşüyor. Sayın Milletvekilimiz Bahattin Şeker beyin bugün meclis gündeminde getirdiği konu bununla alakalıdır. İkinci bir hadise de Söğüt gibi bir yer hakikaten Türk tarihinin dönüm noktası olan, mihenk taşlarından bir tanesi olan Söğüt gibi bir yerde bir Kültür merkezi olması lazım, yapılması lazım. İnşallah Kültür Bakanlığımızın desteğiyle olursa ki bugün kürsüden bunu da söyledi Sayın Milletvekili. Olursa çok şık olur, yapanlar da asla unutulmaz diye düşünüyorum. Buna kim vesile olursa, kim sebep olursa, kim bunun icrasında rol alırsa hakikaten tarihimize karşı, ecdadımıza karşı ve de Ertuğrulgazi’ye karşı vefa borcumuzu bir nebze olsun ödemiş olur diye düşünüyorum. Dolayısıyla inşallah hayırlı olur, yapılırsa da güzel olur, Söğüt’e yakışır, Türk tarihine yakışır, bizim kültürümüze yakışır ve buradan sizin aracılığınızla ben bir kez daha söylüyorum. Sayın Kültür Bakanımıza böyle bir eser yakışır.”

ERHAN TOKA 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam