BAKAN EROĞLU; “Bilecik’i barajlar, göletler, sulama tesisleri diyarı haline getireceğiz”

BAKAN EROĞLU; “Bilecik’i barajlar, göletler, sulama tesisleri diyarı haline getireceğiz”

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu bir takım ziyaretler ve açılışlar gerçekleştirmek için Bilecik’e geldi. İlk olarak Bilecik Valiliğini ziyaret eden Bakan Eroğlu burada Vali Ahmet Hamdi Nayir’i ziyaret etti.

eroğ4

Çok sayıda müjdelerle geldiğini ve Bilecik’e ayrı bir gönül bağı olduğunu belirten Eroğlu; “Burası hakikaten mukaddes topraklar. Osmanlı’nın kurulduğu, Osmanlının ilk fidesinin ilk defa dikildiği bir yer. O bakımdan buraya  ne yapılsa azdır. Elimizden geldiği kadar Bilecik’e çok büyük destek veriyoruz, gayret ediyoruz. Bilecik çok daha güzel olacak. Biz de bugün Bilecik tarihindeki en büyük temel atma ve açılış merasimini yapacağız.” ifadelerini kullandı.

3

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Devlet büyükleri için ormana fidan dikildiğini belirterek Bakan Eroğlu’na belgesini takdim etti.

“Çok büyük müjdelerle geldik”

Daha sonra Bilecik Valiliği’nde basın açıklaması gerçekleştiren Bakan Eroğlu Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından çıkarılan “Son 13 yılda 8 Milyar TL’lik dev yatırım” adı altında Bilecik’e yapılacak yatırımlarla ilgili olan dergiden bilgiler verdi. Eroğlu; “Bugün gelirken çok büyük müjdelerle geldik. Ayrıca 18 tane tesisin temelini atacağız, açılışını yapacağız. Bunlardan çok sayıda baraj var. İnşallah “burasını barajlar, göletler, sulama tesisleri diyarı haline getireceğiz” dedi ve şunları ifade etti:

“Bunlardan özellikle İnhisar-Çaltı barajı, İnhisar-Tarpak barajı, Gölpazarı-Demirhanlar Barajı, Gölpazarı-Akçay barajını bitiriyoruz. Pazaryeri- Dereköy barajı, Osmaneli- Soğucakpınar barajı, Söğüt – Savcıbey barajı, Bilecik’te Bayırköy barajı ve sulaması bunların 10 tane baraj ve sulama tesisi temelini atacağız.

eroğ2

“Toplam maliyeti 169 Milyon TL”

Böylece toplam 18 tane tesisin temel atma ve açılışını yapmış olacağız. Bunların toplam maliyeti 169 Milyon TL civarında. Ben bunun hayırlı olmasını diliyorum. Şimdiye kadar yaptığımız en büyük temel atma açılış merasimi. Bilecik’imize hayırlı olsun.

“205 Milyon TL’lik müjde vermiş oluyoruz”

Daha önce ben her geldiğimde müjde vermiştim. Şimdiye kadar 30 müjde olmuş. Bunların çoğu bitti. Şimdi de 36 tane müjdeyle geldik. 66 müjde verdik. Bu 36 müjdenin maliyeti 165 Milyon TL. Böylece şu ana kadar verdiğimiz müjdelerle birlikte 205 Milyon TL’lik müjde vermiş oluyoruz. Bunlardan DSİ inşallah bu sene ve önümüzdeki sene çok büyük hamle yapacak, burada bütün tesisleri tamamlayacak. 26 adet DSİ’nin müjdesi var. Orman Genel Müdürlüğü’nün 7 müjdesi, Doğa Koruma Milli Parkların 2 tane müjdesi ve Meteoroloji Genel Müdürlüğümüzün 1 tane müjdesi olmak üzere 36 müjde ve 165 Milyon TL. Dolayısıyla biz gelirken bütün bakanlığın kapısını kapattık. Bütün arkadaşlarımız, müdürlerimiz burada.

Bakan Eroğlu, Emekli Müsteşar Yardımcısı Eldemir’e Teşekkür Etti

Ben burada Mustafa Eldemir’e de teşekkür ediyorum eski müsteşarımız. Gerçekten emekli olmasına rağmen hasbi olarak çalışıyor. Bilecik’e bu kadar büyük tesisler yapılmasında da önemli rolü var. Tabi milletvekilimiz de siyasi destek veriyor. Belediye Başkanımız, İl Başkanımız, Valimiz onlara da teşekkür ediyorum.

 

“Bilecik’i yemyeşil yapacağız”

Orman Genel Müdürlüğümüzün 7 tane müjdesi var. İnşallah biz Bilecik’i yemyeşil yapacağız. Yol kenarları, okul bahçeleri, mezarlıklar ne gerekiyorsa Belediyemize, muhtarlarımıza istediği kadar fidan veriyoruz ücretsiz. Bu yıl 12 köyde 300 dekar alanda 8 Bin 10 adet ceviz ve 200 dekar alanda 5 Bin 250 adet fidan dikilecek.

“Şeyh Edebali’nin sözünü burada birebir uygulayacağız”

Biz dikiyoruz, parselliyoruz. Kura çekilerek 3 bakımı,masrafları bize ait. Geliri vatandaşa olmak üzere onları dağıtıyoruz. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın. Şeyh Edebali’nin sözünü burada birebir uygulayacağız.

“İstiyorlarsa gelsinler kredi vereceğiz”

Özellikle şunu ifade edeyim. Bilecik bizim hükümetimizden önce kıyıda köşede kalmış, unutulmuş bir ildi. Hakikaten hükümetimiz buraya çok büyük yatırımlar yaptı. Şu ana kadar 8 Milyarlık yatırım yapmış. Toki devasal yatırımlar yaptı. Gelip geçerken görüyoruz. Hızlı tren açılışında ben de buradaydım. Gurur duydum açılışını yaptık. Biz de şu ana kadar 6 baraj inşa etmişiz. 84 Bin dekar araziyi sulamaya açmışız. 15 tane derenin ıslahını yaptık, 11 Milyon fidanı toprakla buluşturduk. Ormanlarımızı vatandaşımıza açıyoruz. İstiyorlarsa gelsinler kredi vereceğiz. Vatandaş sadece üretsin, satsın.

“Burası hakikaten bir saklı cennet”

Tabiat parkları açısından burası çok önemli. Biz bir kitap hazırladık. Burası hakikaten bir saklı cennet . Ben özellikle İnhisar, Gölpazarı o bölgelere gittiğim zaman muhteşem. Hatta bununla ilgili bir eylem, uygulama eylem planı hazırladık. İnşallah arkadaşlarımız gelecek. Turizmcilerle birlikte bunların tanıtımını da yapacağız.

“Başkanıma da teşekkür ediyorum”

Ayrıca ben sayın Başkanıma teşekkür ediyorum. Bilecik’e çok güzel bir hayvan bakım evi, rehabilitasyon merkezi kurdu.. Ben Başkanıma da teşekkür ediyorum. Özellikle sokak hayvanlarına çok güzel bir tesis kurdu, tebrik ediyoruz. Hayırlı olmasını diliyoruz.

eroğ3

“Muazzam bir gelişim projesi hazırladık”

Son olarak bir müjde daha vermek istiyorum. Biz Bilecik’te Marmara Bölgesinde biliyorsunuz. Burada  muazzam bir gelişim projesi hazırladık. Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 1649 tesis yapacağız 2019 yıl sonuna kadar aşağı yukarı 16 Milyar TL’lik yatırım yapacağız buraya.

eroğ1

“Bu yılları hamle yılı ilan ediyoruz”

Biz 2019 yıl sonuna kadar Bilecik’te 22 tane baraj ve gölet, 32 tane sulama tesisi, 3 adet içme suyu tesisi, bir adet atık su, biyolojik arıtma tesisi, 7 santral tesisi, 19 dere ıslahı, bir şehir ormanı, 3 bal ormanı burada kuracağız. 2019 yılı sonunda 168 Bin 800 Dekar araziyi sulamaya açacağız. Yılda çiftçimize 71 Milyon TL ilave gelir girecek. 93 Bin kişiye içme suyu temin edeceğiz. İnşallah 2019 yılı sonuna kadar yapılması gereken her şeyi tamamlayacağız. Bu yılları hamle yılı ilan ediyoruz. Bunu özellikle vurgulamak istiyorum. Maddi sıkıntı yoktur. Açık çek veriyoruz. Hepinize teşekkür ediyorum. Açılışların ve özellik Marmara Gelişim Projesinin Bilecik’imize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

*

code

  • YORUM
reklam